G.Steponavičius: Lietuvos studentų masinės emigracijos nėra

Kalbos apie Lietuvos studentų masinę emigraciją yra mitas, penktadienį pareiškė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Jis pristatė duomenis, kad praėjusiais mokslo metais kitose Europos Sąjungos (ES) šalyse studijavo daugiau kaip 7 tūkst. Lietuvos piliečių - šis rodiklis atitinka 3,5 proc. visų Lietuvoje besimokančių studentų.

"Mitas yra apie masiškumus ar tai, kad aukštojo mokslo reforma čia kažką paskatino važiuoti", - spaudos konferencijoje sakė ministras.

Pagal ministerijos surinktus duomenis, už ES ribų 2008 metais studijavo 1 458 Lietuvos piliečiai ir šis skaičius turi tendenciją mažėti.

Į šią statistiką neįtraukti pagal mainų programas besimokantys studentai, kurie į užsienį išvyksta semestrui ar keliems.

Pasak G.Steponavičiaus, statistika rodo, kad pareiškimai apie studentų emigracijos masiškumą yra mitas. Jis aiškino, kad tokie pareiškimai yra paviršutiniški ir remiasi emocijomis.

Ministerijos iš ambasadų, užsienio valstybėse aukštąjį mokslą kuruojančių institucijų surinkti duomenys rodo, kad palyginus su 2007 metais, išvykstančiųjų į kitas ES šalis pastaraisiais metais daugėja nežymiai - tuomet šiose šalyje kasmet studijuodavo apie 6800 Lietuvos piliečių.

"Pokyčiai nėra žymūs. Mūsų teiginys būtų, kad ir šiais metais, matant tendencijas ir skaičius, ženklesnių pokyčių nėra", - spaudos konferencijoje penktadienį sakė ministras.

Jis taip pat pabrėžė, kad išvykimas studijuoti į užsienį "nėra savaime negatyvus reiškinys".

"Apykaita, judėjimas, įgytų žinių sugrįžimas po studijų į Lietuvą yra svarbūs dalykai", - teigė G.Steponavičius.

Ministerijos pateiktais duomenimis, studentų iš Lietuvos daugiausia - Jungtinėje Karalystėje - 2 325. Prestižiniuose Kembridžio ir Oksfordo universitetuose praėjusiais mokslo metais studijavo atitinkamai 36 ir 18 Lietuvos piliečių.

Taip pat daug mūsų šalies studentų Vokietijoje (1 274), Danijoje (911), Lenkijoje (692).

Pagrindinės kryptys už ES ribų - Rusija ir Jungtinės Valstijos (2008 metų duomenimis atitinkamai 841 ir 495 studentai iš Lietuvos).

Apibendrindamas kitų europiečių mobilumą, ministras sako, kad lietuviai vis dar tebėra sėslūs, nors pagal 2007 metų ES vidurkį (2,6 proc.), kuriuo savo teiginį grindė ministras, iš Lietuvos išvyko daugiau studentų (3,4 proc.) nei vidutiniškai iš kitų ES šalių.

"Jei pažiūrėtumėte į panašaus dydžio, nebūtinai panašios ekonominės situacijos lygio šalis, tai estų yra gerokai daugiau negu dvigubai, graikai, bulgarai, Slovakija, Malta, naujai į ES įsijungusios šalys mus lenkia. Paradoksalu, bet galėčiau sakyti - jei pagal emigracijos srautus Lietuva yra tarp lyderių, tai kalbant apie studentų mobilumą, išvykimą studijuoti, veikiau sakyčiau, kad lietuviai vis dar yra sėslūs", - kalbėjo ministras.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių