Kasmet – vidutiniškai po dvejus rinkimus

Per dvidešimt Nepriklausomybės metų Lietuvoje iš viso įvyko beveik keturios dešimtys rinkimų. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, į įvairias renkamas pareigas iš viso pretendavo beveik 60 tūkstančių kandidatų.

Priminti pirmieji demokratiniai rinkimai

Kovo 11-osios Akto jubiliejaus išvakarėse VRK išplatino pranešimą apie tai, kiek ir kokių balsavimų vyko Lietuvoje per pastaruosius du dešimtmečius.

Komisija priminė, kad paskutinieji Lietuvos SSR rinkimai, surengti 1990 metų vasario 24 dieną, buvo pirmieji rinkimai sovietų okupuotoje Lietuvoje, kuriuose deputatas buvo renkamas iš keleto kandidatų.

Alternatyviuose rinkimuose išrinkta Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną atkūrė nepriklausomą Lietuvą.

„Rinkimai vyko 141 vienmandatėje rinkimų apygardoje. Buvo užregistruoti 472 kandidatai, iš jų 133 išrinkti Aukščiausiosios Tarybos deputatais. 1990 metų balandžio 7-ąją iš 24 kandidatų išrinkti dar 7 apygardų deputatai, tik vienoje apygardoje rinkimai liko neįvykę. Joje rinkimai buvo surengti tik 1991-ųjų rugsėjo 15 dieną. Buvo užregistruoti du kandidatai, vienas buvo išrinktas“, - nurodo VRK.

Seimas rinktas šešiskart

Iš viso per dvidešimt metų Lietuvoje vyko 38 rinkimai, neskaičiuojant antrųjų balsavimo ratų arba pakartotinių balsavimų, nes jie nėra savarankiški rinkimai.

Rinkimai kaip atskiri skaičiuoti ir tuo atveju, kai atskirų Prezidento, Seimo, savivaldybių tarybų rinkimų ar rinkimų į Europos Parlamentą balsavimai buvo rengiami tą pačią dieną. Bet atskirais rinkimais nelaikomi tą pačią dieną vykę rinkimai keliose vienmandatėse Seimo rinkimų apygardose.

Visuotiniai Seimo rinkimai rengti 6 kartus - 1990 metų vasario 24 dieną (išrinkta Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas), taip pat 1992-ųjų spalio 25 dieną, 1996 metų spalio 20-ąją, 2000 metų spalio 8 dieną, 2004 metų spalio 10-ąją ir 2008-ųjų spalio 12 dieną.

Dar daugiau kartų buvo rengiami rinkimai į laisvą Seimo nario vietą - iš viso net 17 kartų.

Penkis sykius balsuota už prezidentą

Prezidentas rinktas 5 kartus: 1993 metų vasario 14 dieną (išrinktas Algirdas Brazauskas), 1997 metų gruodžio 21-ąją (įvyko du turai; išrinktas Valdas Adamkus), 2002 metų gruodžio 22 dieną (du turai; Rolandas Paksas), 2004-ųjų birželio 13-ąją (du turai; V.Adamkus) ir 2009 metų gegužės 17 dieną (Dalia Grybauskaitė).

Savivaldybių tarybos rinktos 6 kartus: 1990 metų kovo 24 dieną, 1995 metų kovo 25 dieną, 1997-ųjų kovo 23-ąją, 2000 metų kovo 19 dieną, 2002-ųjų gruodžio 22 dieną ir 2007-ųjų vasario 25-ąją.

1992 metais pasibaigus tiesioginiam valdymui, išrinktos Vilniaus ir Šalčininkų rajonų tarybos. 1997-aisiais, pripažinus rinkimų rezultatus negaliojančiais, išrinkta Švenčionių rajono taryba.

Rinkimai į Europos Parlamentą Lietuvoje surengti du kartus - 2004 metų birželio 13 dieną ir 2009 metų birželio 7 dieną.

Rekordininkas – V.Tomaševskis

Visuose šiuose rinkimuose buvo užregistruoti 57 609 kandidatai, iš jų buvo išrinkta 8 515, arba beveik kas septintas. Iš viso kandidatais registruoti 25 232 asmenys, kiekvienas vidutiniškai šiek tiek daugiau kaip po du kartus.

Daugiausiai - 19 kartų - kandidatu yra registruotas Valdemaras Tomaševskis. Jis 9 kartus išrinktas Seimo, savivaldybės tarybos ir Europos Parlamento nariu. Artūras Melianas yra registruotas 18 kartų, išrinktas 4 kartus; Egidijus Klumbys registruotas 16 kartų, išrinktas 5 kartus; taip pat 16 kartų kandidate registruota Birutė Vėsaitė, išrinkta 6 kartus. Devyni asmenys yra registruoti kandidatais po 15 kartų.

Trylika asmenų registruoti po 14 kartų, aštuoniolika - 13 kartų. Tarp registruotų 13 kartų yra šiuo metu ilgiausią galimą Seimo nario stažą turintis socialdemokratas Česlovas Juršėnas. Jam rinkėjai buvo palankūs 8 kartus. Č.Juršėnas Seimo narys yra jau lygiai 20 metų.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė kandidate registruota 9 kartus, išrinkta 5 kartus. Ji - Seimo narė nuo 1996 metų. Taip pat 9 kartus registruotas kandidatu ir 5 kartus išrinktas premjeras Andrius Kubilius. Jo nepertraukiamas Seimo nario stažas skaičiuojamas nuo 1992 metų.

Prezidentė D.Grybauskaitė kandidate registruota tik vieną kartą ir išrinkta per pirmąjį balsavimą pernai gegužę.

Pliusai ir minusai

Lietuvoje, kaip ir daug kur pasaulyje, ginčijamasi, kuri iš tiesioginių rinkimų sistemų yra geresnė. Vienmandatėje rinkimų apygardoje nugalėtojui atitenka viskas - tai yra vienintelis tos rinkimų apygardos mandatas, daugiamandatėje rinkimų apygardoje mandatai dalijami kandidatų sąrašams daugiau ar mažiau proporcingai paduotiems rinkėjų balsams.

Todėl daugiamandatė (ji dar vadinama proporcine) rinkimų sistema palankesnė mažesnį politinį palaikymą turintiems kandidatams. O vienmandatė (dar vadinama mažoritarinė) - populiariausioms politinėms jėgoms. Ji pralaimėjusiam nors ir vienu balsu neduoda nieko.

„Nors proporcinė rinkimų sistema geriau atstovauja rinkėjams, tačiau ji dažnai nesudaro aiškios daugumos, pavienių parlamento ar tarybos narių balsai kartais tampa lemiami. Be to, kai rinkimų apygardos teritorija yra labai didelė ir joje renkama keliasdešimt parlamentarų ar tarybos narių, išrinktieji pernelyg nutolsta nuo rinkėjų. Todėl proporcinė rinkimų sistema dažnai kritikuojama ir bandoma įvairiais būdais pagerinti, dažniausiai įvedant mažoritarinės rinkimų sistemos elementų: reitingavimą, suskaldant į mažesnes teritorines daugiamandates apygardas arba net pasirenkant preferencinį balsavimą“, - pastebima VRK pranešime.

Kiti rinkimai – po nepilnų metų

Pasak komisijos, „mažoritarinė sistema, be perdėto palankumo stipriosioms politinėms jėgoms, turi ir kitų trūkumų, todėl Seimas renkamas iš karto pagal dvi sistemas: pusė - pagal mažoritarinę, kita pusė - pagal proporcinę sistemą“.

Visi kandidatų sąrašai šiuo metu Lietuvoje yra reitinguojami, tai yra galutinę kandidatų sąrašų eilę balsuodami sudaro rinkėjai.

VRK primena, kad 2011 metų vasario pabaigoje Lietuvoje numatoma surengti savivaldybių tarybų rinkimus. Kiti artimiausi eiliniai Seimo rinkimai numatomi 2012 metų spalį, prezidento rinkimai ir rinkimai į Europos Parlamentą - 2014 metų gegužės ir birželio mėnesiais.


Šiame straipsnyje: rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių