Koalicijos plėtrą dengia migla

Valdantieji neatsisako planų plėstis opozicijos sąskaita, tačiau kol kas neskuba detalizuoti, kada, kieno pagalba ir kokiomis sąlygomis jie tai padarys.

Nedetalizavo galimybių

Pirmadienį po tradicinio valdančiosios keturių centro dešinės partijų koalicijos vadovų susitikimo premjeras Andrius Kubilius pakartojo matąs „labai realias galimybes per kelias artimiausias savaites realizuoti koalicijos plėtrą“.

Tačiau jis nedetalizavo, kaip tai galėtų būti įgyvendinta. „Yra variantai plėstis. Visko gali būti. Koalicija ne kartą deklaruotos idėjos dėl šalies išvalymo nuo įvairių įtakos tinklų gali sulaukti pakankamai plataus sutarimo“, - teigė premjeras.

Anksčiau kalbėta, kad valdantieji dėl koalicijos išplėtimo gali derėtis su opozicinėmis Tvarkos ir teisingumo, Darbo bei Krikščionių partijomis. „Galim skaičiuoti kiek frakcijų yra Seime ir kurios gali prisijungti. Bet spėliojimas nėra konstruktyviausias dalykas. Todėl geriau palaukti. Apie viską bus pranešta, kai bus susitarta“, - pabrėžė Vyriausybės vadovas.

Jis pajuokavo, kad koalicijos plėtros reikalus „riboja vienintelis dalykas – dabartinio Seimo kadencija, 2012 metų rudenį turintys įvykti eiliniai rinkimai“.

Šiuo metu valdantieji formaliai turi tik 70 balsų Seime iš 141, todėl ir prabilo apie derybas su opozicija dėl koalicijos sustiprinimo.

Gali baigtis tik rudenį

A.Kubilius priminė, kad praėjusios savaitės įvykiai parodė opozicijos nesugebėjimą perimti iniciatyvą į savo rankas. Praėjusį ketvirtadienį valdantieji Seime laimėjo keletą politiškai svarbių balsavimų, įskaitant ir dėl opozicijos inicijuotos interpeliacijos susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui.

„Koalicija įrodė, kad esame konsoliduoti, pajėgūs. Todėl opozicijos ar atskirai socialdemokratų bandymai torpeduoti koalicijos darbą neturi prasmės. Tikiuosi, kad jie suprato, jog neperspektyvu tokius bandymus kartoti kiekvieną savaitę“, - sakė premjeras.

Su tuo sutiko kiti koalicijos partneriai. „Koalicija parodė savo pajėgas. Jai reikia kur kas mažiau pastangų išlikti, nei opozicijai paimti valdžią“, - pastebėjo Tautos prisikėlimo partijos vadovas Arūnas Valinskas.

Jis neatmetė, kad sprendimai dėl koalicijos plėtros gali būti priimti tik rudenį. „Koalicija gyvybinga, tą praėjusią savaitę įrodėme. Gandai apie koalicijos galimą mirtį yra gerokai perdėti. Sprendimus priimti ji gali, todėl pokalbius dėl koalicijos plėtros galima ramiai vykdyti ne vieną savaitę“, - teigė A.Valinskas.

Tvirtina judantys į priekį

Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Gintautas Babravičius atkreipė dėmesį, kad koalicija sutaria dėl būtinybės plėstis. „Yra pačių yra įvairiausių pasiūlymų, yra visokių galimybių. Bet vienas dalykas labai svarbus – koalicijoje esame sutarę, kad įsipareigojimai būsimiems koalicijos nariams bus kolegialūs, priimti visų dabartinės koalicijos partnerių suderintu sprendimu“, - pabrėžė jis.

Pasak liberalcentristų vadovo, galvojant apie koalicijos stiprinimą „būtų neprotinga neišnaudoti inercijos, atsiradusios po praėjusią savaitę patirto triuškinamų opozicijos pralaimėjimų Seime“. „Dabar optimizmo yra kur kas daugiau nei buvo praėjusią savaitę. Mes judame į priekį“, - sakė G.Babravičius.

Anot jo, koalicija apie plėtrą galvoja „nuo ryto iki vakaro“. Liberalcentristų vadovas atsisakė prognozuoti, su kuriomis iš opozicinių partijų arba pavienių opozicijos atstovų galėtų būti susitarta dėl paramos valdžiai. „Labai daug visokių pasiūlymų, minčių, bet į viešumą to nesakysime. Kai bus susitarta, tuomet ir galėsime kalbėti“, - teigė G.Babravičius.

Dėl kultūros ministro apsispręs kitą savaitę?

Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas įsitikinęs, kad apie postų pasiūlymą opozicijai, kviečiamai į valdančiųjų gretas, kol kas negalima kalbėti. „Iš pradžių turi būti pasiektas principinis sprendimas dėl paramos koalicijai, tik tuomet galimos derybos dėl postų“, - sakė G.Babravičius.

Spėliota, kad galimam naujam valdančiųjų partneriui iš dabartinės opozicijos galėtų būti siūlomas bent kultūros ministro portfelis. Jis dabar priklauso Tautos prisikėlimo partijos deleguotam Remigijui Vilkaičiui. Tačiau partija yra pareiškusi juo nepasitikėjimą ir siūlo ministrą pakeisti. Kol kas A.Valinsko vadovaujamos partijos siūlomi kandidatai nesulaukia premjero ir Prezidentės pritarimo.

A.Valinskas įsitikinęs, kad kultūros ministro likimas nesietinas su koalicijos derybomis dėl galimos plėtros. Tautos prisikėlimo partijos vadovas mano, kad jau kitą savaitę pavyks išspręsti klausimą dėl R.Vilkaičio atleidimo ir jo pakeitimo kitu. „Kaip tik dabar prasidėjo labai intensyvios konsultacijos ir derinimai. Mes atsakingai į šį klausimą žiūrime, todėl pirmiausia su koalicijos partneriais ir premjeru suderinsime. Manau, kad kitą savaitę suderinsime galutinai“, - kalbėjo A.Valinskas.

Premjeras užsiminė laukiąs galutinių suderinimų dėl kultūros ministro. „Visuomet įsiklausome į deleguojančios partijos nuomonę. Bet siekiame, kad kultūrai vadovautų tokia asmenybė, kuri padėtų šiai sričiai gyvuoti pakankamai efektyviai“, - paaiškino A.Kubilius.

Jis neprognozavo, kada pavyks išspręsti nesutarimus ir vietoje R.Vilkaičio paskirti naują kultūros ministrą.


Šiame straipsnyje: koalicijakubiliusopozicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių