Kelia nerimą padėtis Pietų Kaukaze (papildyta)

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija abejoja, ar Rusijos taikdariai sugeba palaikyti taiką Pietų Osetijoje ir mano, kad Europos Sąjunga turi imtis veiksmų padėčiai regione normalizuoti.

„Norime dar kartą atkreipti dėmesį, kad pastarųjų dienų įvykiai tik toliau sėja abejones ar šalis, prisiėmusi „taikdario misiją", sugeba ją vykdyti. Šiandien galime dar kartą pakartoti, kad yra būtina kuo skubiau keisti dabartinius neefektyvius taikos palaikymo mechanizmus", - teigiama ministerijos pranešime.

Pasak Lietuvos diplomatinės tarnybos, po ketvirtadienį įvykusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio pokalbio su Lietuvos vadovu Valdu Adamkumi ir prašymo padėti, informuojant Europos Sąjungą apie Pietų Osetijoje susidariusią padėtį, buvo nedelsiant imtasi veiksmų.

Penktadienį Valdas Adamkaus padėtį Gruzijoje aptarė su ES užsienio politikos vadovu Javieru Solana ir Gruzijos prezidentu Michailu Saakašviliu. Prezidentas juos informavo, kad į Gruziją penktadienį yra siunčiamas Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas, kuris bus pasirengęs informuoti ir ES partnerius apie padėtį Gruzijoje.

Padėtį Gruzijoje P.Vaitiekūnas aptarė Latvijos, Lenkijos, Suomijos, Švedijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrais.

Užsienio reikalų ministerija nerekomenduoja Lietuvos piliečiams šiuo metu vykti į neramumų draskomus Gruzijos regionus. Gruzijoje esantiems lietuviams patariama registruotis Lietuvos ambasadoje Tbilisyje.

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Justinas Karosas komentuodamas įvykius Gruzijoje apgailestavo, kad nepavyko sustabdyti konflikto. J.Karoso nuomone, prie konfliktinės situacijos prisidėjo „tam tikra Rusijos įtaka" ir „propagandinis skatinimas".

Komiteto pirmininko pavaduotojo konservatoriaus Audroniaus Ažubalio teigimu, Lietuva turėtų siekti inicijuoti skubaus ES valstybių Užsienio reikalų ministrų susitikimo. Jo žodžiais, „ši situacija yra pagimdyta pačios Rusijos nuo 1992 metų, kai separatistai paskelbė taip vadinamą Pietų Osetijos nepriklausomybę".

Susidariusią padėtį parlamentaras įvertino kaip Rusijos plano dalį destabilizuoti situaciją Pietų Kaukaze ir taip atgauti savo turėtą įtaką.

Penktadienį aplink atsiskyrusio Gruzijos Pietų Osetijos regiono sostinę Cchinvalį įsiplieskė mūšiai. Gruzijai bandant atgauti šios teritorijos kontrolę, gruzinų kariuomenė ir karo lėktuvai atakuoja separatistų pajėgas.

Pietų Osetija atskilo nuo Gruzijos 1991 metais žlugus Sovietų Sąjungai. Atsiskyrimo metu kilęs karinis konfliktas pareikalavo tūkstančių gyvybių.

Pastaraisiais mėnesiais įtampa tarp Gruzijos ir jos separatistinių regionų - Pietų Osetijos ir Abchazijos - išaugo ir kai kuriais atvejais pasiekė kritinę - ginkluotų susirėmimų - ribą. Tai įvyko Rusijai pareiškus, jog bus siekiama glaudesnių santykių su jos palaikomais regionais.

Gruzija kaltina Maskvą remiant separatistus ir planuojant užimti Pietų Osetijos teritoriją, taip bandant užkirsti kelią Gruzijos prisijungimui prie NATO.

Maskva, kuri Pietų Osetijoje yra dislokavusi taikdarių pajėgas, sako, kad jos yra būtinos siekiant išvengti naujo karo, tačiau Tbilisis siekia, kad Rusijos taikdarius pakeistų tarptautinės pajėgos.

Vakarai ne kartą ragino Maskvą sušvelninti ginčą su Tbilisiu, kad būtų galima išvengti smurto regione. NATO atstovas antradienį pareiškė, kad Šiaurės Atlanto aljansas atidžiai stebi situaciją.

Lietuvos vyriausybė remia demokratinius pokyčius Gruzijoje ir jos euroatlantinę integraciją, taip pat palaiko šios Pietų Kaukazo valstybės teritorinį vientisumą ginče su Rusija dėl separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos regionų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama.  


NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių