Kandidatu į VSD vadovus siūlomas G.Grina (papildyta 11.35 val.)

Pulkininkas leitenantas Gediminas Grina siūlomas Seimui kaip kandidatas į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus.

Pasirašė dekretą

Apie tai antradienį pranešė Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys po to, kai valstybės vadovė priėmė ir pusvalandį pabendravo su G.Grina. „Prezidentė pasirašė dekretą, kuriuo teikia Seimui šią kandidatūrą“, - pranešė L.Balsys.

Kandidatas, anot atstovo spaudai, atitinka valstybės vadovės keliamus reikalavimus saugumo tarnybos šefo pareigoms užimti. „Yra žinoma, kokius reikalavimus kėlė Prezidentė kandidatui - kad tai būtų žmogus iš išorės, ne iš dabartinės departamento sistemos, kad turėtų tarptautinę patirtį, kad turėtų ir diplomatinę patirtį. Prezidentės įsitikinimu, kandidatas turi tokią patirtį. Žodžiu, ši kandidatūra yra priimtina“, - sakė L.Balsys.

Jis informavo, kad pokalbyje su kandidatu Prezidentė dar kartą akcentavo tuos uždavinius, kurie keliami departamentui ir apskritai visai žvalgybos sistemai. 'Tai visų pirma reformuoti patį departamentą, depolitizuoti jį, kad departamentas gintų valstybės interesus, kad būtų vykdomos užduotys, kurias nustato Valstybės gynimo taryba, kad būtų vykdoma parengta nauja Žvalgybos koncepcija“, - kalbėjo atstovas spaudai.

Kalbėjo kiek drebančiu balsu

Pats G.Grina, į susitikimą su valstybės vadove atvykęs dėvėdamas ne karinę uniformą, bet civilį kostiumą, tyliu ir šiek tiek drebančiu balsu atsakinėdamas į žurnalistų klausimus sakė, kad jeigu Seimas sutiks jį skirti VSD vadovu, pirmiausia susipažinsiąs su situacija departamente. „Tai yra uždara institucija, todėl apskritai negalėčiau nieko komentuoti šioje situacijoje. Struktūros negalėčiau komentuoti, nes dar paprasčiausiai nesu su ja detaliau susipažinęs“, - sakė jis.

Atsakydamas į klausimą apie VSD depolitizavimą, G.Grina teigė: „Čia, manyčiau, turėtų būti kalbama apie informacijos teikim. Jeigu būčiau paskirtas, matyt, reikėtų pasiaiškinti, kaip yra teikiama informacija. Jeigu tame yra problema, tai gali būti depolitizavimo klausimas. Jeigu informacijos teikimas gerai sutvarkytas, informacija teikiama saugumą užtikrinančioms institucijoms, tai tada neturėtų kilti problemų“.

Jo nuomone, pagrindinės saugumo tarnybos spręstino problemos turėtų būti „apskritai informacijos pateikimas, depolitizavimas, struktūra, taip pat kadrų politika“. Tačiau G.Grina užtikrino nesišvaistysiąs žmonėmis, tik pabandysiąs įvertinti, ar visi kadrai dirba tai, kas priklauso ir kas reikalingiausia valstybei.

Teigia neturįs žinių apie CŽV kalėjimą

Kandidatas neatmetė, kad neišbus poste visos kadencijos, kaip atsitiko su jo pirmtakais. „Visuomet yra rizika kažkokią klaidą padaryti. Man irgi rizika yra tokia“, - sakė jis.

G.Grina pabrėžė, kad, jo nuomone, žvalgyba su kontržvalgyba yra smarkiai susijusios, todėl nėra reikalo jų atskirti.

Paklaustas, kodėl jis tinkamas būti kandidatu į VSD, G.Grina atsakė: „Tinkamas dėl paprastos priežasties – keletą metų dirbu Antrajame departamente, man žinoma tokio pobūdžio institucija ir darbus, kuriuos reikia dirbti. Esu statutinis pareigūnas, galiu išeiti į kitą instituciją ir ten daryti karjerą. Kadangi gavau tokį pasiūlymą, manau, kad galėčiau įnešti kažkokį indėlį į tą struktūrą“.

Kandidatas tvirtino nei pats asmeniškai, nei Antrajame departamente neturintis informacijos apie Lietuvoje prieš kelerius metus galimai veikusį Centrinės žvalgybos valdybos slaptą sulaikymo centrą. „Sunku ką nors vertinti, nes tikrai nei asmeniškai, nei departamento lygyje nedisponuojame tokia informacija. Seimas padarė savo tyrimą. Tai Seimo nuomonė. O mes neturime informacijos“.

Gaus saugumo generolo antpečius

G.Grina yra laikinasis karine žvalgyba ir kontržvalgyba užsiimančio Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Antrojo operatyvinių tarnybų departamento vadovas. Nuo pernai birželio jis pavaduoja Juozą Kačergių, kuris yra išvykęs mokytis į užsienį.

Neoficialiomis žiniomis, G.Grinos kandidatūrą į VSD vadovus remia krašto apsaugos ministrė konservatorė Rasa Juknevičienė.

VSD direktorių skiria prezidentas Seimo pritarimu. Jeigu G.Grina bus paskirtas VSD šefu, jam bus suteiktas saugumo generolo laipsnis.

Iki tapdamas laikinuoju departamento vadovu G.Grina buvo Antrojo departamento direktoriaus pavaduotojas. Tai portalui sakė Krašto apsaugos ministrės patarėja viešiesiems ryšiams Danguolė Bičkauskienė.

Ji nurodė, kad KAM sistemoje G.Grina tarnauja nuo 1992 metų. 2001-2004 m. jis buvo Lietuvos karinis atašė JAV. 2004 m. G.Grina pradėjo tarnauti Antrajame operatyvinių tarnybų departamente. 2005 m. jis buvo paskirtas šio departamento direktoriaus pavaduotoju, o nuo 2009 m. birželio yra laikinasis departamento direktorius ir pavaduoja kvalifikaciją užsienyje keliantį departamento vadovą J.Kačergių.

VSD vadovo postas liko laisvas po to, kai pernai gruodį iš šių pareigų pasitraukė Povilas Malakauskas. Šiuo metu saugumo šefo pareigas laikinai eina Romualdas Vaišnoras.


Šiame straipsnyje: VSD

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida
  Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida

  Penktadienį Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros kiemelyje Kaune Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų absolventams suteiktas pirmasis karininko laipsnis – 42 aspirantai davė karininko priesaiką ir papildė Lietuvos karininkų rezervo greta...

  9
 • Astravo AE – nauji mirtini incidentai?
  Astravo AE – nauji mirtini incidentai?

  Baltarusija neigia pranešimus apie naujus žmonių mirtimi pasibaigusius incidentus Astravo atominės elektrinės (AE) statybos aikštelėje. ...

  3
 • Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui
  Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui

  Tarptautiniame diplomatų forume Lietuvos ambasadorius atmetė Rusijos priekaištus dėl istorinės atminties ir pabrėžė, kad partizanai po Antrojo pasaulinio karo teisėtai priešinosi sovietų okupantų terorui. ...

  17
 • Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno
  Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno

  Penktadienį dvylika lietuvių iš Kauno oro uosto išvyko į Kaukazą, kur kops į aukščiausią Europos viršukalnę – netoli Gruzijos sienos esantį Elbruso kalną. ...

  4
 • Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais
  Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais

  Kiekvieną mėnesį socialiniu tinklu "Facebook" vidutiniškai naudojasi 2 milijardai žmonių. Tad sukurtos istorijos bei sąmokslo teorijos plinta žaibišku greičiu ir yra neišnaikinamos kaip tarakonai, – teigia televizij...

  3
 • Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys
  Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys

  Dėl nemalonių kvapų ar triukšmo vis pasigirstantys šiaurinės miesto dalies gyventojų skundai sulaukė miesto valdžios reakcijos. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas į pasitarimą pakvietė bendrovių, dirbančių šioje miesto dal...

  8
 • Beraščiai lenda į viešumą
  Beraščiai lenda į viešumą

  Uostamiesčio gyventojus glumina parlamentarų atstovų neraštingumas. Viešame skelbime, kuriuo gyventojai buvo kviečiami į susitikimą su klaipėdiečiais Seimo nariais Algimantu Kirkučiu ir Dainiumi Kepeniu, akis badė rašybos klaidos...

  8
 • Po šilto savaitgalio – liūtys
  Po šilto savaitgalio – liūtys

  Nors savaitgalis prognozuojamas itin gražus, tačiau jau kitos savaitės pradžioje sulauksime itin lietingų orų, LRT RADIJUI teigia sinoptikė Alva Nagelytė. ...

 • Kretingos rajone – renginys kuršiams pagerbti
  Kretingos rajone – renginys kuršiams pagerbti

  Lietuvai šiemet minint Piliakalnių metus, šeštadienį Kretingos rajone įsikūrusiame Kartenos miestelyje vyks renginys istorinei kuršių tautai pagerbti, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“. ...

  3
 • Plungės meras: neturime tokios aukštos kvalifikacijos darbuotojų kaip VSD
  Plungės meras: neturime tokios aukštos kvalifikacijos darbuotojų kaip VSD

  Įvardyti visų organizacijų, vykdančių agresyvią prorusišką politiką, turbūt neįmanoma – eilinis Plungės r. savivaldybės darbuotojas neturi tokios kompetencijos. Taip LRT RADIJUI sako Plungės r. savivaldybės meras Audrius Klišo...

  12
Daugiau straipsnių