Gamtosaugininkai ragina nepirkti nykstančių žuvų

Susirūpinę pasaulio vandenyse sparčiai mažėjančiais žuvų ištekliais, gamtosaugininkai ragina nežvejoti nykstančių rūšių, o vartotojus – nepirkti retų, nykstančių žuvų ir taip prisidėti mažinant komercinę žvejybą bei saugant žuvų išteklius, praneša LTV „Panorama“.

Prekybos centruose ir turguose siūloma gyvos, šviežios, šaldytos bei kitaip paruoštos žuvies.

Gamtosaugininkai ragina vartotojus atsižvelgti ne tik į kokybę, bet ir į tai, kad nemažai žuvų rūšių nyksta dėl pernelyg intensyvios žvejybos. Tai Baltijos lašišos, jūros ešeriai, unguriai, paltusai, ant išnykimo ribos – ir populiarieji tunai.

„Dėl intensyvios žvejybos ir kažkiek dėl taršos uotų yra sumažėję mūsų Baltijos pakrantėse. Pastaruoju metu matom netgi ir stintų sumažėjimą, bet tai susiję su versline žvejyba. Baltijos jūroje ir lašišų ištekliai sumažėję. Todėl tarptautinės organizacijos mažina žvejybos kvotas“, – teigia dr. Vytautas Kesminas, Ekologijos instituto Hidrobiontų laboratorijos vedėjas.

„Pasauliniais mastais 35–40 proc. žuvies yra nelegaliai sugaunama ir pateikiama į rinkas. Nėra griežtos kontrolės ir atskaitomybės. Išleidome internetinį vadovą, kuris pataria atkreipti dėmesį, kokios žuvys saugomos, kokių nepirkti“, – sako „Lietuvos gamtos fondo“ specialistas Robertas Staponkus.

Gamtosaugininkai ragina nepirkti įrašytų į Raudonąją knygą ir kitų nykstančių žuvų. Esą jei nebus paklausos, tuomet ir žvejai sumažins verslinę žūklę.

„Žmonės nežino ypač jūrinių rūšių, kurios ne tiek dažnai naudojamos. Gal jei prie kainos būtų padėtas ženklas – žalia, geltona arba raudona kortelė, gal tada žmogus susimąstytų – ar tai yra reta žuvų rūšis, ar ne“, – mano V. Kesminas.

Gamtos fondo parengtas žuvies ir jūros gėrybių vartotojo vadovas rekomenduoja rinktis daugiau vietinių žuvų kaip plekšnės, karpiai, lydekos, karšiai, silkės, ir kitų, kurių ištekliai gana gausūs.

Nevyriausybinės gamtosaugos organizacijos tvirtina, kad jei ir toliau bus grobuoniškai žvejojama, per keliasdešimt metų daugelio verslinių žuvų gali visai nelikti.


Šiame straipsnyje: gamtosaugažuvis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių