Kasdien vaikus maitinti mėsa neišgali kas keturiolikta Lietuvos šeima

Šiemet 7 proc. namų ūkių su vaikais iki 16 metų negalėjo savo vaikams bent kartą per dieną duoti valgyti mėsos, žuvies ar lygiaverčio vegetariško maisto, 8 procentai – šviežių vaisių ir daržovių. praneša Statistikos departamentas.

Tarp skurdo rizikoje gyvenančių namų ūkių su vaikais tokių buvo atitinkamai 17 ir 15 procentų, tarp vieno suaugusio asmens su vaikais namų ūkių – 19 ir 14 procentų.

Gimtadienis - tabu kas dešimtam vaikui

Leisti savo vaikams švęsti gimtadienius su draugais ar pasikviesti draugų kitomis progomis pažaisti ir pasivaišinti negalėjo 9 procentai visų namų ūkių su vaikais ir beveik dvigubai didesnė dalis žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių namų ūkių su vaikais.

Leisti savo vaikams reguliariai dalyvauti laisvalaikio veikloje (pvz., groti muzikos instrumentu, plaukioti, dalyvauti jaunimo organizacijų veikloje) dėl pinigų stokos negalėjo 14 procentų vaikus auginančių namų ūkių. Tarp žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių namų ūkių su vaikais tokių buvo 28 procentai, tarp vieno suaugusio asmens su vaikais namų ūkių – kas penktas.

Suaugusieji savo poreikius naujiems drabužiams, laisvalaikio užsiėmimams ribojo dažniau negu vaikų. Bent dalį susidėvėjusių drabužių keisti naujais (ne dėvėtais) negalėjo 22 procentai visų 16 metų ir vyresnių asmenų ir net 45 procentai žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių 16 metų ir vyresnių asmenų. Pirkdami drabužius daugiausia save ribojo vieni gyvenantys asmenys ir asmenys, vieni auginantys vaikus.

Susitikti su draugais ar giminaičiais ir pasivaišinti dėl pinigų stokos negalėjo sau leisti 23 procentai visų 16 metų ir vyresnių ir 41 procentas žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių šio amžiaus asmenų, lankytis kultūros ir sporto renginiuose, sportuoti – atitinkamai 35 ir 52 procentai.

Kas trečias (32 proc.) 16 metų ar vyresnis asmuo ir kas antras (49 proc.) tokio amžiaus asmuo, gyvenantis žemiau skurdo rizikos ribos, nurodė, kad negali sau leisti kiekvieną savaitę skirti savo reikmėms bent nedidelės pinigų sumos, dėl kurios nereikėtų su niekuo tartis. Dažniausiai save ribojo asmenys, gyvenantys namų ūkiuose, kuriuos sudaro vienas suaugęs asmuo ir išlaikomi vaikai arba du suaugę asmenys su trimis ar daugiau vaikų.

Dalis namų ūkių, turinčių vaikų iki 16 metų amžiaus, nurodė, kad dėl pinigų stokos turi riboti vaikų poreikius maistui, drabužiams, laisvalaikio reikmenims ir užsiėmimams. 11 procentų namų ūkių, turinčių vaikų iki 16 metų, nurodė, kad negali sau leisti bent dalį drabužių vaikams pirkti naujų (nedėvėtų). Pirkti naujų drabužių vaikams neišgalėjo 27 procentai žemiau skurdo rizikos ribos gyvenančių namų ūkių su vaikais iki 16 metų ir 20 procentų vieno suaugusio asmens su vaikais iki 16 metų namų ūkių.

Kas antras gyvena susispaudęs

Statistikos departamento atliekamo pajamų ir gyvenimo sąlygų tyrimo duomenimis, 2009 m. 15 procentų namų ūkių buvo įsitikinę, kad užimamo būsto plotas jiems yra per mažas. Miestuose būsto plotą nepakankamu laikė 18 procentų, kaime – 9 procentai namų ūkių. Tarp vaikus auginančių namų ūkių nepakankamu būsto plotą laikė kas trečias (30 proc.). Prieš dvejus metus užimamo būsto plotą nepakankamu laikė 19 procentų namų ūkių.

Tyrimo duomenimis, beveik kas antras (46 proc.) gyventojas gyveno būste, kuriame vienam asmeniui teko mažiau negu vienas kambarys, neįskaitant virtuvės. Namų ūkiuose be vaikų tokiomis sąlygomis gyveno penktadalis, namų ūkiuose su vaikais – net 68 procentai asmenų.

Vidutiniškai vienam asmeniui teko 32 kvadratiniai metrai naudingojo ploto: namų ūkiuose su vaikais – 19, namų ūkiuose be vaikų – 39 kvadratiniai metrai.

Ne visi mokyklą lankantys vaikai namuose turėjo mokymuisi ir namų darbams atlikti tinkamą vietą: 6 procentai namų ūkių su vaikais iki 16 metų nurodė, kad tokios vietos neturi. Dar didesnė namų ūkių su vaikais dalis nurodė, kad vaikai neturi vietos lauke netoli namų, kur galėtų saugiai žaisti. Tarp miesto namų ūkių su vaikais vietos lauke netoli namų, saugios žaisti vaikams, neturėjo 23 procentai, kaime – 7 procentai namų ūkių.

Duomenys apie gyventojų gyvenimo sąlygas ir galimybę patenkinti kai kuriuos poreikius surinkti 2009 m. balandžio–rugpjūčio mėn. apklausus 5132 namų ūkius, atsitiktinės imties būdu atrinktus naudojantis Lietuvos Respublikos gyventojų registru. Pajamų ir gyvenimo sąlygų tyrimas Europos Sąjungoje kasmet atliekamas pagal Europos Sąjungos statistikos tarnybos (Eurostato) metodiką.


Šiame straipsnyje: skurdasalkisnamų ūkiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių