Kyšį per paskutinius metus pripažino davę 22 proc. apklaustų gyventojų

22 procentai apklausos apie korupciją dalyvių prisipažino, kad per pastaruosius 12 mėnesių davė kyšį, rodo antradienį paskelbti tyrimo rezultatai.

Apklausos duomenimis, labiausiai korumpuotomis institucijomis laikomos savivaldybės, teismai, Seimas, policija ir sveikatos apsaugos įstaigos.
2008 metais kyšį davę prisipažino 24 proc. analogiškos apklausos dalyvių.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymą liepos-rugpjūčio mėnesiais atliktoje apklausoje dalyvavo 1005 gyventojai, 500 verslo įmonių vadovų ir 545 valstybės įstaigų tarnautojai.

Apklausos dalyviai pažymėjo korupciją laikantys penkta pagal svarbą šalies problema. Nors korupciją labai rimta problema laiko 67 proc. gyventojų, dar daugiau apklausos dalyvių labai rimtomis problemomis laiko mažus atlyginimus, nedarbą, dideles kainas bei emigraciją.

Vertindami korupcijos masto pokytį per pastaruosius 12 mėnesių, 39 proc. gyventojų sakė, kad korupcija išaugo. Tokios nuomonės laikėsi 26 proc. verslininkų ir 27 proc. valstybės tarnautojų. 41 proc. gyventojų, 49 proc. verslininkų ir 42 proc. apklaustų valdininkų laikėsi nuomonės, jog per metus korupcijos mastas nepakito. Atitinkamai 8 proc., 12 proc. ir 15 proc. apklaustųjų tikslinių grupių atstovų teigė, jog korupcijos sumažėjo.

Svarstydami apie pokyčius artimiausius trejus metus, 21 proc. gyventojų sakė, jog korupcijos mastai augs, 47 proc. prognozavo, jog jie nekis, o 19 proc. vylėsi, kad korupcijos sumažės. Verslininkų ir valdininkų atsakymai buvo optimistiškesni - atitinkamai 31 proc. ir 29 proc. apklaustų šių grupių atstovai sakė, jog korupcijos ateityje turėtų sumažėti.

"Visos visuomenės bėdos tarpusavyje kažkaip susietos. Jeigu ekonomikoje kažkas darosi blogai, nedarbas, ekonominė depresija, kitos problemos pasislenka į šalį. Tai yra pakankamai tradiciniai tyrimuose sutinkami dalykai", - apklausos rezultatus antradienį spaudos konferencijoje komentavo "Vilmorus" direktorius Vladas Gaidys.
Rezultatų pristatyme dalyvavęs STT Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Vytas Rimkus sakė, kad Lietuvos gyventojai korupciją supranta labai plačiai, prie korumpuotų įstaigų priskirdami net Bažnyčią bei kyšiu įvardydami 3 ar 5 litus siekiančią sumą ar įteiktą šokolado plytelę.

„Turint omenyje, kaip plačiai žmonės vertina tai, kas yra korupcija, reiktų įvertinti ir tai, kokia situacija yra valstybėje. Buvo krizinė situacija, buvo sumažinti valstybės tarnautojams atlyginimai, tai galėtų būti postūmis kyšininkauti. Sumažėjo valstybės pirkimų, valstybės užsakymų, todėl turėjo paaštrėti konkurencinė kova tarp verslo atstovų. Manyčiau, dėl to galėjo korupcijos lygis išaugti“, - svarstė pareigūnas.

Tačiau jis pabrėžė, kad optimistiškai nuteikia apklaustųjų prognozės, jog ateityje korupcijos turėtų mažėti.

Apklausti gyventojai labiausiai korumpuotomis institucijomis laikė sveikatos apsaugos įstaigas (60 proc.), Seimą (47 proc.), teismus (42 proc.), policiją (38 proc.) ir savivaldybes (35 proc.), mažiausiai - verslą, ministerijas, žemėtvarką, muitines ir žiniasklaidą.

79 proc. gyventojų teigė, jog kyšis padeda spręsti problemas. Tokios nuomonės laikėsi 65 proc. verslininkų ir 67 proc. valstybės tarnautojų. 57 proc. gyventojų sakė esantys pasirengę duoti kyšį siekdami spręsti problemas, 29 proc. teigė, jog kyšio neduotų. Duoti kyšį buvo pasirengę 40 proc. verslininkų ir 35 proc. valstybės tarnautojų, 40 proc. verslininkų ir 43 proc. valdininkų pažymėjo, jog kyšio neduotų.

V.Rimkus taip pat pažymėjo, kad daugiau gyventojų yra labiau linkę ne imti kyši, bet naudotis pažintimis įsidarbinant. "Nepotizmą žmonės laiko mažesniu blogiu", - teigė jis.
60 proc., gyventojų, 41 proc. verslininkų ir 34 proc. valdininkų teigė efektyviausiomis priemonėmis korupcijai mažinti laikantys baudžiamąsias priemones. 24 proc. apklaustų gyventojų, 34 proc. verslininkų ir 45proc. valstybės tarnautojų efektyviausiomis laikė prevencines priemones.

76 proc. apklaustų gyventojų sakė, jog nežino, kur kreiptis norint pranešti apie korupcijos atvejį, didesnė dalis verslo atstovų ir valstybės tarnautojų sakė, jog žino.
Ketvirtadalis gyventojų sakė, jog praneštų apie korupciją, analogiškai pasielgti buvo pasirengę 34 proc. verslininkų ir 38 proc. valdininkų. Vis dėlto, 45 proc. gyventojų, 47 proc. verslininkų ir 49 proc. valstybės tarnautojų nebuvo tikri, ar praneštų apie korupciją. Likusi dalis sakė, jog apie korupciją nepraneštų.


Šiame straipsnyje: kyšiskyšininkavimaskorupcija

NAUJAUSI KOMENTARAI

RM

RM portretas
O paskui straipsnis bus, 22 proc. nepatenkinti gyvenimu Lietuvoje. Juokdariai.

j

j portretas
apklausiami buvo seimūnai ir kiti elitarai?

neduok

neduok portretas
nepasotinamos institucijos ir pabaigos nematyti, kada jiems bus gana.
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių