Lietuvoje švenčių mažiau nei kitose Europos šalyse

Etninės kultūros globos tarybos atlikta ekspertizė parodė, kad lyginant su 30 kitų Europos šalių Lietuva švenčių turi palyginti nedaug: be šventinių sekmadienių ir šeštadienių, taip pat atimant 2010 m. su savaitgaliais sutampančias švenčių dienas, šiemet daugiau už Lietuvą švenčių turi net 21 valstybė, tiek pat – 6, mažiau – tik 3 šalys.

Šiuo metu Lietuvos švenčių sąrašas apima 14 dienų, tačiau iš jų net 3 dienos visada yra sekmadieniai (Velykų, Motinos ir Tėvo dienos). Daugelis Europos šalių turi su Velykomis, Šeštinėmis, Sekminėmis, Devintinėmis ir kitomis kalendorinėmis šventėmis siejamas kasmet su savaitgaliais nesutampančias papildomas dienas – pirmadienius, antradienius, ketvirtadienius ir penktadienius.

Pavyzdžiui, kai kurios šalys pradeda Velykas švęsti Didįjį ketvirtadienį, o baigia antrąją Velykų dieną. Iš tokių dienų Lietuva turi tik Velykų pirmadienį.

Be to, kasmet bent dalis švenčių sutampa su savaitgaliais. Šiemet Lietuvos žmonėms iš viso tenka tik 7 savaitgalius papildančios šventinės dienos, kai kitais metais – 8-9 dienos.

Šių metų pabaigoje dėl sutapimo su savaitgaliais susitaupys net trys laisvadieniai – gruodžio 25-26 d. (Kalėdos) ir sausio 1 d. (Naujieji Metai).

"Taigi Kūčių įteisinimas galėtų būtų savotiška kompensacija Lietuvos žmonėms už prarastus šventinius laisvadienius. Tuo labiau, kad 2011 m. Kūčios išpuls šeštadienį, o 2012 m. – sekmadienį. Kūčių įteisinimas neatsisakant kurios nors kitos šventės ekonominių nuostolių Lietuvai nei šiemet, nei kitais artimiausiais sunkmečio metais sukelti neturėtų“ – įsitikinusi Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė Dalia Urbanavičienė.

Vyriausybė pritarė Kūčių šventės įteisinimui su sąlyga, jei bus atsisakyta kurios nors kitos šventės. Toks sprendimas motyvuojamas tuo, jog Lietuvoje esą turime per daug švenčių lyginant su kitomis Europos šalimis o kiekvienas papildomas laisvadienis atneša didžiulius ekonominius nuostolius valstybei.

Be šventinių sekmadienių ir šeštadienių, Lietuva kasmet turi 11 švenčių dienų.

Tiek pat dienų turi Čekija, Italija, Norvegija, Prancūzija, Suomija, Airija (10 + 1), Švedija ir Vokietija (9 + 2).

Už Lietuvą daugiau švenčių (be šventinių sekmadienių ir šeštadienių) turi Belgija, Latvija (po 12), Liuksemburgas (11 + 2), Austrija, Danija, Kroatija, Vengrija (po 13), Bulgarija, Islandija (po 14), Malta, Portugalija, Slovakija (po 15), Graikija, Kipras, Ispanija (po 16), Slovėnija (17), Šveicarija (5 +11), Jungtinė Karalystė (7 +12).

Už Lietuvą mažiau švenčių (be šventinių sekmadienių ir šeštadienių) turi Estija, Lenkija (10), Rumunija, Nyderlandai (po 9).

Palyginimui pateikiamas niekada nesutampančių su savaitgaliais švenčių dienų skaičius iš įvairių šalių:

po 1 – Lietuva, Čekija, Estija, Italija, Malta;

po 2 – Belgija, Ispanija, Kroatija, Latvija, Lenkija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Vengrija;

po 3 – Austrija, Bulgarija, Liuksemburgas, Prancūzija, Švedija ir Jungtinė Karalystė (2 +1);

po 4 – Graikija, Kipras, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Suomija, Vokietija ir Šveicarija (1 +3);

po 5 – Danija, Airija;

6 – Islandija.

Kasmet dalis švenčių dienų sutampa su savaitgaliais, taigi prapuola. 2010 m. realus švenčių dienų skaičius Lietuvoje sudaro tik 7 dienas.

Tiek pat švenčių turi Čekija, Estija, Nyderlandai, Prancūzija (po 7), Švedija ir Vokietija (po 5 + 2).

Daugiau už Lietuvą – Belgija, Norvegija, Suomija, Slovakija (po 8), Airija (7 + 1), Austrija, Danija, Islandija, Kroatija, Latvija (po 9), Liuksemburgas (7 + 2), Slovėnija, Vengrija (po 10), Šveicarija (2 + 8), Bulgarija, Ispanija, Portugalija (po 11), Graikija, Kipras, Malta (po 12), Jungtinė Karalystė (5 +11).

Mažiau už Lietuvą – Lenkija (6), Italija (5), Rumunija (4).

 


Šiame straipsnyje: KūčiosKalėdoslaisvadieniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių