Joninių laužuose lietuviai sudegins milijardą litų

Šiais metais Jonines lietuviai galės švęsti net keturias dienas. Verslininkų teigimu, per jas Lietuva praras daugiau kaip milijardą litų.

Prieš penkerius metus Joninės buvo paskelbtos valstybės švente, todėl birželio 24-oji tapo ne darbo diena. Šiemet Joninių diena - birželio 24-oji, antradienis, todėl  Vyriausybės perkėlė poilsio dieną iš birželio 28-osios, šeštadienio, į birželio 23-ąją, pirmadienį.

Lietuviai nedirbs birželio 21-24 dienomis, tačiau į darbą turės eiti birželio 28 dieną, šeštadienį.

Dar vienas ilgasis savaitgalis nusimato liepos pradžioje, kai bus minima Mindaugo karūnavimo - Valstybės diena. Gyventojai galės tinginiauti liepos 5-7 dienomis. Iš viso šiemet lietuviai turės devynis ilguosius savaitgalius.

Verslininkai ne kartą yra išsakė, kad tokia su šventėmis sutampančių savaitgalių kompensavimo  tvarka jų netenkina. Lietuvos logistikos asociacija teigia, kad kiekvieną papildomą laisvą dieną prarandama iki 273 mln. litų BVP.

„Ilsintis iš eilės po tris, keturias ar net penkias dienas, jis (BVP) tiesiog nesukuriamas. Kadangi šalies biudžetas sudaro apie trečdalį BVP, poilsio dieną į šalies iždą nepatenka apie 100 mln. litų, o tai reiškia, jog ilsintis lėšų netenka pačios jautriausios, tačiau iš esmės prioritetinės švietimo ir mokslo, sveikatos ir socialinės apsaugos, kultūros, susisiekimo sferos.

To pasekmė - streikuojantys mokytojai, iš šalies bėgantys medikai.  Todėl ar laisvadieniai nėra pernelyg didelė prabanga aukštu pragyvenimo lygiu negalinčiai pasigirti Lietuvai, šiuo metu pergyvenančiai ekonominį nuosmukį? Mūsų atsakymas griežtas: „Taip, tai yra pernelyg didelė prabanga mūsų valstybei", - sako Lietuvos logistikos asociacijos prezidentas Vytautas Kudzys.

Logistikos asociacija pritaria Seimo Ekonomikos komiteto birželio 4 d. pateiktam siūlymui sumažinti ilgųjų savaitgalių skaičių ir nuo 2009 metų neperkelti poilsio dienų, sutampančių su švenčių, kurios įprastai švenčiamos sekmadienį (krikščionių Velykų pirmoji diena, Motinos diena ir Tėvo diena), dienomis.

Darbo kodeksas numato, jog derinant darbuotojų poilsio laiką su švenčių dienomis, poilsio dienos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų finansuojamose įmonėse, įstaigose ir organizacijose gali būti perkeltos Vyriausybės nutarimu, kuris kitoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms būtų rekomendacinio pobūdžio.
Šis nutarimas taikomas įmonėse, įstaigose ir organizacijose, finansuojamose iš valstybės ir savivaldybių biudžetų. Tokią pačią tvarką dėl poilsio dienų perkėlimo rekomenduojama taikyti ir kitoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms, tačiau jos gali elgtis savo nuožiūra.

„Klaipėdos“ nuotr.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių