Kandidatu į VSD vadovus siūlomas G.Grina (papildyta 11.35 val.)

Pulkininkas leitenantas Gediminas Grina siūlomas Seimui kaip kandidatas į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus.

Pasirašė dekretą

Apie tai antradienį pranešė Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys po to, kai valstybės vadovė priėmė ir pusvalandį pabendravo su G.Grina. „Prezidentė pasirašė dekretą, kuriuo teikia Seimui šią kandidatūrą“, - pranešė L.Balsys.

Kandidatas, anot atstovo spaudai, atitinka valstybės vadovės keliamus reikalavimus saugumo tarnybos šefo pareigoms užimti. „Yra žinoma, kokius reikalavimus kėlė Prezidentė kandidatui - kad tai būtų žmogus iš išorės, ne iš dabartinės departamento sistemos, kad turėtų tarptautinę patirtį, kad turėtų ir diplomatinę patirtį. Prezidentės įsitikinimu, kandidatas turi tokią patirtį. Žodžiu, ši kandidatūra yra priimtina“, - sakė L.Balsys.

Jis informavo, kad pokalbyje su kandidatu Prezidentė dar kartą akcentavo tuos uždavinius, kurie keliami departamentui ir apskritai visai žvalgybos sistemai. 'Tai visų pirma reformuoti patį departamentą, depolitizuoti jį, kad departamentas gintų valstybės interesus, kad būtų vykdomos užduotys, kurias nustato Valstybės gynimo taryba, kad būtų vykdoma parengta nauja Žvalgybos koncepcija“, - kalbėjo atstovas spaudai.

Kalbėjo kiek drebančiu balsu

Pats G.Grina, į susitikimą su valstybės vadove atvykęs dėvėdamas ne karinę uniformą, bet civilį kostiumą, tyliu ir šiek tiek drebančiu balsu atsakinėdamas į žurnalistų klausimus sakė, kad jeigu Seimas sutiks jį skirti VSD vadovu, pirmiausia susipažinsiąs su situacija departamente. „Tai yra uždara institucija, todėl apskritai negalėčiau nieko komentuoti šioje situacijoje. Struktūros negalėčiau komentuoti, nes dar paprasčiausiai nesu su ja detaliau susipažinęs“, - sakė jis.

Atsakydamas į klausimą apie VSD depolitizavimą, G.Grina teigė: „Čia, manyčiau, turėtų būti kalbama apie informacijos teikim. Jeigu būčiau paskirtas, matyt, reikėtų pasiaiškinti, kaip yra teikiama informacija. Jeigu tame yra problema, tai gali būti depolitizavimo klausimas. Jeigu informacijos teikimas gerai sutvarkytas, informacija teikiama saugumą užtikrinančioms institucijoms, tai tada neturėtų kilti problemų“.

Jo nuomone, pagrindinės saugumo tarnybos spręstino problemos turėtų būti „apskritai informacijos pateikimas, depolitizavimas, struktūra, taip pat kadrų politika“. Tačiau G.Grina užtikrino nesišvaistysiąs žmonėmis, tik pabandysiąs įvertinti, ar visi kadrai dirba tai, kas priklauso ir kas reikalingiausia valstybei.

Teigia neturįs žinių apie CŽV kalėjimą

Kandidatas neatmetė, kad neišbus poste visos kadencijos, kaip atsitiko su jo pirmtakais. „Visuomet yra rizika kažkokią klaidą padaryti. Man irgi rizika yra tokia“, - sakė jis.

G.Grina pabrėžė, kad, jo nuomone, žvalgyba su kontržvalgyba yra smarkiai susijusios, todėl nėra reikalo jų atskirti.

Paklaustas, kodėl jis tinkamas būti kandidatu į VSD, G.Grina atsakė: „Tinkamas dėl paprastos priežasties – keletą metų dirbu Antrajame departamente, man žinoma tokio pobūdžio institucija ir darbus, kuriuos reikia dirbti. Esu statutinis pareigūnas, galiu išeiti į kitą instituciją ir ten daryti karjerą. Kadangi gavau tokį pasiūlymą, manau, kad galėčiau įnešti kažkokį indėlį į tą struktūrą“.

Kandidatas tvirtino nei pats asmeniškai, nei Antrajame departamente neturintis informacijos apie Lietuvoje prieš kelerius metus galimai veikusį Centrinės žvalgybos valdybos slaptą sulaikymo centrą. „Sunku ką nors vertinti, nes tikrai nei asmeniškai, nei departamento lygyje nedisponuojame tokia informacija. Seimas padarė savo tyrimą. Tai Seimo nuomonė. O mes neturime informacijos“.

Gaus saugumo generolo antpečius

G.Grina yra laikinasis karine žvalgyba ir kontržvalgyba užsiimančio Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Antrojo operatyvinių tarnybų departamento vadovas. Nuo pernai birželio jis pavaduoja Juozą Kačergių, kuris yra išvykęs mokytis į užsienį.

Neoficialiomis žiniomis, G.Grinos kandidatūrą į VSD vadovus remia krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė.

VSD direktorių skiria prezidentas Seimo pritarimu. Jeigu G.Grina bus paskirtas VSD šefu, jam bus suteiktas saugumo generolo laipsnis.

Iki tapdamas laikinuoju departamento vadovu G.Grina buvo Antrojo departamento direktoriaus pavaduotojas. Tai portalui sakė Krašto apsaugos ministrės patarėja viešiesiems ryšiams Danguolė Bičkauskienė.

Ji nurodė, kad KAM sistemoje G.Grina tarnauja nuo 1992 metų. 2001-2004 m. jis buvo Lietuvos karinis atašė JAV. 2004 m. G.Grina pradėjo tarnauti Antrajame operatyvinių tarnybų departamente. 2005 m. jis buvo paskirtas šio departamento direktoriaus pavaduotoju, o nuo 2009 m. birželio yra laikinasis departamento direktorius ir pavaduoja kvalifikaciją užsienyje keliantį departamento vadovą J.Kačergių.

VSD vadovo postas liko laisvas po to, kai pernai gruodį iš šių pareigų pasitraukė Povilas Malakauskas. Šiuo metu saugumo šefo pareigas laikinai eina Romualdas Vaišnoras.


Šiame straipsnyje: VSD

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių