Lietuviams šeimos kūrimas – dažnai tik tolimas ateities planas

Vaikų skaičius Lietuvių šeimose šiuo metu neužtikrina natūralios  kartų kaitos. Lyginant 2012 ir 2013 metų balandžio mėnesio duomenis, šalyje gyvena 28 tūkst. mažiau gyventojų. Nors šiai statistikai įtakos turi įvairios aplinkybės, tačiau gimstamumo skaičiai situacijos teigiama linkme taip pat nekeičia. Tiesa, gimstamumas 2012 metais buvo šiek tiek didesnis nei 2011, tačiau gyventojų prieaugis šalyje tebėra neigiamas. Lietuvoje gimstamumo rodikliai vis dar vieni žemiausių Europoje.

Per pastaruosius 30 metų nuolat daugėja šeimų, kuriose auga tik vienas vaikas. Pasak Lietuvos gausių šeimų asociacijos vadovės Angelės Kostogrizienės, nenoras arba baimė auginti daugiau vaikų kyla iš nepasitikėjimo savo ir visos šalies finansiniu-ekonominiustabilumu.

„Dažniausiai šeimos augina mažiau vaikų dėl savo finansinės padėties, neužtikrintos ateities, tačiau yra ir dar viena, sakyčiau – dar svarbesnė problema. Tai šeimos, kaip institucijos, nestabilumas.  Poros dažnai renkasi bendrą gyvenimą nesusituokus, tačiau tai pasąmonėje kursto nestabilumo jausmą, kuris greičiausiai neleis ryžtis auginti daugiau nei 1-2 vaikus. Santuokos atidedamos vėlesniam laikui, vaikai gimdomi vyresniame amžiuje, susikūrus gerbūvį, turint tvirtą socialinį bei materialinį pagrindą.  Visuomenė gyvena kosmopolitizmo idėjomis, mutuoja, laisvėja, jauni žmonės vengia įsipareigojimų – visa tai turi įtakos populiacijai ir šeimų gausumui,“ – teigė. A. Kostogrizienė.

Vis dėlto šiuo metu apie 42 tūkst. Lietuvos šeimų augina tris ir daugiau vaikų, o 10 tūkst. iš jų auga keturi arba daugiau atžalų. Nors neretai gausi šeima tapatinama su socialinės rizikos šeima, atlikti tyrimai rodo, kad rizikos faktorių turinčių šeimų yra tik apie 11 proc. Dėl susiformavusio neigiamo visuomenės požiūrio apie gausias šeimas, kyla nepagrįstos ir neargumentuotos diskusijos, kuriami stereotipai apie gausių šeimų gyvenimo kokybę.

„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad dauguma mūsų asociacijai priklausančių šeimų yra išsilavinusios, tvarkingos ir dažnai gali būti pavyzdžiu naujai besikuriančioms šeimoms. Prieš gerą dešimtmetį apklausus 200 Vilniaus šeimų, auginančių 4 ir daugiau vaikų, 80-yje iš jų vienas arba abu tėvai turėjo aukštąjį išsilavinimą. Tokį patį tyrimą atlikome ir 2011 metais, tuomet apklausėme 100 šeimų, iš kurių 53-ijose šeimose vienas arba abu tėvai turėjo aukštąjį išsilavinimą.“ – kalbėjo A. Kostogrizienė.

Yra gausių šeimų, galinčių didžiuotis mokslininkais (prof. R.Lazutka, prof. V. Dagienė, prof. Kašuba, doc. J. Sadauskas, doc. D.Jokubonienė, A.Skridaila ir kt.), gydytojais, dailininkais, karininkais. Gausių šeimų vaikai demonstruoja puikius pasiekimus pasaulinėse olimpiadose, vėliau – kopia karjeros laiptais sėkmingose verslo ar valdžios įstaigose. Nemažai Lietuvos visuomenėje žinomų žmonių taip pat augina tris ir daugiau vaikų ir yra pavyzdingos, veiklios ir laimingos.

Siekiant pagerbti gausias Lietuvos šeimas, o taip pat – parodyti visuomenei, kad gausi šeima yra linksma ir turtinga savo dvasia šeima, gegužės 11 dieną ketvirtą kartą rengiama „Gausių šeimų diena“, kuri šiemet vyks Vilniaus „Mokytojų namų“ kiemelyje.  Gausios šeimos diena tuo pačiu metu vyks visose Baltijos šalyse.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių