Laikinasis prokuroras: grasinimai gėjų eitynių dalyviams netiriami

Laikinasis generalinis prokuroras pripažino, kad dar nėra pradėti jokie ikiteisminiai tyrimai dėl grasinimų savaitgalį Vilniuje planuotų gėjų eitynių dalyviams.

Trečiadienį Lietuvos televizijos laidoje „Teisė žinoti“ dalyvavęs laikinai generalinio prokuroro pareigas einantis Raimondas Petrauskas, paklaustas apie ikiteisminį tyrimą dėl gautos informacijos, jog planuojamų seksualinių mažumų eitynių dalyviams grasinta susidorojimu, atsakė: „Negaliu pasakyti, kad būtų kur nors pradėtas toks ikiteisminis tyrimas. Neturiu tokios informacijos“.

Jis tvirtino, kad tiriamas „kiekvienas grasinimas, kuris yra konkretus ir realus“. Pasak prokuroro, šiomis dienomis iš įvairių specialiųjų tarnybų yra gauta „informacija apie konkrečių žmonių bendravimą, apie tam tikrų veiksmų derinimą, ruošiantis numatomoms eitynėms“. R.Petrauskas užsiminė, kad pačių eitynių metu jų dalyviai galbūt ir galėtų būti apsaugoti. Tačiau galimos provokacijos ir ekscesai po renginio. „Derinti veiksmai, kurių gali būti imtasi galbūt jau po eitynių. Tikrai nesinori, kad būtų tokie dalykai, tokie ekscesai“, - sakė laikinasis generalinis prokuroras.

Jis laidoje pakartojo, kad kreipimosi į teismą dėl leidimo šioms eitynėms atšaukimo motyvas buvo vienas - saugumas. „Gauta negatyvi informacija apie galimus labai didelius iššūkius saugumui. Tuo pagrindu ir buvo kreiptasi į teismą - dėl saugumo tiek eitynių dalyvių, tiek tų, kurie jas stebės“, - kalbėjo prokuroras.

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė sprendimą imtis laikinųjų priemonių prieš svarstydamas Generalinės prokuratūros kreipimąsi - atšaukė savivaldybės leidimą šį šeštadienį Vilniuje surengti seksualinių mažumų eitynes.

R.Petrauskas sakė prieš savaitę dar neturėjęs policijos užtikrinimo, kad galima bus užtikrinti gėjų eitynių saugumą. „Gražu, kad dabar policija jau prisiima atsakomybę už saugumo užtikrinimą. Praėjusią savaitę to dar nebuvo. Bet noriu priminti, kad pernai prieš sausio 16-osios riaušes irgi buvo kalbama, kad bus imtasi priemonių saugumui užtikrinti. Visi žinome, kuo tie įvykiai pasibaigė“, - priminė laikinasis generalinis prokuroras.

„Tai nėra pirmosios eitynės, kurios yra uždraudžiamos arba kurioms neduodamas leidimas. Nežinau, ar labai malonu, kai eitynės vyksta tokiomis sąlygomis - viskas aptverta tvoromis, aplink daug policijos ir tarp stebinčiųjų eitynes, ko gero, labai daug nepatenkintų veidų, tarp jų ir galbūt agresyviai nusiteikusių“, - pridūrė R.Petrauskas.

Savo homoseksualumo neslepiantis aktorius Darius Sužiedelis, gyvenantis Brazilijoje, televizijos laidoje piktinosi, kad Lietuvoje „įjungiama žalia šviesa visokiems radikalams, kuriems leidžiama ne tik rengti eitynes, bet ir nuspręsti, kas turi teisę reikšti savo nuomonę, o kas ne“.

Seimo narys Rokas Žilinskas atkreipė dėmesį į tai, kad prokuratūra pripažįsta negalinti apsaugoti Lietuvos piliečių teisių. „Demokratija yra tokia forma, kur dauguma turi valdžią, o mažumos turi teises. Prokuroras man primena tą blogą policininką, kuris stovi ir stebi, kaip banditas smaugia žmogų - užuot sulaikęs tą banditą policininkas verčiau pataria aukai išmokti nekvėpuoti, esą taip bus visiems tik ramiau ir geriau“, - sakė parlamentaras.

„Veido“ žurnalo leidėjas Algimantas Šindeikis pareiškė, kad prokuratūros ir policijos uždavinys yra užtikrinti piliečių konstitucines teises, jas apsaugoti, o ne riboti. Jis pabrėžė, kad tarp svarbiausiųjų konstitucinių teisių yra taikių susirinkimų, mitingų, eitynių laisvė. A.Šindeikio nuomone, „prokurorai pademonstravo prastą socialinę-politinę klausą, nes jų veiksmai nėra adekvatūs ir proporcingi tai grėsmei, kuri gali kilti iš tam tikrų radikaliai nusiteikusių žmonių“.

Seimo narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė pareiškė suprantanti prokurorų susirūpinimą eitynių dalyvių ir stebinčiųjų saugumu.  „Manau, prokuroras turi daug įvairios informacijos. Dalis jos, matyt, neskelbtina. Pasitikėkime teisėsauga, kuri rūpinasi mūsų visų saugumu. Atkreipčiau dėmesį, kad eitynės dar nebuvo uždraustos, priimtos tik laikinosios apsaugos priemonės. Palaukime galutinio teismo sprendimo“, - ragino ji.

R.Žilinskas neigė, kad eitynių metu planuoti nepadorūs veiksmai, kurie gali įžeisti tradicinių moralės vertybių puoselėtojus: „Toks sudarytas įspūdis, kad tai bus pasturgalių ir pirmagalių demonstravimas. Toli gražu ne. Tai būtų absurdas. Planuota taiki ir solidi demonstracija už mažumų teises su maždaug tokiais plakatais - „Kodėl mano meilė sukelia tavo neapykantą?“

„Dabar tų eitynių reikia labiau nei anksčiau ir aš į jas eičiau, nors anksčiau kiek atsargiau vertinau jų būtinumą“, - sakė Seimo narys.

Laikinasis generalinis prokuroras pastebėjo, kad patys eitynių organizatoriai galėjo dėti daugiau pastangų, informuodami visuomenę apie jų tikslus, neigdami susidariusius stereotipus. „Gal tų pačių rengėjų organizacijų reikalas yra išaiškinti savo renginio tikslus, formas ir taip toliau. Nes neatrodo, kad dabar tas renginys skatintų toleranciją Lietuvoje“, - svarstė R.Petrauskas. „Liaudžiai nieko nereikia ir negalima brukti per prievartą. Ji to nemėgsta“, - pridūrė jis.


Šiame straipsnyje: Gėjai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių