Lietuvos vadovė V.Putinui kėlė dujų kainų klausimą (papildyta)

Prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikime su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu be kita ko keltas gamtinių dujų kainos Lietuvai mažinimo klausimas.

Pasikalbėjo 40 minučių

Trečiadienį vakare Helsinkyje surengtas pirmasis D.Grybauskaitės ir V.Putino susitikimas. Lietuvos Prezidentė ir Rusijos premjeras dalyvavo Suomijos sostinėje surengtame aukšto lygio susitikime, skirtame Baltijos jūros ekologiniams klausimams.

D.Grybauskaitė ir V.Putinas pasikalbėjo apie 40 minučių. Jiedu bendravo be vertėjo, rusiškai.

"Aptarėme visus svarbius klausimus, susijusius su dvišaliu bendradarbiavimu, tarp jų – dėl dujų kainų, lietuviškų maisto produktų eksporto į Rusiją ir kitus", - sakė Prezidentė.

D.Grybauskaitė be kita ko kėlė klausimą dėl Lietuvai parduodamų gamtinių dujų kainų peržiūros, priartinant jas prie tų kainų, kurios taikomos Vakarų Europai. Šiuo metu Lietuvai taikoma kiek didesnė kaina.

Pasak valstybės vadovės, Lietuva suinteresuota, kad iš Rusijos į Lietuvą importuojamų dujų kainų skaičiavimo mechanizmas būtų lankstesnis, tai yra atitiktų kitiems Europos vartotojams taikomus dujų kainų nustatymo principus.

Be to, V.Putinas pateikė pasiūlymą padidinti dujų tiekimo Lietuvai apimtis, kas jai gali būti svarbu uždarius Ignalinos atominę elektrinę.

Ragino nediskriminuoti

Susitikimo metu šalies vadovė akcentavo, jog būtina užtikrinti, kad Lietuvos verslas Rusijoje nebūtų diskriminuojamas nacionaliniu pagrindu.

Prezidentė atkreipė V.Putino dėmesį, kad lietuviški maisto produktai yra geros, europietiškos kokybės, todėl jie negali būti diskriminuojami Rusijos rinkoje. "Rusija - svarbi Lietuvos prekybos partnerė, o dvišalis bendradarbiavimas taptų glaudesnis, jei Rusijoje dirbančioms Lietuvos įmonėms būtų taikomos vienodos verslo sąlygos ir reikalavimai", - pažymėjo Prezidentė.

Pernai Lietuvos pieno produkcijos gamintojai patyrė rusų sankcijas kai kuriems savo produktams.

Atmetė pasiūlymą

Pasak D.Grybauskaitės, Rusijos premjeras taip pat kėlė įvairius dvišalio ekonominio bendradarbiavimo bei klausimus, susijusius su tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį. „Tačiau tai buvo daugiau techninių diskusijų klausimas“, - tvirtino Lietuvos vadovė.

Šiame susitikime taip pat kalbėta apie kai kuriuos dar neišspręstus Lietuvos ir Rusijos sienos demarkavimo klausimus bei pasienyje esančio Vyštyčio ežero nuomą.

D.Grybauskaitė pranešė atmetusi Rusijos premjero pateiktą pasiūlymą kartu statyti naują atominę elektrinę Kaliningrade. Valstybės vadovė sakė pabrėžusi, jog Lietuva ketina pastatyti atominę elektrinę savo šalyje. "Taip, kvietė, praktiškai įtikinėjo, kad atominė elektrinė Kaliningrade yra svarbi, neišvengiama, ir kad Lietuvai būtų naudinga ten dalyvauti. Aš labai aiškiai suformulavau, kad Lietuva statys savo, ir kad mes neplanuojame dalyvauti tos elektrinės statyboje", - BNS sakė D.Grybauskaitė.

Paliesti jautrūs politiniai klausimai

Pasak prezidentės, per susitikimą abi pusės aptarė ir kai kuriuos jautrius politinius klausimus, kurių greitai išspręsti nepavyks. "Abi pusės mėgino įvardyti ir jautriausius politinius klausimus, kaip, pavyzdžiui, žalos atlyginimas ir kiti, ir ekonominio bendradarbiavimo klausimus. Įvardijome, kas mums svarbu, ką galime pajudinti kartu, kur labai jautrūs klausimai, ko greičiausiai išspręsti greitai neišeis", - sakė Prezidentė.

"Kalbėjome ir apie bendrus projektus, pavyzdžiui, ginkluotės Baltijos jūros dugne išvalymas kartu su Rusija ir NATO rėmuose galėtų vykti, ir premjeras V.Putinas sureagavo gana pozityviai", - teigė D.Grybauskaitė.

Pasak Prezidentės, susitikime aptarta ir galimybė ateityje surengti aukščiausio lygio dvišalį susitikimą. "Apsitarėme, kad pribrendus situacijai ir paruošus keletą susitarimų, naudingų abiem pusėms, būtų galima galvoti apie vienokio ar kitokio lygmens susitikimą", - tvirtino ji.

Nori konstruktyviai bendrauti

V.Putinas dar pačioje susitikimo pradžioje pareiškė viltį, kad D.Grybauskaitei atėjus į valdžią, dviejų šalių santykiai pagerės. "Mes tikimės, kad, Jums užėmus tokį aukštą postą, mums pavyks pagaliau atsikratyti tų problemų, kurios trukdė plėtoti normalius santykius. Tuo labiau, kad turime gerą įdirbį", - sakė V.Putinas.

Savo ruožtu D.Grybauskaitė pažymėjo, jog Lietuvos vadovybė optimistiškai žiūri į santykių su kaimynais plėtrą. "Aš jau seniai sakiau, kad reikalingas konstruktyvus aukšto politinio lygio dialogas su Rusija. Žinoma, mūsų ekonominiai santykiai mums labai svarbūs", - paaiškino Prezidentė.

Dvišalis Lietuvos Prezidentės susitikimas su Rusijos premjeru įvyko jo prašymu.

D.Grybauskaitės ir V.Putino pokalbis - pirmasis aukščiausio lygio dvišalis susitikimas po 2001 metų, kada su tuometiniu Rusijos prezidentu V.Putinu Maskvoje susitiko tuometinis Lietuvos vadovas Valdas Adamkus. Pernai D.Grybauskaitė telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu.


Šiame straipsnyje: grybauskaitėPutinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių