Kautynės dėl pensijų atstatymo perkeliamos kitai savaitei

Seimas kitai savaitei atidėjo aršius mūšius tarp valdančiųjų ir opozicijos dėl įstatymo, kuriuo siūloma pensijas grąžinti į prieškrizinį lygį.

Atidėta iki antradienio

Valdančiajai keturių centro dešinės partijų koalicijai pavyko pasiekti, kad šis prieštaringai vertinamas projektas būtų svarstomas ateinantį antradienį, kai Vyriausybė pateiks savo įvertinimus, ar yra iš ko vėl padidinti pensijas.

Ketvirtadienį Seime galėjo įvykti galutinis balsavimas dėl įstatymo priėmimo. Tačiau po labai aštrių ir ilgų procedūrinių diskusijų bei kelių balsavimų pranešta, kad jis atidedamas ateinančiam antradieniui arba dar vėlesniam laikui, kai valdantieji tikisi sustiprinti savo pajėgas ir atmesti opozicijos pasiūlytą projektą.

Tokį pasiūlymą pateikė premjeras Andrius Kubilius, pareikšdamas, kad Vyriausybė kol kas nėra įvertinusi naujausių opozicijos atstovų pasiūlymų, iš kokių šaltinių galėtų būti finansuojamos atstatomos pensijos.

Apie atsistatydinimą kol kas negalvoja

Tačiau premjeras leido suprasti, kad Vyriausybė greičiausiai atmes opozicijos siūlymus. "Šis sprendimas sugrąžinti į buvusį lygį pernai sumažintas pensijas iš biudžeto pareikalautų apie 600 milijonų litų. Jų nėra. Ir opozicija nepateikė jokių racionalių pasiūlymų, iš kur tuos pinigus paimti", - teigė A.Kubilius.

"Toks veikimas neatsakingas. Man baisu pagalvoti, kad taip pat neatsakingai opozicija elgtųsi, jeigu būtų atsakingi už valstybę ir jos finansus", - pridūrė premjeras.

Jis tvirtino negalvojąs atsistatydinti, jeigu Seimas vis dėlto sugebėtų patvirtinti įstatymą dėl pensijų padidinimo: "Netikiu, kad Seimas priimtų antikonstitucinius įstatymus. todėl nesvarstau, kas bus, jeigu toks antikonstitucinis įstatymas būtų priimtas".

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pareiškė atsistatydinsianti, jeigu Seimas patvirtintų įstatymą dėl pensijų grąžinimo į prieškrizinį lygį.

Pasiteirauta etikos sargų išvados

Ketvirtadienį ryte kartu su šio projekto įtraukimu į darbotvarkę Seimas pasiteiravo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK), ar nebuvo iki šiol pažeistas Seimo statutas, svarstant šį įstatymą. EPK paprašyta labai operatyviai, dar tą pačią dieną pateikti savo išvadą.

Socialinių išmokų sumažinimo laikinojo įstatymo pataisa, numatanti, kad pensijų sumažinimas galioja tik 2010 metais ir nuo 2011-ųjų jos grąžinamos į ankstesnį lygį, iš valstybės biudžeto kitąmet pareikalautų apie 600 milijonų litų papildomų išlaidų. Todėl A.Kubiliaus Vyriausybė griežtai jam priešinasi.

Trečiadienį A.Kubilius bei Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys kreipėsi į EPK, prašydami įvertinti, ar opozicijos atstovai Vidmantas Žiemelis bei Loreta Graužinienė elgiasi teisėtai, reikalaudami priimti šį įstatymą, nepateikdami jokių šaltinių, iš kurių būtų finansuojamas pensijų sugrąžinimas į ankstesnį lygį.

Opozicija: premjeras išsigando pensininkų

"Visi žinome, kad įstatymą priėmimui į darbotvarkę galima įtraukti, jeigu jis yra parengtas tinkamai. Bet šis įstatymas nėra parengtas tinkamai, nes nėra numatyta šaltinių, iš kurių būtų gauti tie beveik 600 mln. litų", - ketvirtadienį plenariniame posėdyje savo kreipimosi motyvus aiškino premjeras.

"Pirmą kartą matau, kad premjeras būtų taip išsigandęs pensininkų. Turime įvykdyti teisingumą ir grąžinti pensijas žmonėms", - teigė opozicinės Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys.

Balsavimu apsispręsta, kad opozicijos pasiūlytas įstatymas įtraukiamas į ketvirtadienio darbotvarkę. Už tai balsavo 69 Seimo nariai, prieš buvo 33, susilaikė 27 parlamentarai.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė paskelbė, kad prie šio prieštaringai vertinamo įstatymo, gresiančio Vyriausybės griūtimi, bus sugrįžta Seimo posėdyje tik tuomet, kai EPK apsvarstys A.Kubiliaus ir R.Dagio kreipimąsi.

Įtarė, kad laukia sugrįžtančių kolegų

Seimo plenarinio posėdžio pertraukoje įvykęs EPK posėdis buvo audringas. Į jį atvyko ir pats premjeras, paaiškinęs, kad abejoja, ar gali būti balsuojama dėl pensijų sumažinimo atšaukimo, kai nėra pasiūlyti šaltiniai, iš ko paimti pinigų šiam įstatymui įgyvendinti.

A.Kubilius vėliau pripažino, kad vis dėlto opozicijos atstovai pateikė tam tikrus pasiūlymus šiuo klausimu, tačiau jie galėtų būti apsvarstyti Vyriausybėje bei Seimo Biudžeto ir finansų komitete per artimiausias kelias dienas.

Tačiau Krikščionių partijos frakcijos seniūno Vidmanto Žiemelio pasiūlymus, iš kur paimti pinigų pensijų atkūrimui, premjeras įvertino skeptiškai. Tarp tų pasiūlymų - privatizuoti dalį valstybės turimo turto, įskaitant kai kurių turimų didelių bendrovių akcijų paketus. Be to, pasiūlyta išvis panaikinti atskaitymus į privačius pensijų fondus, kurie dabar siekia 2 procentus nuo socialinio mokesčio.

"Duokit mums kelias dienas, mes pirmadienį galėsime Vyriausybėje apsvarstyti tuos pasiūlymus ir pateikti savo išvadą, ar jiems pritariame. Tada Seimas galėtų antradienio posėdyje galutinai balsuoti dėl šio įstatymo projekto", - tvirtino premjeras.

Tačiau opozicijai priklausantys EPK nariai pareiškė įtariantys, kad valdančioji koalicija mato ketvirtadienį neturinti pakankamai balsų, kad atmestų siūlomą projektą, todėl ir prašo atidėti galutinį balsavimą. "Čia akivaizdus politikavimas. Koalicija, matyt, suskaičiavo, kad per tas dvi dienas sugrįš iš Briuselio ir iš kitur visi jų atstovai, tada galima bus balsuoti ir atmesti šį projektą", - kalbėjo Krikščionių partijos frakcijos narė Donalda Meiželytė-Svilienė.

Ketvirtadienį Seimo posėdyje nedalyvavo keli svarbūs valdančiosios koalicijos atstovai, tarp jų Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas bei susisiekimo ministras Eligijus Masiulis.

EPK po beveik valandą užtrukusių ginčų balsavo už tai, kad Statutas nebuvo pažeistas. Už tai buvo 7 komisijos nariai, prieš 5, susilaikė 1.

Balsai dukart pasiskirtė po lygiai

Atnaujinus plenarinį posėdį I.Degutienė du kartus teikė Seimui EPK išvadą. Abu kartus balsavimas pasiskirstė po lygiai. Pirmą kartą iš 130 balsavusių Seimo narių už EPK išvadą buvo 65 parlamentarai, antrą kartą - iš 132 Seimo narių už buvo 66 parlamentarai.

Buvo paskelbta vienos valandos pertrauka šio įstatymo svarstyme ir priėmime. Tokiam Seimo vadovės sprendimui šurmuliuodami paprieštaravo opozicijos atstovai, tačiau į jų pretenzijas nebuvo atsižvelgta.

Po pertraukos vėl, jau trečiąkart balsuota dėl PK išvados. Šįkart opozicija laimėjo kelių balsų persvara - išvada patvirtinta 65 Seimo nariams balsavus už, prieš buvus 39, susilaikius 23.

Tačiau premjeras, remdamasis Statutu, pareikalavo, kad klausimo svarstyme būtų padaryta pertrauka iki kitos plenarinių posėdžių dienos, tai yra iki antradienio. Tai ir buvo padaryta I.Degutienės sprendimu, dėl kurio vėl protestą pareiškė opozicijos atstovai.

Kitą savaitę seimas turėtų ne tik grįžti prie įstatymo dėl sumažintų pensijų atkūrimo, bet ir turėtų balsuoti dėl kitų metų biudžeto priėmimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių