J.Jagminas: Seimo narys neturi laisvo mandato

Seimo narys Jonas Jagminas išreiškė nepasitenkinimą Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimu, kuriuo nutrauktas bylos nagrinėjimas dėl Socialdemokratų partijos parlamentinės frakcijos reglamento atitikties Seimo statutui ir Politinių partijų įstatymui.

„Aiškėja, kad Seimo narys neturi laisvo mandato, tai reiškia, kad negali balsuoti pagal sąžinę ir įsitikinimus, o tik kaip liepia partija“, - ketvirtadienį Seime spaudos konferencijoje teismo sprendimą komentavo J.Jagminas.

Parlamentaras į LVAT kreipėsi prašydamas nustatyti, ar Socialdemokratų frakcijos reglamente esantis įpareigojimas balsuoti, kaip nusprendė frakcija, nepažeidžia Seimo statute įtvirtintos Seimo nario teisės balsuoti pagal sąžinę ir įsitikinimus. Kaip BNS informavo LVAT, trečiadienį priimtas sprendimas bylą nutraukti.

LVAT tokį sprendimą argumentuoja tuo, jog frakcijas formuoja patys parlamento nariai, o ne partijos kaip politinės organizacijos, tad frakcijos reglamentas kaip dokumentas nėra priskirtinas administracinių teismų kompetencijai.
Administracinių bylų teisenos įstatymas numato, kad administraciniai teismai sprendžia dėl "visuomenini

organizacijų, bendrijų, politinių partijų, politinių organizacijų ar asociacijų priimtų bendro pobūdžio aktų teisėtumo", tačiau LVAT daro išvadą, kad frakcijos reglamentas nėra politinės partijos priimtas bendro pobūdžio aktas.

„Lietuvos Konstitucinis Teismas savo aktuose ne kartą yra konstatavęs, jog parlamento frakcijas formuoja tik patys parlamento nariai, o ne politinės partijos, politinės organizacijos ar jų koalicijos. Nors frakcijos paprastai yra glaudžiai susijusios su politinėmis partijomis, tai nereiškia, kad frakcija yra politinė partija Seime“, - rašoma nutartyje.

LSDP frakcijos reglamentą J.Jagminas LVAT apskundė po to, kai LSDP prezidiumas jam skyrė papeikimą. Papeikimą už tai, kad keliskart Seimo posėdyje balsavo priešingai, nei buvo nuspręsta frakcijoje, J.Jagminas irgi yra apskundęs, Vilniaus miesto 3-iajam apylinkės teismui.
Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas yra sustabdęs J. Jagmino prašymo panaikinti papeikimą už partinės drausmės nesilaikymą nagrinėjimą, kol Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas priims sprendimą dėl LSDP reglamento.

J. Jagminas LSDP prezidiumo papeikimą gavo už tai, kad keletą kartų per Seimo plenarinius posėdžius balsavo kitaip nei buvo nusprendusi frakcija. J. Jagminas kartą balsavo prieš partijos sprendimą, kai nepalaikė siūlymo inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus, kitą kartą neparėmė projekto dėl progresinių mokesčių įvedimo.

Parlamentaras aiškina, jog partinė nuobauda jam skirta pažeidžiant Seimo statutą ir Konstituciją, kurie numato, jog Seimo nario mandatas - laisvas, ir parlamentaras už balsavimus ar kalbas Seime negali būti persekiojamas. Pasak Seimo nario, tai reiškia, jog partijos negali riboti Seimo nario teisės balsuoti pagal įsitikinimus.

Apskundęs LSDP prezidiumo sprendimą teismui, Seimo narys J. Jagminas praėjusių metų balandžio pabaigoje pašalintas iš opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos.


Šiame straipsnyje: Jonas Jagminas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Visuomenė

Visuomenė portretas
Parlamentas - ne privati vieta. Tai sudėtingas visuomeninis darbas, už kurį reikia atsiskaityti visuomenei. Valdymo institucijoje turi būti sugriežtinta tvarka, kad nebūtų pažeidinėjamos teisinės ir moralinės normos, kad normaliai vystytųsi ekonomika, kad nebūtų kelių sanklodų, galybės veltėdiškų partijų ir prieštaringų socialinių sluoksnių.

liucija

liucija portretas
dar vienas garsus veikejas
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių