Ignalinos jėgainėje įvyko nepavojingas incidentas?

Ignalinos atominėje elektrinėje (IAE) prieš kelias savaites įvyko nedidelis techninis incidentas, pareigūnų tikinimu, neturėjęs neigiamos įtakos aplinkai ir žmonių sveikatai.

Dramatiški rusų žiniasklaidos pranešimai

Rusijos žiniasklaidos priemonės pastarosiomis dienomis informavo, kad uždarytoje IAE spalio pradžioje „įvyko avarija, kurios atsakingos Lietuvos institucijos nesureikšmino, pranešdamos apie incidentą tik viena eilute“.

Su Kremliumi ir rusų specialiomis tarnybomis siejama informacinės agentūra „Regnum“, pasiremdama „savo šaltiniu IAE“, pranešė, kad „avarija įvyko pagrindinių cirkuliacinių siurblių patalpose, kur tuo metu vyko darbai, susiję su jėgainėje dirbusios technikos dezaktyvavimu“. Šaltinis esą papasakojo, kad „vykdant pirmojo bloko reaktoriaus kontūro valymą, įvyko kontūro išsihermetizavimas ir valymo medžiagos išsiliejimas“.

Pasak rusų naujienų agentūros, apie „tris šimtus kubinių metrų stipriai radioaktyviai užterštos tirštos valymo suspensijos, esant didžiuliam spaudimui per susidariusį plyšį ištekėjo į pirmojo energetinio bloko technines patalpas“.

„Regnum“ cituojamas vieno Lietuvoje leidžiamo rusiško laikraščio žurnalistas, tvirtinantis, kad, jo duomenimis, „tiršta radioaktyvi masė neištekėjo į technologines angas, skirtas vandens nutekėjimui, vadinamuosius „trapus“, o išsiliejo į technines patalpas, kur tuo metu dirbo žmonės".

Esą daugybė jėgainės darbuotojų buvo priversti padėti likviduoti avarijos pasekmes - „žmonės turėjo rankomis rinkti ištekėjusią suspensiją, kuri paskui buvo išvežta iš patalpų ir „palaidota“ IAE teritorijoje“.

Žurnalistas neabejoja, kad „žmonės, dirbę su „nešvaria“ medžiaga, buvo apšvintinti, gavo nemenką radioaktyvią dozę, tačiau jie buvo priversti rizikuoti, nes baiminosi prarasti darbą“.

Tikina, kad niekas nenukentėjo

IAE atstovė spaudai Daiva Rimašauskaitė portalą patikino, kad incidentas jėgainėje nebuvo „toks dramatiškas ir pavojingas, kaip pateikia rusiška žiniasklaida - įvykio metu nei vienas IAE darbuotojas nebuvo pavojingai apšvitintas ir radioaktyvios medžiagos nepateko į aplinką“.

Pasak atstovės spaudai, „spalio 5 dieną vykdant B12 projekte „IAE pagrindinio cirkuliacijos kontūro, prapūtimo aušinimo ir baipasinio valymo sistemų vidinių paviršių dezaktyvacija“ numatytus planinius darbus – pirmojo bloko kontūro dezaktyvavimą – viename iš komponentų įvyko išsihermetizavimas, kurio metu už kontūro ribų ištekėjo dezaktyvavimui naudojami cheminiai reagentai“.

„Ištekėjo 1 procento azoto rūgštis ir kalio permanganatas. Kadangi šio projekto įgyvendinimui yra taikomi griežti saugos reikalavimai ir darbai yra vykdomi sandariose patalpose su specialiomis drenažinėmis sistemomis, tai jokie cheminiai reagentai ir radioaktyviaisiais nuklidais užterštos medžiagos už IAE kontroliuojamos zonos ribų nepateko“, - pabrėžė D.Rimašauskaitė.

Pranešta, kad „po šio įvykio atlikta patalpų, kur buvo vykdomi darbai, ir aplinkinių patalpų radiacinė kontrolė - nustatyta, kad personalo buvimo patalpose radiacinis lygis neviršijo nustatytų ir leistinų normų“. Taip pat atliktas patalpų dezaktyvavimas ir imtasi visų kitų būtinų saugumo priemonių.

„Nustatyta, kad spalio 5-6 dienomis tose patalpose dirbęs personalas nenukentėjo ir jokių papildomų apšvitos dozių dirbantieji negavo. Spalio 4-7 dienomis nebuvo užfiksuota padidėjusio radionuklidų išmetimo į aplinką“, - patikino D.Rimašauskaitė.

Tiria incidentą, išvadas netrukus pateiks

Apie įvykį informuota Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija.

„Šiuo metu IAE specialistai analizuoja šių nesklandumų projekto vykdyme atsiradimo priežastis, kad ateityje įgyvendinant panašų projektą analogiškos techninės problemos nepasikartotų“, - pranešė jėgainės atstovė spaudai.

Išvados turėtų būti pateiktos kitą savaitę.

„Šis įvykis nepareikalavo jokių specialių likvidavimo išlaidų, kadangi darbai buvo vykdomi sandariose patalpose su specialiomis drenažinėmis sistemomis. Uždarymo projekto įgyvendinimas yra finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų, skirtų IAE eksploatacijos nutraukimo projektams įgyvendinti. Atkreipiame dėmesį, kad eksploatacijos nutraukimo projektai, kurie yra finansuojami ES, jokios įtakos elektros energijos kainai neturi“, - pabrėžė D.Rimašauskaitė.

IAE pirmasis blokas uždarytas 2004 metais, antrasis - 2009 metų pabaigoje. Šiuo metu vykdomi jėgainėje dirbusios sovietinės įrangos demontavimo ir radioaktyvių atliekų laidojimo darbai, kurie užtruks dar ne vieną dešimtmetį.


Šiame straipsnyje: Ignalinos atominė elektrinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių