Lietuva pasigenda žinių apie kaimynų atomines elektrines

Negalėdama sustabdyti atominių elektrinių statybos savo kaimynystėje Lietuva reiškia susirūpinimą negaunanti apie tai pakankamos informacijos.

Svarstė keli komitetai

Penktadienį Seimo Aplinkos apsaugos, Nacionalinio saugumo ir gynybos, Europos reikalų bei Užsienio reikalų komitetai bei Atominės energetikos komisija bendrame posėdyje su įvairių institucijų atstovais svarstė Baltarusijos ir Rusijos planus šalia Lietuvos statyti branduolines jėgaines. Baltarusiai deklaruoja atominę elektrinę norintys statyti Astrave, mažiau kaip už pusšimčio kilometrų nuo Vilniaus, rusai statybas planuoja Kaliningrado srityje, už dvidešimties kilometrų nuo Lietuvos sienos.

Atominės komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas tvirtino, kad Lietuva negali uždrausti kaimynams naudotis branduoline energetika. „Bet Lietuva turi teisę kelti ir kelia klausimus dėl jėgainių saugumo Lietuvoje ir kaimynystėje gyvenantiems“, - sakė politikas.

Jo nuomone, tiek rusų, tiek baltarusių atlikti elektrinių poveikio aplinkai vertinimai „yra skuboti, neišsamūs ir nekokybiški, todėl ir kyla daugybė klausimų dėl saugumo“. „Į tuos klausimus gaunami tik paviršutiniški atsakymai“, - teigė R.Žilinskas.

Todėl esą per artimiausias kelias savaites turėtų būti parengtas bendras įvairių suinteresuotų Lietuvos žinybų komunikatas dėl keliamų klausimų Rusijai ir Baltarusijai.

Nuolat keliami klausimai

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) laikinasis viršininkas Michailas Demčenka tikino, kad „galutines išvadas dėl Rusijoje ir Baltarusijoje statomų branduolinių jėgainių saugumo galima bus padaryti tik turint tam tikrą techninę dokumentaciją“. Bet tokios dokumentacijos nesitikima gauti iš rusų ir baltarusių.

Kita vertus, į daugelį Lietuvai iškylančių klausimų galima atsakyti ir neteikiant techninės dokumentacijos. „Dėl visko, kas liečia aikštelės parinkimo, avarinę padėtį, licencijavimo, atliekų saugojimo ir taip toliau, mes turime teisę gauti atsakymus. Baltarusiai pateikė preliminarius atsakymus, nors kol kas ne viskas mums aišku. Iš rusų toli gražu ne viskas gauta“, - teigė M.Demčenka.

Pasak VATESI vadovo, kol negauta visa įmanoma informacija iš kaimynų, tol baimė dėl tų branduolinių jėgainių yra teisėta. „Turime gauti išsamią informaciją. Mes tuos klausimus keliame“, - kalbėjo jis.

Bus prašoma papildomų išaiškinimų

M.Demčenkos vertinimu, dvi Lietuvos kaimynystėje ir pačioje Lietuvoje planuojamos atominės elektrinės „ne taip arti viena nuo kitos“. „Bet atskiras klausimas – baltarusių jėgainės atstumas nuo Vilniaus. Ir jis irgi keliamas“, - sakė jis.

Paklaustas, ar ne per didelė trijų atominių elektrinių koncentracija viename sąlyginai nedideliame regione, VATESI vadovas kiek pagalvojęs atsakė: „Sunku atsakyti, ar yra koks nors pavojus dėl to“.

Aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas patvirtino, kad Lietuva ir Rusijai, ir Baltarusijai nuolat siunčia paklausimus dėl ten planuojamų naujų branduolinių jėgainių. „Prašysime dar papildomų išaiškinimų. Bus dar papildomi svarstymai, susitikimai, bandant išsiaiškinti visas ekspertines detales. Rusija entuziazmu tikrai nespinduliuoja, bet po mūsų Užsienio reikalų ministerijos notos pateikė daugiau informacijos. Bet dar aišku, turime pastabų ir klausimų. Baltarusiai geranoriškiau bendrauja, bet ir jiems turime klausimų ir pastabų“, - sakė ministras.

„Reikalausime, kad saugumas būtų užtikrintas. Jie turi reaguoti į argumentuotas pastabas. Jeigu pastabos neargumentuotos, tuomet galima ir neatsižvelgti“, - teigė jis. „Bet laužti rankų kaimynams nepavyktų“, - pridūrė G.Kazlauskas.


Šiame straipsnyje: atominė elektrinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių