JAV dienraštis: Lietuva - skurstanti, badaujanti ir praradusi viltį

Iškankinta taupymo vajaus, vargana, kupina badaujančių žmonių ir potencialių savižudžių. Tokią Lietuvą aprašo įtakingas JAV dienraštis „The New York Times“.

Griežto taupymo pavyzdys

„Iš Lietuvos, žvilgsnis į griežtumo kainą“, - taip vadinasi penktadienį publikuotas „The New York Times“ rašinys. Straipsnyje aprašoma, kaip šalies gyventojai kenčia nuo valstybės taikomų taupymo priemonių, kaip jie vos suduria galą su galu, laikosi bulvių dietos ir apimti nevilties bėga iš savo gimtinės.

„Jei daugybės prasiskolinusių pasaulio šalių lyderiai nori pamatyti, kaip atrodo griežtos priemonės, jiems derėtų apsilankyti 3,3 mln. gyventojų turinčioje Baltijos valstybėje. Susidūrusi su augančiu deficitu, grasinusiu šalį nustumti į bankrotą, Lietuva 30 proc. sumažino viešojo sektoriaus išlaidas - įskaitant 20-30 sumažintas algas viešajame sektoriuje ir net 11 proc. sumažintas pensijas. Net premjeras Andrius Kubilius algą susimažino 45 procentais“, - pasakoja JAV dienraščio žurnalistas Landonas Thomasas jaunesnysis.

„The New York Times“ pabrėžia, kad tuo valstybė neapsiribojo - pakelti akcizai, pelno ir pridėtinės vertės mokesčiai. Esą tokios griežtos priemonės netruko atsiliepti visuomenei ir pavieniams žmonėms.

Bulvių ir alkoholio dieta

„Pensininkai, sumažinus jiems skiriamas išmokas, užplūdo labdaringas valgyklas. Nedarbas nuo vienženklio skaičiaus pašoko iki rekordinių 14 proc., o ir taip kretanti ekonomika pernai susitraukė 15 proc.“, - vardija „The New York Times“ žurnalistas.

Po to pereinama prie pavienių žmonių istorijų. „Studentė Monika Midverytė ir jos mama dabar išlaiko šeimą. Po to, kai tėvas neteko darbo statybose. Dabar, anot Monikos, jis nuolat sėdi prie televizoriaus ir savo problemas skandina alkoholyje“, - rašo JAV dienraštis.

Dar viena „The New York Times“ pasitelkta asmenybė - profsąjungų veikėja Aldona Jašinskienė. „Daugiau kaip metus ji iš savo algos kas mėnesį mokėjo 2,3 tūkst. litų įmokas už keturiasdešimtmečio sūnaus, praradusio darbą statybose, būsto kreditą. Ponia Jašinskienė sakė, kad kenčia sūnaus psichinė sveikata, jis barasi su žmona, o jo keturių asmenų šeima minta vien bulvėmis“, - rašoma Lietuvai dedikuotoje publikacijoje. Esą įtakinga profsąjungietė iš sumažintos ir vos 300 litų tesiekiančios pensijos turi pragyventi pati ir dar išmaitinti penkiolikmetę anūkę.

Profsąjungų lyderė esą pašiepė A.Kubiliaus pasakojimus apie gerėjančią šalies padėtį. „Jis jums seka pasaką“, - A.Jašinskienę cituoja „The New York Times“.

Publikacijoje pabrėžiama, kad aukščiausią savižudybių rodiklį pasaulyje turinti Lietuva ir toliau „gerina“ savo pasiekimus šioje srityje. Esą jaunimo psichologinės pagalbos linijos pernai sulaukė beveik dvigubai daugiau potencialių savižudžių skambučių nei 2008 m.

Bėga į bažnyčią arba į užsienį

„The New York Times“ taip pat pasikalbino pranciškonų kunigą Algirdą Malakauskį. Esą pas dvasininką masiškai plūsta darbo ieškantys parapijiečiai, o pačiam kunigui tenka vis dažniau laidoti nusižudžiusius tikinčiuosius.

Dienraščio kalbintas Škotijos Glazgo universiteto profesorius Charlesas Woolfsonas pabrėžia, kad vis dažniau lietuviai traukia į užsienį. Esą dabartinė emigracijos banga gerokai skiriasi nuo tos, kurią šalis patyrė po įstojimo į Europos Sąjungą. „Tuomet tai buvo viltingųjų, optimistų emigracija. Dabar emigruojama iš nevilties“, - sako mokslininkas.

Gana įdomiai aprašomas ir naujas banko „Swedbank“ dangoraižis sostinės centre. „Banko centrinio biuro priimamajame bankininkai juokėsi ir gėrė alų prie gerai aprūpinto baro, skambant roko muzikai. Tai gerokai skiriasi nuo Šv. Petro ir Povilo bažnyčios labdaros valgyklos Vilniuje, kur kasdien į eilę stoja 500 nemokamo maitinimo laukiančių žmonių“, - rašo „The New York Times“.

Žada graikiškus protestus

JAV dienraštis stebisi, kad taupymo priemonės, kirtusios praktiškai per visus socialinius sluoksnius, buvo įgyvendinamos su profesinių sąjungų ir opozicinių partijų pritarimu. Be to, prognozuojama, kad Lietuvą netrukus turėtų užplūsti masinių protestų banga. Esą mūsų šalis dar tik ruošiasi patirti tokius neramumus, kokie sukrėtė Graikiją ir kitas Europos šalis.

Tiesa, „The New York Times“ pabrėžia, kad neregėtai griežta taupymo politika vis dėlto davė teigiamų rezultatų. Mat reitingų agentūros gerina Lietuvos perspektyvas, o šalis palengva vaduojasi iš recesijos gniaužtų.


Šiame straipsnyje: pensijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių