I.Degutienė: Sausio 13-oji lėmė Sovietų Sąjungos žlugimą

Seimo pirmininkė Irena Degutienė sako, kad 1991 metų sausio 13-oji lėmė Sovietų Sąjungos subyrėjimą.

„Sausio 13-oji yra tikrai Lietuvos pergalės diena ir ne tik Lietuvos. Tai buvo tarptautinės reikšmės laimėjimas. Šiandien, jei nebūtų Sausio 13-osios pergalės, ko gero nebūtų ir sovietų imperijos subyrėjimo ir šiandien Europa bei visas pasaulis atrodytų visai kitaip“, - trečiadienį interviu Žinių radijui sakė parlamento vadovė.

1991 metų sausio 13-osios naktį, Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 beginklių žmonių. Tačiau sovietų daliniai Aukščiausiosios Tarybos pulti tada neišdrįso.

Pasak I.Degutienės, tuometiniai įvykiai parodė, kad galima ateitį lemti ne jėgos veiksmais, bet remiantis žmogiškomis vertybėmis.

„Lietuva, pasirinkdama nesmurtinį kelią visam pasauliui pasakė ir priminė, kad ateitį reikia grįsti ne jėgos kultu ar kažkokios neapykantos dvasia, o aukščiausiomis žmonijos vertybėmis. Ta dvasia parodė savo galią, prieš kurią atsitraukė tankai. Lietuva kovojo už demokratinių vertybių pergalę ne tik Lietuvai, bet visai Europai“, - tvirtino Seimo pirmininkė.

Ji kvietė Lietuvos žmones sausio 12-ąją ir 13-ąją vyksiančių renginių metu pagerbti tuomet žuvusiuosius tylos minute.

I.Degutienė sakė, kad kyla klausimų, kodėl Kaune sausio 13-ąją yra rengiamas Sankt Peterburgo Marijos teatro simfonininio orkestro, vadovaujamo Valerijaus Gergijevo, koncertas. Šis dirigentas žiniasklaidoje vadinamas dabartinio Rusijos premjero Vladimiro Putino, kuris Sovietų Sąjungos žlugimą pavadino didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa, draugu ir dabartinio režimo remėju.

„Iš tikrųjų kyla savaime klausimai turbūt ne tik man, bet ir daugeliui Lietuvo gyventojų, ar tai tik keisti sutapimai, ar jaunos kartos renginių organizatorių nepatyrimas ir nejautrumas istorijai, o gal iš tikrųjų tai sąmoningai kažkieno planuojamas renginys ir galima tai traktuoti kaip provokaciją“, - teigė parlamento vadovė.

Kita vertus, ji pasveikino koncerto rengėjų sprendimą pagerbti aukas tylos minute.
Sausio 13-osios byloje yra 23 įtariamieji, jiems pareikšti įtarimai dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui. Įtariamųjų atžvilgiu išduoti Europos arešto orderiai. 21 iš jų yra Rusijos pilietis, du - Baltarusijos. Šios šalys išduoti įtariamuosius atsisako.
Lietuvos prokurorai byloje taip pat nori apklausti tuometinį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą.Komentarai 20 Rašyti komentarą

vidas

vidas portretas
Kieviena salis pradedant JAV,Vokietija,Cekija,Lenkija ir t.t. skelbia kad tik ju salyse ivyke ivykiai tuo metu padejo Sovietu Sajungai sugriuti.Tad ponia Degutiene dazniau spauda reiketu pavartyti.

london

london portretas
Kas suniui uodega pakels,jei ne jis pats sau :)))))))))

deja

deja portretas
SSSR zlugima leme pucas Maskvoje. bet labai jau noris pasipuikuot.Mes gi visada turim but pasaulio BAMBA

Klausimuks

Klausimuks portretas
Konservų prastumtas įstatymas apie bausmes iki 2 m. kalėjimo už TSRS " okupacijos neigimą", komunizmo nusikaltimų neigimą, bei nepagarbų atsiliepimą apie miškinius ar sausio 13 dalyvius, tarybinių simbolių demonstravimą ir pan., beje, labai primenantis bažnytinės mokyklos ir dvasininkų seminarijos auklėtinio J. Džiugašvilio-Stalino laikų liūdnai pagarsėjusį 58 str., pagal kurį sodindavo už “negeras” kalbas, reiškia ne ką kitą, o DEMOKRATIJOS LAIDOTUVES LIETUVOJE. Taip, žodžio laisvė yra, bet po to "žodžio", pritaikius šį įstatymą, gali atsidurti už grotų... Deja, tiesa šitoje valstybėje NEREIKALINGA… SAKYKIT, kodėl visada akcentuojami 1945—1953 metai? Džiugašvilio-Stalino režimo metai, kai žmonės buvo vežami į Sibirą? Kur dingo vėlesni, kai buvo pastatyta Kauno HES, Ignalinos AE, Kruonio HAE, Mažeikių "Nafta" ir Kompresorių g-la, Alytaus “Snaigė”, Panevėžio “Ekranas” ir "Tikslioji mechanika", Šiaulių “Tauras”, “Nuklonas”, dviračių g-la, Vilniaus “Neris”, “Komunaras”, “Elfa”, "Kuro aparatūra", "Sigma", “Vilma”, “Venta”, Kauno "Banga", "Dirbtinis pluoštas" ir dar ŠIMTAI mažesnių gamyklų ir įmonių visoje Lietuvoje – sugriautų ir išvogtų po 1991-jų? Kur dingo metai, kai pastatyta daugybė ligoninių, gydyklų, sanatorijų, vaikų poilsio stovyklų, kultūros namų, bibliotekų, mokyklų? Kur dingo metai, kai pastatyti Elektrėnai su didžiausia elektrine, Sniečkus (Visaginas), Naujoji Akmenė su cemento g-la, Didžiasalis su plytų ir drenažo vamzdžių g-lomis (viskas jau sugriauta), didžiuliai naujų gyvenamųjų namų mikrorajonai VISUOSE miestuose (69% gyvenamojo ploto pastatyta 1960-1989 m., 9% - po 1991), Kur dingo metai, kai buvo NEMOKAMAI elektrifikuota VISA LIETUVA, pastatyta autostrada Vilnius—Klaipėda, daugybė tiltų, išasfaltuota tūkstančiai km kelių? Nejaugi visą tai reikia neigti ir nugriauti??? Ir Klaipėdą,Šiaulius, Mažeikius ir kt. miestus palikti tokius,kokie buvo 1955 m.?
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių