Kitų valstybių paramai Lietuva kasmet išleidžia iki 7-8 mln. litų

Per pastaruosius trejus metus kitoms valstybėms paremti Lietuva kasmet išleisdavo iki 7-8 mln. litų, rašo „Lietuvos žinios“.

Iš valstybės pagalbos gavėjos šalimi donore Lietuva tapo įstojusi į Europos Sąjungą (ES). Tada prisiimtas įsipareigojimas siekti, kad oficiali valstybės parama vystymuisi iki 2015 metų pasiektų 033 proc. bendrojo vidaus produkto. Dvišaliu pagrindu teikiant pagalbą užsienio valstybėms siekiama prisidėti prie demokratijos skatinimo, politikos, saugumo ir stabilumo plėtojimo, kultūrinių, ekonominių, socialinių ryšių stiprinimo.

Kelerius pastaruosius metus Lietuva rėmė įvairius vystomojo bendradarbiavimo projektus Baltarusijoje, Rusijoje, Ukrainoje, Moldovoje, Gruzijoje, Azerbaidžane, Tadžikistane, Palestinoje, Afganistane. Pasak Užsienio reikalų ministerijos (URM) Visuomenės informavimo skyriaus vedėjo Mindaugo Lašo, parama būtent šioms valstybėms numatyta pagal Vyriausybės patvirtintas Vystomojo bendradarbiavimo politikos nuostatas.

„Paramą Afganistanui lemia Lietuvos dalyvavimas tarptautinės bendruomenės veikloje šioje šalyje. Parama ES Rytų kaimynystės valstybėms teikiama atsižvelgiant į tai, kad ji čia gali turėti didžiausios pridėtinės vertės, ypač paramos pilietinei visuomenei, reformų patirties perdavimo ir bendradarbiavimo regioniniu lygmeniu srityse“, - aiškino jis.

Įvairūs projektai Afganistano Goro provincijoje šiemet vykdomi keli mūsų krašto finansuojami projektai. Ugdomi vietos gyventojų gebėjimai didinti žemės ūkio produktyvumą, keliama gydytojų kvalifikaciją, kuriama provincijos veterinarinė tarnyba, ieškoma iškasenų. Gruzijoje šiemet vykdomi net aštuoni Lietuvos remiami projektai. Pagal juos ugdoma savivaldos atstovų kompetencija ir įgūdžiai, skatinamas moterų verslumas, nuo karo nukentėjusiuose regionuose plėtojamos psichikos sveikatos paslaugos vaikams bei jų šeimoms ir kt.

Moldovoje institucijos mokomos stiprinti gebėjimus kontroliuoti pasiutligę, teikiama techninė pagalba prekių muitinio įvertinimo kontrolės srityje. Ukrainoje Lietuva perduoda savo euro integracinę patirtį, remia vykdomas reformas, padeda tobulinti milicijos struktūrų darbo metodus, didina moterų socialinį aktyvumą.

Palestinoje vykdomas projektas vietos valdžios ir nevyriausybinių organizacijų administraciniams gebėjimams stiprinti.

2009 metais vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektams finansuoti Lietuva skyrė 7 mln. litų, pernai - 6 mln. litų. Šiemet tam numatyta paskirstyti 5 mln. 700 tūkst litų. M.Lašo teigimu, tikėtina, kad kitais metais paramos suma bus dar mažesnė.

Klausiamas, ar pati būdama ne itin turtinga valstybė Lietuva privalo prisidėti prie tokio pobūdžio pagalbos kitiems kraštams, URM atstovas tikino, kad tikrai privalo. Esą tai sudėtinė mūsų, kaip ir bet kurio išsivysčiusio krašto, užsienio politikos dalis.
Reaguodama į konkrečius užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų prašymus, Lietuva teikia ir humanitarinę pagalbą. 2008 metais šiam reikalui kraštas skyrė 857 tūkst. litų, 2009-aisiais - 91 tūkst. 500 litų, o pernai - 288 tūkst. litų. Šiemet tam jau išleista 283 tūkst. 780 litų.


Šiame straipsnyje: Parama valstybėms

NAUJAUSI KOMENTARAI

WASP

WASP portretas
Fantastika. Kokie mes beprotiškai "turtingi", demokratiški, tiek, kad nežinom kaip savo valstybės biudžeto skylių užlopyti. O "atiduodam" ne savo norų iš savo kišeničių, abejotinos naudos "labui". Palaikau Merkel pozicija, už ką Vokietija skolinga Graikijai? Kai iš jos reikalavo "paramos" Balkanams. Patys prisidirbo, o kiti turi jų košė sriebt. Taip pat mokysimės iš skandinavų ir anglų. Jiems svarbiausia pirmiausia eile savo piliečių gerovė. Pamastykite, paskaičiuokite, kiek gerų dalykų galima būtų padaryti tam pačiam žustančiam Lietuvos kaimui. Protingi žmonės ypač didžiuojas savo valstybė, kai ji rupinasi jais, o ne tarsi neapdairi mama atima saldainius iš savo vaiko ir atiduoda juos kitam vaikui, kuris jau prieš tai gavo saldumynų iš kitų "remėjų", sedi sau patenkintas ir tyli... Už tuos pinigus mes galetumėm kažką kurti, kad mažiau žmonių emigruotu ir t.t. ...
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių