Krizė gena į kalėjimą

Panevėžio pataisos namuose padaugėjus nuteistųjų, iš sandėlių traukiamos senos, bet kompaktiškesnės lovos, montuojami antri jų aukštai, papildomai perkama patalynės ir stiprinama apsauga.

Sunkmečiu daugėja moterų, kurios, susidūrusios su nepritekliais, ryžtasi vogti, plėšti, platinti kvaišalus, sukčiauti ar kitaip nusižengti įstatymams, kad tik prasimanytų pinigų.

Panevėžio pataisos namuose per kelis pastaruosius mėnesius nuteistųjų padaugėjo keliomis dešimtimis – nuo 260–270 praėjusiais metais iki 309 dabar. Dar 25 čia bausmę atliekančios moterys yra gydymo įstaigose arba įvairių miestų areštinėse, tardymo izoliatoriuose. Joms pasveikus ar sulauks teismo nuosprendžio, Panevėžio pataisos namuose nuteistųjų bus apie pusketvirto šimto.

Pataisos namų administracija neabejoja, kad augantis nuteistųjų skaičius susijęs su ekonominiu sunkmečiu.

„Negalima visų žmogaus paklydimų suversti krizei. Bet, jeigu laisvėje būtų darbo, mažiau bausmę atlikusių moterų čia vėl grįžtų“, – „Sekundei“ sakė Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Regina Stankuvienė.

Iš šiuo metų bausmę atliekančių moterų 53 procentai čia yra patekusios ne pirmą kartą. Tarp nuteistųjų daugiau kaip trečdalis – 112 – moterų yra priklausomos nuo kvaišalų, 53 – nuo alkoholio.

Kalėjimas gali priimti tik 430 moterų. Todėl įstaigos vadovams nemažą galvos skausmą kelia tai, kad sparčiai daugėja nuteistųjų.

Pasak direktoriaus Edvardo Norvaišo, įstaigos biudžetas apskaičiuotas pagal ankstesnių metų nuteistųjų vidurkį, jis svyruodavo apie 260 moterų, o realiai reikia išlaikyti keliomis dešimtis daugiau nuteistųjų.

Kaip tvirtino įstaigos vadovas, tenka gaminti daugiau valgio, skalbti didesnį kiekį patalynės, todėl tenka brangiau mokėti už vandenį ir elektros energiją. Be to, išaugo darbo krūvis prižiūrėtojams.

„Kol kas verčiamės, bet metų gale su finansais gali būti striuka“, – neslepia E.Norvaišas.

Iš sandėlių traukia lovas

Padaugėjus nuteistųjų, kai kuriose kamerose pastatytas naujesnes, minkštas, daug vietos užimančias tachtas teko keisti senomis, bet kompaktiškesnėmis geležinėmis lovomis. Kamerose, kuriose prieš kelerius metus buvo išmontuoti lovų antri aukštai, vėl įrengiami dviaukščiai gultai.

„Estetinis vaizdas prastesnis, darbuotojams sunkiau atlikti patikrinimus, bet kitos išeities nėra“, – kalbėjo pataisos namų vadovas.

Kamerose gyvena vidutiniškai po 8–10 moterų, tačiau yra ir vienučių, ir tokių, kuriose 17 nuteistųjų. Pataisos namų vadovai viliasi, kad neteks plėstis į viršų – montuoti trečio lovų aukšto, kaip buvo sovietmečiu.

Kalėjimo sandėliuose dar yra lovų, bet trūksta patalynės. R.Stankuvienė patikino, kad ši problema netrukus turėtų būti išspręsta – paklodžių, pagalvių ir antklodžių užvalkalų bus nupirkta papildomai.

Bausmę atliekančių moterų nuotaiką gadina prie tualetų ir prausyklų rytais nusidriekiančios eilės.

Kai visoms reikia sustoti į rikiuotę, tenka viena kitą pabadyti alkūnėmis, kad sutilptų. Nors kalėjime – ne kurortas, kai kurios nuteistosios nė nemėgina slėpti, kad išėjusios į laisvę vėl imsis senų darbelių: vogs, sukčiaus ar platins kvaišalus.

„O iš ko laisvėje gyvensiu, jeigu nevogsiu“, – tarsi teisinasi. Mintis, kad vėl teks sėsti už grotų, tokių moterų nebaugina.

Čia maždaug pusę moterų turi darbo: siuvykloje, ūkio dalyje. Šią vasarą 14 nuteistųjų darbuojasi už pataisos namų ribų – bendrovėje „Sortima“ rūšiuoja daržoves.

Darbdaviai jas rytą pasiima, o vakare parveža į kalėjimą.

Stiprina apsaugą

Pataisos namai po to, kai šiemet kovo mėnesį paspruko viena nuteistoji, suskato pasirūpinti geresne apsauga. Įstaiga iš savo ir Kalėjimo departamento lėšų įsigijo ir sumontavo modernią signalizacijos sistemą.

E.Norvaišas sakė, kad ateityje bus imtasi ir kitų saugumo priemonių. Dėl suprantamų priežasčių direktorius neatskleidė kokių.

Tiesa, pastaruoju metu kai kurie pasikeitimai šioje srityje pastebimi ir nuteistosioms. Ant kalėjimo sienų pradėti montuoti 4 metrų aukščio tinklai – vadinamosios daiktų gaudyklės.

Mat, padaugėjus nuteistųjų, kur kas dažniau mėginama į kalėjimo teritoriją permesti draudžiamų daiktų: kvaišalų, mobiliųjų telefonų, medikamentų ir kt.


Šiame straipsnyje: krizėkalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių