Kandidatai gali agituoti mokyklose, bet tik per specialius renginius

Mokyklose gali vykti savivaldybių tarybų rinkimų agitacijai skirti renginiai, tačiau jie negali būti organizuojami per tėvų susirinkimus.

Be to, visiems kandidatams turi būti sudarytos vienodos sąlygos agituoti už save ir agitacija neturi trukdyti mokymosi procesui.

Taip išaiškino Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) bei Švietimo ir mokslo ministerija.

VRK pranešė šiomis dienomis gavusi paklausimą dėl rinkimų agitacijos teisėtumo mokyklose. Paklausime nurodoma, kad „prieš kiekvienus rinkimus į visuotinius tėvų susirinkimus ateina kandidatai“, „tėvai priversti klausyti kandidatų agitacinių bei politinių kalbų ir tuo metu negali sužinoti apie savo vaikus“. Teiraujamasi, ar teisėta tokia rinkimų agitacija.

VRK išaiškino, kad rinkimus ir referendumus reglamentuojantys įstatymai atskirai nekalba apie agitacijai skirtų renginių organizavimą mokyklose.

„VRK nuomone, mokyklose gali vykti rinkimų dalyvių (kandidatų, politinių partijų) susitikimai su rinkėjais, tačiau labai svarbu, kad visiems rinkimų dalyviams būtų sudarytos vienodos sąlygos tokių susitikimų rengimui ir tokie susitikimai nevyktų per tariamus ar iš tiesų organizuojamus tėvų susirinkimus, kitus mokyklų renginius taip klaidinant susitikimų dalyvius“, - rašoma komisijos išaiškinime.

VRK kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją, prašydama išdėstyti jos poziciją šiuo klausimu.

Ministerijos nuomonė panaši į VRK - „mokyklose gali vykti kandidatų, politinių partijų susitikimai su rinkėjais, tačiau tokie susitikimai neturi vykti per mokyklos organizuojamus visuotinius mokinių tėvų susirinkimus ar kitus renginius, kuriuose aptariami nieko bendra su rinkimais neturintys klausimai“.

„Reikėtų siekti, kad švietimo įstaigų erdvės nebūtų naudojamos vienos kurios nors partijos reklamai. Mokyklose vykstančiuose susitikimuose su rinkėjais turėtų būti kviečiami pasisakyti, išdėstyti savo požiūrį į savivaldos ir valstybės problemas ne atskirų, o visų rinkimuose dalyvaujančių politinių jėgų atstovai“, - aiškinama švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus pasirašytame atsakyme VRK.

Be to, ministerijos nuomone, „rinkimų kampanijos metu iškeliamos ir aptariamos savivaldybių ir valstybės problemos, siūlomi jų sprendimo būdai, diskutuojama vietos bendruomenei aktualiais klausimais“. Tokiuose susitikimuose su kandidatais galėtų dalyvauti ir 9-12 klasių mokiniai, nes „šių klasių ugdymo turinyje yra analizuojami valstybei ir vietos bendruomenei aktualūs klausimai, rinkimų, politinio veikimo mechanizmai“.

Primintas Švietimo įstatymas, kuriame nustatoma, kad mokyklos yra švietimo įstaigos, kurių pagrindinė veikla yra švietimas. „Todėl mokyklų vadovai turėtų laikytis ugdymo planuose nustatytų reikalavimų dėl savaitinių pamokų skaičiaus ir trukmės. Mokyklos patalpose vykstantys rinkiminiai susirinkimai neturi trukdyti pamokoms ir neformaliojo ugdymo veiklai“, - tvirtinama G.Steponavičiaus rašte.

VRK pareiškė tikinti, kad šie atsakymai „bus naudingi mokyklų administracijoms ir rinkimų dalyviams, pateiktos rekomendacijos prisidės prie pilietinio vyresniųjų klasių moksleivių ugdymo bei padės išvengti tėvų klaidinimo“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių