Lakūno V.Lapėno atminimui – paminklas Pasvalio rajone

Pasaulyje garsaus lakūno Vytauto Lapėno atminimui įamžinti statomas paminklas Pasvalio rajone, Tetirvinų kaime, jo vardu pavadintoje gatvelėje. Paminklą atidengti ir aviacijos šventę organizuoti planuojama paskutinį rugpjūčio šeštadienį. Panevėžio aeroklubo nariai žada pagerbti lakūną, surengdami gražią aviacijos šventę su pasirodymais ore bei galimybe kiekvienam išbandyti skrydį.

Legendinis lakūnas V.Lapėnas, daugeliui žmonių tapęs tikru Mokytoju, dėl savo asmeninių savybių ir ypatingų gabumų yra žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje.

Deja, priartėjusį prie sportinių aukštumų Vytautą persekiojo nelaimės. 1989-aisiais V.Lapėnas su akrobatiniu lėktuvu Kyviškių aerodrome nukrito į mišką. Nors patyrė daugybę nudegimų, tąkart jis ne tik išsikovojo gyvybę, bet ir galimybę vėl skraidyti, tapo treneriu. Kita nelaimė lemtinga buvo 2008 metų sausį, pakilus į dangų su malūnsparniu Rojūnų aerodrome. Daugeliui žmonių V.Lapėnas tebėra skraidanti legenda.

Išlydė lakūno biustą

Išėjus V.Lapėnui amžinybėn, aviatorių iniciatyva buvo įkurta visuomeninė komisija garsaus lakūno atminimui įamžinti. Sugalvota sukurti paminklinį biustą, jis visuomenei bus pristatytas ir atidengtas vasaros paskutinį savaitgalį. Paminklo autorius – pasvalietis skulptorius Kęstutis Krasauskas.

Paminklas stovės Tetirvinų kaimo skverelyje. Ant 4 metrų aukščio 40 centimetrų skersmens metalinės kolonos bus užkeltas lakūno V.Lapėno bronzinis biustas: jo žvilgsnis nukreiptas į viršų, iš kairiojo šono išlydyta ranka-sparnas.

Iki šiol gražaus paminklo iniciatoriai yra surinkę apie 35 tūkstančius litų. Buvo suskaičiuota, kad paminklas ir jo pastatymas kainuos apie 50 tūkstančių.

„Kai ėmėmės įgyvendinti planą, abejojome, ar jis pavyks. Nesitikėjome surinkti pinigų. Planavome net visa tai atidėti iki kitų metų. Dabar, jei net ir nesurinksime planuotų lėšų, bandysime kur nors pataupyti“, – susitikęs su Pasvalio vicemeru Povilu Balčiūnu bei Pasvalio tarybos nariu Vladu Vitkausku kalbėjo Panevėžio aeroklubo viršininkas Bronius Zaronskis.

Nuolatos apsuptas

Ieškodami lakūno paminklui tinkamiausios vietos, organizatoriai aplankė V.Lapėno gimtinę, tėvų namus, kol galiausiai apsisprendė atminimą įamžinti Tetirvinuose, gražioje vietoje ant kalvelės, šalia tvenkinio ir pušynėlio.

„Kadangi jo gimtinės Kiburių kaimo nebėra, liko tik laukai, žvalgėmės į jo tėviškę prie namų. Tačiau pagalvojome, kad jo mama jau senyva, o po jos mirties nebebus kam prižiūrėti paminklo, todėl ieškojome kitos vietos. Labiausiai tiko skverelis Tetirvinuose“, – kalbėjo B.Zaronskis. Jis teigė, kad teko sugaišti laiko, ieškant tinkamo akmens paminklui.

„Žvalgėmės po Pasvalio rajoną. Kaip būsimą paminklą vieną akmenį jau mintyse regėjau, bet jis pasirodė netinkamas, o kitas buvo per mažas. Beieškodami ėmėme manyti, kad galbūt reikia paminklą daryti ne iš akmens, todėl paprašėme skulptoriaus pagalbos“, – prisiminė B.Zaronskis.

V.Vitkauskas atskleidė, kad darbai eina į pabaigą. Pasak jo, vienoje ilgiausių gyvenvietės gatvių jau sutvarkytas keliukas iki paminklo, išlieti pamatai, artimiausiomis dienomis laukiama atvežant pagrindinio vamzdžio, ant jo bus uždėtas biustas.

Pasak vicemero Povilo Balčiūno, retai būna, kad prie idėjos prisidėtų tokia didelė bendruomenės dalis, buvę lakūno kolegos, netgi tie, kurie V.Lapėno visiškai nepažinojo.

„Kai Vytautas buvo gyvas, apie jį nuolatos sukosi žmonių. Lygiai taip pat ir gimus idėjai pastatyti paminklą radosi labai daug bendraminčių“, – kalbėjo P.Balčiūnas.


Šiame straipsnyje: Vytautas Lapėnas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių