Kandidatas į LVAT pirmininkus prašneko apie politikų spaudimą teismui

Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytas kandidatas į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) pirmininkus teisėjas Ričardas Piličiauskas penktadienį per Teisėjų tarybos posėdį prašneko apie politikų ir verslo atstovų bandymus daryti poveikį teismui.

Teisėjų tarybos posėdyje šalies vadovei patarta teisėją Ričardą Piličiauską skirti Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininku.

Šiuo metu LVAT pirmininko pavaduotoju esantis ir nuo 2008 lapkričio laikinai teismui vadovaujantis teisėjas tvirtino, kad su LVAT teisėjais kontaktavo ir politikai, ir verslininkai. Politikų kontaktus teisėjas apibūdino kaip neaiškius, o verslininkai, anot jo, "kalbėdavo agresyviau".

R.Piličiauskas tvirtino, kad jam vadovaujant pavyko teismą atriboti nuo politikos ir verslo grupuočių.

Lietuvos Aukščiausiojo teismo pirmininkui Gintarui Kryževičiui pasiūlius dėl tokios įtakos darymo kreiptis į Seime sudarytą komisiją, jis sakė, kad neteisėtos įtakos darymui buvo užkertamas kelias pačioje pradžioje, todėl ir pranešti komisijai apie tokią galimą įtaką nereikėjo.

"Aš užkirsdavau kelią pačioje pradžioje", - posėdyje sakė teisėjas.

Po posėdžio žurnalistas R.Piličiauskas sakė, kad interesantų teismas sulaukia įvarių: ir rašančiųjų skundus, ir prašančiųjų informacijos, ir kitų.

"Aišku, pasitaiko ir politikų ar verslo atstovų, kurie labai aiškiai suvokia, kokia yra situacija, kokia yra specifinė teismo vieta ir kaip turėtų politikai elgtis. Aš laikausi tokios pozicijos, kad visuomet (reikia - BNS) paaiškinti, pagal kokias taisykles veikia teismai, kad jie yra nepriklausomi, kad teismo pirmininkas neturi jokios teisės kištis į bylos nagrinėjimą", - kalbėjo kandidatas.

Anot jo, darbo metu jis pastebėjo, kad "yra tam tikrų domėjimųsi LVAT iš politikos ir verslo struktūrų". Tačiau jis atsisakė įvardyti asmenis, kurie domėjosi ar bandė daryti įtaką teismui.

"Visų pirma, aš pavardžių registro nevedu, kas kada kreipėsi (...), o kitų pavardžių aš nenoriu sakyti dėl to, kad (tai - BNS) teismo interesas, kad nebūčiau apkaltintas, kad kišuosi į politiką, kad dalyvauju, nes bet kokios verslo, piliečio ar politiko pavardės paminėjimas gali būti traktuojamas kaip palankumas ar nepalankumas kažkokiai partijai. Nėra prasmės minėti pavardžių, nes neteisėta veika nėra padaryta teismui, kaip kažkoks neteisėtas poveikis", - teigė R.Piličiauskas.

Teisėjų taryba nusprendė pritarti prezidentės pasiūlytam kandidatui: 17 teisėjų pasisakė už skyrimą, 1 teisėjas susilaikė, o 2 nebalsavo (vienas nusišalino, antrasis buvo pats R.Piličiauskas).

Prezidentei paskelbus apie savo pasirinktą kandidatą į LVAT vadovus, visuomeninė organizacija Piliečių santalka paragino valstybės vadovę neskirti R.Piličiausko LVAT pirmininku. Anot visuomenininkų, R.Piličiauskas prieš penkerius metus priėmė, jų teigimu, nepagrįstą sprendimą byloje dėl galimo rasinės nesantaikos kurstymo.

Šiuo sprendimu panaikinta dienraščių "Respublika" ir "Vakaro žinios" leidėjui Vitui Tomkui skirta administracinė bauda, kurią Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas buvo skyręs už minėtuose leidiniuose publikuotą straipsnių ciklą bei iliustracijas, siekiančias kurstyti nacionalinę, rasinę, religinę nesantaiką.

R.Piličiauskas šiuos kaltinimus atmetė - jis sakė, kad tai nebuvo jo vieno pozicija, dėl tokio sprendimo buvo pasisakiusios dvi teisėjų kolegijos (iš viso 6 teisėjai). Be to, pasak kandidato, priimant šį sprendimą, kaip ir kitus, atsižvelgiama į žmogaus teises, stengiamasi jas kelti kuo aukščiau.

"Žmogaus teises teismas stengiasi kelti kuo aukščiau. Teisėjai bandė taikyti tarptautinės teisės šaltinius", - sakė teisėjas.

LVAT nuolatinio pirmininko neturi jau daugiau kaip pusantrų metų metus - nuo 2008-ųjų lapkričio, tačiau Prezidentūra nusprendė, kad naujas LVAT pirmininkas bus skiriamas tik tada, kai bus baigtas formuoti teisėjų korpusas.

Teismo komplektacija buvo baigta šiemet kovo pradžioje, į LVAT paskyrus Europos Sąjungos teisės specialistą Irmantą Jarukaitį.

Nuolatinio teismo vadovo Virgilijaus Valančiaus įgaliojimai LVAT pirmininko poste baigėsi 2008 metų lapkričio 11 dieną.

Pagal Teismų įstatymą, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininką 5 metams skiria prezidentas Teisėjų tarybos patarimu.


Šiame straipsnyje: Robertas PiličiauskasLVAT

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių