Kitų metų biudžeto pajamų dalį opozicija vadina paimta „iš lubų“

Vyriausybės suplanuotos kitų metų biudžeto pajamos yra nepagrįstos ir nerealios, teigia Seimo opozicijos atstovai.

„Panašu, kad biudžetas suformuotas ne pagal pajamas formuojant išlaidos, bet paimtos išlaidos ir suformuotos pajamos (...) Pajamos sudėliotos šiek tiek iš lubų“, - antradienį žurnalistams Seime sakė opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys, komentuodamas finansų ministrės Ingridos Šimonytės pristatytą kitų metų nacionalinį biudžetą.

„Biudžetas atrodo gražiai, skaičiai sudėlioti, bet mums kyla abejonių dėl jo vykdymo galimybių ir perspektyvų. Pavyzdžiui, tokie skaičiai kaip 1 mlrd. litų - tiek daugiau bus surinkta pridėtinės vertės mokesčio. Mums kyla abejonių, iš ko jis bus surinktas - iš kainų didėjimo, ar iš šešėlinės ekonomikos, ką žadėjo padaryti jau šiais metais, bet nepadarė?“ - klausė V.Gapšys.

Jis taip pat teigė, kad abejonių kelia numatyti 540 mln. litų, kuriuos kitąmet ketinama gauti kaip dividendus iš valstybės įmonių.

"Mes to norėtume, to lauktume, tačiau buvo žadėta, kad jau šiemet bus pradėtos rinkti žymios aiškios pajamos, tačiau tokių įspūdingų skaičių nematome", - sakė "darbietis".
Didžiausios opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos vadovo Algirdo Butkevičiaus nuomone, nerimą kelia „šiek tiek užkeltos gyventojų pajamų įplaukos“.

"Pagal finansų ministrės pasakymą, kad darbo užmokestis didės tik 5 proc. ir bus sukurta 20 tūkst. naujų darbo vietų, atlikus skaičiavimus, nėra galimybių, kad gyventojų pajamų įplaukos galėtų padidėti 14 procentų", - aiškino socialdemokratas.
Jam taip pat abejonių kelia 500 mln. litų, numatyti gauti iš valstybės kapitalo dividendų.

"Vien iš Visagino atominės elektrinės ketinama gauti 250 mln. litų, bet atsakymo negavome, ar tai bus turtas parduodamas. Bet tuomet jis turėtų būti apskaitytas Turto fonde ar Privatizavimo sąskaitoje", - svarstė A.Butkevičius.
Parlamento opozicijos lyderis „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis kitų metų biudžeto projektą vadino ikirinkiminiu. Anot jo, iš tiesų tai devynių mėnesių, o ne visų metų biudžetas.

„Tai reiškia, kad realiai pasirengiama rinkimams, o po rinkimų tikimasi, kad ši valdžia pasikeis ir tebūnie kaip būna, - tvirtino politikas. - Kai kalbame apie pajamų dalį ir matome pridėtinės vertės mokesčio augimą 10 proc., fizinių asmenų pajamų mokesčių augimą - per 20 proc., tai labai sunkiai derinasi su realia situacija ir net ministrės pateiktais prognozuojamais rezultatais.“

Jis kritikavo iš projekto išlaidų dalį - esą „visiškai užspaudžiamos savivaldybės, visiškai atimami pinigai iš valstybinių įmonių“.

"Nors tuo pačiu kalbama, kad joms (valstybinėms įmonėms - BNS) bus suteiktos valstybinės garantijos kreditams imti. Iš esmės tai yra užslėptas valstybinis deficitas tik pervedamas iš vieno lygmenį į kitą", - sakė V.Mazuronis.
Kalbėdamas apie išlaidas, A.Butkevičius projekte pasigedo Europos Sąjungos lėšų įsisavinimo kaip prioriteto.

„Sumažinimas kofinansavimas 300 mln. litų, o tai reiškia, kad bus atsisakyta per 1 mlrd. neįsisavintos Europos Sąjungos paramos, o tos lėšos visuomet nukreipiamos į ilgalaikes investicijas, darbo vietų išsaugojimą arba darbo vietą sukūrimą. Manau, kad ekonominiu sunkmečiu viena iš prioritetinių sričių reikia numatyti kuo efektyviau ir geriau įsisavinti ES lėšas“, - dėstė socialdemokratas.

Vyriausybės suplanuotą 2,8 proc. nuo BVP fiskalinį deficitą V.Gapšys pagyrė kaip siektiną rezultatą, bet abejojo, ar pavyks jį pasiekti.
„Žiūrėdami į pajamų eilutę, matome, kad dalis pajamų gali būti nesurinkta, ir realiai biudžeto deficitas gali būti didesnis nei 2,8 proc.“, - tvirtino „darbietis“.

Finansų ministrė antradienį Seimui pateikė 2012-ųjų biudžeto projektą.
Valstybės biudžeto pajamos su Europos Sąjungos lėšomis kitąmet turėtų siekti 26 mlrd. litų (9,1 proc., arba 2,179 mlrd. litų daugiau nei numatyta šių metų biudžete), o asignavimai - 26,709 mlrd. litų (1,2 proc., arba 328,2 mln. litų daugiau). Planuojamas kitų metų valstybės biudžeto deficitas - 708,899 mln. litų.

Planuojama, kad fiskalinis, arba valdžios sektoriaus deficitas 2012 metais sieks 2,8 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Vyriausybės skolinimosi poreikis 2012 metais turėtų sudaryti 9,4 mlrd. litų.

Konstitucija numato, kad valstybės biudžeto projektą Seimas tvirtina iki naujųjų biudžetinių metų pradžios. Jeigu jis laiku nepatvirtinamas, jo išlaidos kitų biudžetinių metų pradžioje kas mėnesį negali viršyti praėjusių metų valstybės biudžeto 1/12 išlaidų.
Finansų ministerija dabar prognozuoja, kad po 5,8 proc. BVP padidėjimo šiemet, kitąmet šalies ekonomika išaugs 4,7 proc., tačiau finansų ministrė neatmeta, kad dėl skolų krizės Europoje ir Jungtinėse Valstijose prognozę kitiems metams gali tekti sumažinti.


Šiame straipsnyje: biudžetas

NAUJAUSI KOMENTARAI

sraigė

sraigė portretas
1995-2002m sumažintos pensijos dirbantiesiems. Praėjo 15 metų ir vis biudžeto problemos. Negrąžinta. Nusibodo. Norisi riebiai nusikeikt ant vyriausybės. Ko jie ten sėdi? Aš ne siuvėja, tai gal man jiems reikia siūt paltus. Ko Sėdi toj galeroj, jeigu neišmano ką daryt. 15 metų. Ir daugiau. Durneliai. --------------------------------------------------------------------------------

Meile.

Meile. portretas
P is kur paimdavo biudzeta socdemai? Is grindu. Dabar gudrus kalbeti ,kad ir apie samdomus konsultantus. Kas ta tvarka pirmas pradejo? Svaistetes milijonais,tai geriau patylekit.

Ema

Ema portretas
kam jau kalbėti, o opozicijai tai geriau patylėti.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių