Liberalcentristai įspėja koaliciją dėl pavojų jos gyvybingumui

Liberalcentristai nepatenkinti situacija valdančiojoje koalicijoje ir įspėja, kad nesiėmus veiksmų galima politinė griūtis.

„Išdavystės kvapelis“

Pirmadienį valdančiosios keturių centro dešinės partijų koalicijos susitikime su Seimo pirmininke Irena Degutiene ir premjeru Andriumi Kubiliumi Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) atstovai kėlė klausimus dėl valdančiųjų gyvybingumo.

Praėjusią savaitę antrąkart kovo mėnesį valdantieji Seime nesugebėjo surinkti pakankamai balsų, kad parlamento vicepirmininku būtų išrinktas liberalcentristų deleguojamas Jonas Liesys. Tokia situacija, pasak LiCS atstovo Algio Čapliko, „turi tam tikrą koalicijos partnerių išdavystės kvapelį“.

„Negalime pasakyti, kad nieko neįvyko. Akivaizdu, kad koalicija turi problemų – balsų Seime jai trūksta. Turime priekaištų koalicijos nariams, kurie nebalsavo už mūsų siūlomą kandidatą. Tai turi tam tikrą išdavystės kvapelį“, - po susitikimo žurnalistams sakė jis.

Vienas liberalcentristų vadovų tvirtino, kad valdančiojoje koalicijoje „taip neturi būti elgiamasi“. „Jeigu kai kurie koalicijos nariai nesupranta, ką daro, ar nemoka balsuoti, tai frakcijų vadovai turi juos pamokyti“, - pabrėžė A.Čaplikas.

Pasak jo, šitaip nedrausminga koalicija gali ilgai nebegyvuoti. „Taip galima tik mėnesį kitą pagyventi, ne daugiau. Paskui gali būti visokių politinių perturbacijų. Problema yra net ne mūsų kandidatas į Seimo vicepirmininkus ir jo pralaimėjimas slapto balsavimo metu. Tai jau tampa koalicijos problema. Įsivaizduokit, jeigu bus interpeliacija kokiam nors ministrui ir kas nors pabalsuos ne taip? Taip galima sulaukti ir interpeliacijų, ir nepasitikėjimų Vyriausybe griūties, nes opozicija, matyt, nesėdės sudėjusi rankas“, - pastebėjo A.Čaplikas.

Pasišovė pabūti vertėjais

LiCS pabrėžė liekanti valdančiojoje koalicijoje, šiuo metu vienijančioje tik 70 Seimo narių balsų iš 141. „Taip, jaučiamės pilnaverčiai koalicijos partneriai. Bet balsų trūkumas tampa pačios koalicijos problema“, - sakė A.Čaplikas.

Todėl, anot jo, reikia ieškoti sutarimo su kitomis politinėmis jėgomis Seime, kad bent svarbiausių balsavimų metu nepritrūktų balsų. „Mes tikrai turime tartis su opozicija. Be abejo, reikės kalbėtis, be to tiesiog ilgai neišgyvensim. Su tais pačiais socialdemokratais, Darbo partijos atstovais“, - vardijo LiCS vienas vadovų galimus koalicijos partnerius opozicijoje.

Pasak jo, liberalcentristai gali tapti tokio koalicijos ir opozicijos dialogo tarpininkais: „Mes galime pabūti vertėjais“.

Opozicija jau kurį laiką tvirtina baigianti auginti raumenis, kad nuverstų dabartinę A.Kubiliaus Vyriausybę ir perimtų valdžią. Tačiau tam jiems reikia prisivilioti bet vieną dabartinės valdančiosios koalicijos partnerį. Dažniausiai minimi liberalcentristai, su kuriais esą opozicija tariasi dėl perbėgimo į naują valdančiąją daugumą.

Seimo vadovė jaučiasi stabiliai

Tuo tarpu I.Degutienė ir A.Kubilius kol kas tvirtina nematantys didesnių problemų, dėl kurių valdančioji koalicija turėtų žlugti jau artimiausiu metu. „Dabar nėra nei daugumos, nei mažumos Vyriausybė, nes Seime yra lygiava. Vis dėlto, kokybė ir kiekybė šiek tiek yra dabartinės koalicijos pusėje“, - pastebėjo Seimo vadovė. „Kaip Seimo pirmininkė jaučiuosi labai stabiliai ir dėl to labai džiaugiuosi“, - pridūrė ji.

Premjeras sutiko, kad koalicija nebeturi daugumos Seime, tačiau tai esą netrukdo jai dirbti ir priiminėti sprendimus. „Ir taip aišku, kad aiškios daugumos nėra. Nėra prasmės kalbėti apie daugumą, tik apie valdančiąją koaliciją. Iš praktikos galiu pasakyti, kad mes visus sprendimus priimame, nepaisant to, kad viena valdančioji partija pernai rugsėjį skilo ir todėl Seime nebeturime aiškios daugumos. Dirbam, žymiai mažiau nei jūs skiriame dėmesio politinei aritmetikai“, - teigė A.Kubilius.

Vis dėlto, I.Degutienė pripažino, kad su opozicinėmis partijomis reikės ieškoti sutarimo kai kuriais svarbiais klausimais, kur koalicijai gali pritrūkti balsų. Su opozicinėmis frakcijomis aš kalbėjau, kalbu ir kalbėsiu toliau. Aiškinsiuos, kokių jie turi pastabų. Tarsimės ir ieškosime sutarimo“, - pabrėžė Seimo pirmininkė.

Balsuos dėl tiesioginių merų rinkimų

I.Degutienė informavo, kad per artimiausias dvi savaites Seimo antrajam balsavimui bus teikiama Konstitucijos pataisa dėl tiesioginių merų rinkimų. Dėl jos pirmą kartą buvo balsuota prieš trejus metus.

Be to, iki balandžio vidurio numatoma svarstyti klausimus, susijusius su partijų finansavimo tvarkos sugriežtinimu, taip pat su vardų ir pavardžių rašymo pasuose taisyklių pakeitimu. Visi šie klausimai bus derinami su opozicija, nes reikalingas platus politinis sutarimas Seime, norint juos patvirtinti.

A.Čaplikas pabrėžė, kad LiCS yra labai svarbus klausimas dėl tiesioginių merų rinkimų. „Seime yra skirtingos nuomonės tuo klausimu, bet mes manome, kad reikia balandžio viduryje teikti antram balsavimui tą Konstitucijos pataisą ir ją pagaliau patvirtinti arba atmesti, parodant aiškią visų Seimo narių poziciją šiuo klausimu“, - kalbėjo jis.

Kai kurie liberalcentristai yra užsiminę, kad jų partija svarstytų apie pasitraukimą iš valdančiosios koalicijos, jeigu nebūtų balsuojama dėl siūlomos Konstitucijos pataisos, įteisinančios tiesioginius merų rinkimus.

Trečią kartą nebeteiks

A.Čaplikas informavo, kad LiCS taip pat svarstys, ar teikti kokį nors kitą kandidatą į Seimo vicepirmininkus.

I.Degutienė tvirtino, kad dėl to pirmiausia turi apsispręsti liberalcentristai, nes jiems šis postas priklauso pagal koalicijos sutartį. „Kai LiCS apsispręs, nes šis postas priklauso jiems, kai jie pasiūlys kažkokį kandidatą, tada mes ir spręsime. Bet tai antraeilis klausimas“, - pastebėjo Seimo vadovė.

Tačiau, anot jos, J.Liesys dar kartą jau nebeturėtų būti teikiamas Seimui.


Šiame straipsnyje: koalicijaopozicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių