Lietuva yra tarp trečdalio ES šalių, kurios laiko Rusiją grėsme

Lietuva yra tarp trečdalio Europos Sąjungos (ES) šalių, kurių politinis elitas Rusiją laiko grėsme valstybės saugumui, rodo šį mėnesį paskelbti tyrimo rezultatai.

Didžiausiomis grėsmėmis daugelyje Europos šalių laikoma ekonominė krizė.

Ataskaitą paskelbusi Europos užsienio santykių taryba (ECFR) aiškinosi užsienio politikos elito nuomonę - autorių teigimu, paimta 250 interviu ir analizuoti nacionalinio saugumo dokumentai.

Atsakant į klausimą "Su kokiomis saugumo grėsmėmis dabar susiduria jūsų valstybė?", Rusiją įvardijo devynios valstybės. Daugiausia iš jų yra Rytų ir Vidurio Europos regione - tai Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija, Čekija, Bulgarija, taip pat ilgą sieną su Rusija turinti Suomija bei dvi Vakarų Europos šalys - Austrija ir Ispanija.

Vis dėlto, nepaisant tokio pasiskirstymo, tyrimo autoriai tvirtina, kad pasidalijimas į "naująją" ir "senąją" Europą dabar nebėra toks aktualus kaip prieš penkerius metus.

"Skirtumų dėl to, kaip elgtis su Rusija, sumažėjo (...). Baltijos šalys pakeitė savo poziciją: mūsų tyrime latviai mažiau nerimavo dėl Rusijos keliamų problemų nei dėl savo vyriausybės galimybių pačiai netinkamai elgtis dvišaliuose santykiuose. Dramatiškiausia tai, kad Lenkija, kuri kadaise buvo vadinama nauja Šaltojo karo kovotoja dėl aršaus požiūrio į Maskvą, dabar dirba su Vokietija - Rusijos strategine partnere - ieškodama tinkamų ingredientų ES politikai Rusijos atžvilgiu", - rašoma tyrimo išvadose.

Visoje Europoje vyrauja nuomonė, kad didžiausią pavojų saugumui kelia ekonominė krizė. Ją grėsme laikė 25 šalys iš 27, įskaitant Lietuvą. Krizės neigiamų pasekmių nesibaimina tik Belgija ir Italija.

Įdomu tai, kad Vilniuje manoma, jog grėsmę saugumui taip pat kelia nekontroliuojama migracija - tokia pozicija vyravo dar 10 šalių.

Iš kitų tyrimo autorių pasiūlytų pasirinkimų Lietuvos politinis elitas nemato grėsmės šalies saugumui dėl masinio naikinimo ginklų plitimo, įskaitant Irano problemą (grėsmę matė 12 šalių), terorizmo (10), nestabilių valstybių, įskaitant problemas Afganistane ir Pakistane (8), energetikos šaltinių išeikvojimo ir konkurencijos dėl išteklių (10), klimato kaitos (11) ir Kinijos (2).

Tyrimo duomenimis, Lietuvoje manoma, kad užtikrinant Europos saugumą iš tarptautinių organizacijų svarbiausią vaidmenį vaidina NATO. Tokios nuomonės laikomasi 11-oje ES šalių.

Europos Sąjungą svarbiausia organizacija saugumui užtikrinti laiko devynios valstybės, o septyniose šalyse manoma, kad NATO ir ES reikšmė yra vienoda. Nė vienoje valstybėje nemanoma, kad Europos saugumui užtikrinti svarbiausia yra Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuriai kitąmet pirmininkaus Lietuva, ar Jungtinės Tautos.

Išanalizavę pasikeitusią saugumo situaciją, Europos užsienio santykių tarybos ekspertai siūlo dėl saugumo klausimų pradėti diskutuoti neformaliame trišaliame ES, Rusijos ir Turkijos forume.

Ekspertai daro išvadą, jog JAV nebeskiria daug dėmesio Europos vidaus saugumui. Jie argumentuoja, esą tai demonstruoja Baracko Obamos (Barako Obamos) neatvykimas paminėti Berlyno sienos žlugimo dvidešimtmečio.

Brito Marko Leonardo vadovaujamo tyrimų cemtro nuomone, Vašingtonas nuo Europos reikalų atsitraukė ir dėl to, kad yra pernelyg užsiėmęs su Afganistanu, Iranu ir Kinija.

"Siekdamos sustiprinti saugumą Europoje, ES valstybės narės turėtų pasinaudoti teigiamu impulsu, kurį suteikė Amerikos perkrovimo politika ir Rusijos naujoji Westpolitik, ir paremti Rusijos įtraukimą į JAV inicijuotą bendrą priešraketinės gynybos skydą", - rašoma studijoje.


Šiame straipsnyje: Lietuva-RusijaRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Savaitė baigsis be žymesnių kritulių
  Savaitė baigsis be žymesnių kritulių

  Savaitgalis bus be žymesnių kritulių ir nešaltas. Kitos savaitės viduryje orai ims keistis – vės, LRT RADIJUI sako sinoptikas Grinvydas Špelveris. ...

 • Vilniuje vyko eitynės prieš smurtą
  Vilniuje vyko eitynės prieš smurtą

  Apie 120 žmonių šeštadienį dalyvavo Vilnias centre vykusiose eitynės „Sister March Vilnius“. Eitynėmis siekta atkreipti visuomenės dėmesį į smurto problemą šalyje, vaikų ir moterų teises. ...

  6
 • Profsąjungos ir ministerija nesusitaria dėl etatinio mokytojų atlyginimo
  Profsąjungos ir ministerija nesusitaria dėl etatinio mokytojų atlyginimo

  Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) ir pedagogų profesinės sąjungos kol kas neranda sutarimo, už kokius darbus, atliekamus po pamokų, mokėti pedagogams. ...

 • Sausio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Sausio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Sausio 21-oji, šeštadienis, 3 savaitė. ...

 • Įvardijo, kurie sektoriai turi tikėtis kibernetinių atakų
  Įvardijo, kurie sektoriai turi tikėtis kibernetinių atakų

  Rytų Europos valstybių infrastruktūra, kalbant apie technologinį išsivystymą, šiek tiek atsilikusi nuo Vakarų valstybių infrastruktūros ir yra gana lengvai pažeidžiama kibernetinių atakų, LRT RADIJUI sako buvęs Izraelio nacionalinės...

 • Gripo epidemija paskelbta ir Varėnoje
  Gripo epidemija paskelbta ir Varėnoje

  Gripo epidemija paskelbta trečioje šalies savivaldybėje – Varėnoje, čia registruota 140,63 susirgimo peršalimo ligomis 10 tūkst. gyventojų, penktadienį pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). ...

 • Vilniaus darželį užpuolė žiurkės
  Vilniaus darželį užpuolė žiurkės

  Vilniaus darželį „Drevinukas“ užpuolė žiurkės – savivaldybė žada spręsti problemą. ...

  1
 • Į pajūrį grįš šaltukas
  Į pajūrį grįš šaltukas

  Savaitgalis uostamiestyje bus pilkas ir darganotas. Atšilimas tęsis ir ateinančios savaitės pradžioje, tačiau jau nuo savaitės vidurio turėtų sugrįžti žiema. Numatoma, kad nuo trečiadienio spustelėsiantis šaltukas laikysis ir dienomi...

  2
 • Metų statinys žėri broku?
  Metų statinys žėri broku?

  Vos prieš metus duris atvėrusi ir 2016-ųjų gaminio konkurse aukso medaliu apdovanota Palangos koncertų salė jau remontuojama iš naujo. Palangiškių užfiksuotose nuotraukose matyti, kad koncertų salės vidaus sienas, išmargint...

  17
 • Kariuomenei – nemalonumai ir dėl iš „Nota Bene“ pirktų pirštinių
  Kariuomenei – nemalonumai ir dėl iš „Nota Bene“ pirktų pirštinių

  Lietuvos kariuomenė, vykdydama taktinės atakos pirštinių viešąjį pirkimą ir šio pirkimo laimėtoju pripažindama bendrovę „Nota Bene“, pažeidė konkurso sąlygas bei viešųjų pirkimų principus. ...

  8
Daugiau straipsnių