Lenkijos lietuviai išsakė nerimą dėl augančio lenkų nacionalizmo

Lenkijoje gyvenantys lietuviai trečiadienį jų gyvenamuose rajonuose apsilankiusiam Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) komisarui Knutui Vollebaekui sako pristatę problemas dėl prasto lietuviškų mokyklų finansavimo ir vadovėlių trūkumo bei dažnėjančių lenkų nacionalistų išpuolių.

Lenkijos lietuvių draugijos pirmininko, Seinų „Žiburio“ lietuvių mokyklos direktorius Algirdo Vaicekausko teigimu, nacionalistinės tendencijos kaitina atmosferą Lenkijoje. Jis taip pat sakė nesuprantantis Lietuvos lenkų protestų dėl naujojo Švietimo įstatymo, kuris priartina švietimo situaciją prie esančios pačioje Lenkijoje ir stiprina valstybinės kalbos padėtį.

„Pristatėme vadovėlių ir mokyklų finansavimo klausimus, problemas dėl egzaminų laikymo lietuvių kalba. Kalbėjome ir apie paskutinius įvykius - dvikalbių lentelių tepliojimą, vandalizmo aktus ir paminklus kapinėse, kurie skatina nesantaiką tarp dviejų tautų. Lenkijoje daugėja nacionalistinių aktų, atmosfera yra kaitinama“, - BNS sakė Lenkijos lietuvių draugijos pirmininkas, Seinų „Žiburio“ lietuvių mokyklos direkorius A.Vaicekauskas.

„Komisaras išklausė ir pažadėjo, kad kai baigsis vizitas padarys išvadas ir pateiks jas abiejų šalių vyriausybėms ir pasiūlys sprendimus“, - sakė A.Vaicekauskas.
ESBO komisaras K.Vollebaekas į Seinus ir Punską trečiadienį atvyko po susitikimų su Lenkijos pareigūnais Varšuvoje. Prieš tai jis lankėsi Lietuvoje, kur susitiko su Lietuvos valdžia ir lenkų tautinės mažumos atstovais.

Anto A.Vaicekausko, lietuvių švietimas Lenkijoje yra finansuojamas nepakankamai, o parama, gaunama iš Lenkijos Vyriausybės, padengia tik 70 proc. išlaidų lietuviškoms mokykloms. Taip pat labai trūksta lietuvių vadovėlių, ir net pamokose, kurios vyksta lietuviškai, moksleiviai turi tik lenkiškus vadovėlius.

Pasak mokyklos direktoriaus, problemų taip pat kyla dėl nuolatinių klaidų egzaminų užduotyse, ir tai neskatina moksleivių mokytis lietuviškai ir laikyti lietuvišką egzaminą.
A.Vaicekauskas sakė, kad Lenkijos lietuviams nesuprantami lenkų Lietuvoje protestai dėl Švietimo įstatymo pataisų, kuriomis numatomas lietuviškas dėstymas Lietuvos istorijos ir geografijos pamokose ir numatoma po kelerių metų suvienodinti lietuvių kabos egzamino užduotis. Pasak jo, būtinybė gerai mokėti valstybinę kalbą neturėtų kelti abejonių.

„Mane stebina, kad Lietuvos Respublika sudaro tokias geras sąlygas lenkų švietimui, o tai vis tiek kelia nepasitenkinimą. Klausimas keliamas ten, kas mums yra natūralus dalykas - valstybinės kalbos mokėjimas, mokymosi valstybine kalba išplėtimas. Tai natūralus dalykas - kiekvienas pilietis turi mokėti valstybinę kalbą, mums toks klausimas nekyla“, - sakė A.Vaicekauskas.

Pastaruoju metu Lietuvos ir Lenkijos santykius temdo nesutarimai vertinant tautinių mažumų padėtį. Lenkija sukritikavo liepą įsigaliojusias Švietimo įstatymo nuostatas, kuriomis stiprinama lietuvių kalbos padėtis tautinių mažumų mokyklose, nors Lenkijoje gyvenantys lietuviai sako, kad net ir priėmus įstatymą lenkai Lietuvoje turės geresnes sąlygas mokytis gimtąja kalba nei jie.


Šiame straipsnyje: Lenkaišvietimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

arunas

arunas portretas
Nereikia painioti terminų; viena yra nacionalizmas, o visai kas kita - šovinizmas. Kas čia atsitiko, kad šovinistus imame vadinti nacionalistais? Matyt, siekiama naikinti tautas, jų tautiškumus...

pschego

pschego portretas
uzkariaus mus Lenkai, jei bogu uzkariaus!!!

reikėjo

reikėjo portretas
reaguoti, kai tie okupantai pradėjo akmenis mėtyti į Lietuvą. Dabar jau būtina taip susiimti, kad jų akmenims vietos neliktų. Kur vėpso valdžios pareigūnai, ar sukurptas nors vienas laiškas į ES, kurioje tomaševskis be tramdomųjų marškinių reiškiasi? Reikia nuo lietuviškų bendruomenių rašyti raštus į visas ES instancijas, parodyti, ko siekia tie lenkai, kaip jie elgiasi ir kaip kenkia lietuviams. O mes dar ir į žmonas lenkes imam, tai ko norit? Taip ir bus, lenkai mums ant galvos užlips.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių