Galimas tik neatidėliotinas biudžeto išlaidų didėjimas

Kitąmet valstybės biudžeto išlaidos nedidės, išskyrus tik neišvengiamus atvejus.

Tai antradienį Seime pristatydama 2012 metų biudžeto projektą konstatavo finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

Tikimasi, kad BVP paaugs 3,5 proc.

Ministrė parlamentarams sakė, kad kitais metais numatomas bendrojo vidaus produkto (BVP) augimas bus 3,5 procento. Tai 1 proc. mažiau, nei tikėtasi, kai 2012 metų biudžėto projektas tik buvo pradėtas rengti šių metų gegužę.

Prognozė pakoreguota į apačią, nes vėl fiksuojamas nestabilumas tarptautinėse rinkose, neišsprendžiamos euro zonos valstybių finansinės problemos, kas gali pabloginti ir Lietuvos situaciją bei galimybes pigiai pasiskolinti.

Infliacija kitąmet sieks apie 3,4 proc.. Šiemet planuojamas 4,5 proc. kainų augimas.

Šiemet darbo užmokestis visuose šalies ekonomikos sektoriuose turėtų vidutiniškai ūgtelėti 3,2 proc., kitąmet - apie 5 proc., 2013 metais - dar apie 6, o 2014-aisiais - apie 8 proc.

Nelieka vienų išlaidų, bet atsiranda kitos

Valstybės biudžeto pajamos su Europos Sąjungos lėšomis 2012 metais turėtų siekti beveik 26 milijardus litų, tai yra 9,1 proc., arba 2,179 mlrd. litų daugiau nei numatyta šių metų biudžete. Išlaidos bus 26,709 mlrd. litų, tai yra 1,2 proc., arba 328,2 milijono litų daugiau nei šiemet.

Planuojamas kitų metų valstybės biudžeto deficitas - 708,899 mln. litų.

„Rengiant biudžetą vadovautasi nuostata, kad lyginant su šiais metais biudžeto išlaidos kitąmet negali didėti, išskyrus neišvengiamus atvejus“, - pabrėžė Finansų ministerijos vadovė.

Ji priminė, kad kitais metais nebus papildomų išlaidų, susijusių su specifiniais 2011 metų projektais – Europos vyrų krepšinio čempionatu bei visuotiniu gyventojų ir būstu surašymu. „Bet išlaidos padidėja dėl Seimo rinkimų, pasirengimo 2013 metais pirmininkauti ES, taip pat didesnio ES paramos kofinansavimo“, - sakė I.Šimonytė.

Finansų ministrė pastebėjo, kad kitąmet ES parama turėtų būti rekordinė, todėl padidėja ir jos kofinansavimas.

Paaiškino, kodėl deficitas - 2,8 proc.

I.Šimonytė atkreipė Seimo narių dėmesį, kad kitų metų fiskalinis viešojo sektoriaus deficitas, kurį sudaro valstybės ir „Sodros“ biudžetų deficitų suma, sieks 2,8 proc. BVP.

„Viešojoje erdvėje keltas klausimas, kodėl deficitas negali būti 3,1 arba 3,5 proc. Atsakymas labai paprastas – tai yra daugiau kaip 3 proc.“, - sakė ministrė, tvirtindama, kad Lietuva negali sau leisti peržengti šios ribos.

„Lietuva yra įsipareigojusi ir ES yra tą konstatavusi, kad deficitas bus mažesnis nei 3 proc.

Ar galima nesilaikyti? Žinoma, ironiškai kalbant, galima sau leisti išvis nesilaikyti jokių prisiimtų įsipareigojimų. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad jeigu Lietuva taip pasielgtų, pakaktų atitinkamų, šį faktą konstatuojančių Europos Komisijos komentarų viešojoje erdvėje, ir Lietuvos skolinimasis tarptautinėse rinkose pabrangtų“, - paminėjo Vyriausybės narė.

„Į klausimus, kodėl deficitas 2,8, o ne 2,9 arba 3 proc., galima būtų atsakyti – toks skaičius yra įrašytas į mūsų Konvergencijos programą, taigi, tai yra mūsų įsipareigojimas. Be to, paliekama tam tikra atsarga tam atvejui, jeigu kitų metų eigoje kiltų kokios nors problemos dėl biudžeto surinkimo“, - sakė I.Šimonytė.

„Būta nustebusių, kodėl deficitas nėra 2,6 proc. Galiu pasakyti, kad būčiau labai laiminga, jeigu Seime svarstant kitų metų biudžeto projektą, būtų sugebėta deficitą sumažinti iki 2,6 proc.“, - kalbėjo ji, pridūrusi, kad netiki, jog parlamentarai artėjant kitų metų Seimo rinkimams sugebės dar labiau „suspausti“ fiskalinį deficitą.

Ūkio kilimas gali lėtėti

Pasak finansų ministrės, Lietuvos skola yra apie 40 proc. BVP. Tai, lyginant su kitomis ES šalimis, nėra daug. „Lietuvos skola tikrai nėra didelė. Tai mūsų laimė. Tačiau negalime sau leisti labiau ją didinti, paleisdami tą skolos gniūžtę, kuri paskui išaugtų į per didelę sniego griūtį“, - kalbėjo ji.

I.Šimonytė priminė, kad kitąmet bus įvykdytas politikų prisiimtas įsipareigojimas grąžinti pensijas į prieškrizinį lygį. Tai valstybei kainuos apie pusę milijardo litų, lyginant su šių metų išlaidomis.

Anot Finansų ministerijos vadovės, senatvės pensijų atkūrimas nulemia, kad kitąmet dar negalės augti išlaidos kitiems valstybės sektoriams. „Jeigu sutariame, kad kitąmet senatvės pensijos yra prioritetas, tuomet valdininkams, pareigūnams, verslininkams, kurie tikisi didesnių valstybės užsakymų, teks palaukti sotesnio ir paūgėjusio biudžeto“, - sakė ji.

I.Šimonytė informavo, kad lapkričio pradžioje Europos Komisija pateiks savo duomenis apie bendrijos ekonomikos padėtį bei prognozes kitiems metams. „Atsižvelgdama į šiuos duomenis Finansų ministerija peržiūrės savo biudžeto projekcijas. Gali būti, kad kitąmet mūsų ūkio augimo lėtėjimas dėl ekonominio nestabilumo sieks apie 1 proc. BVP. Bet parengtasis biudžetas gali tokį priimti tokį iššūkį“, - teigė ministrė.

Nepratęs PVM lengvatos viešbučiams

Tikimasi, kad papildomų pajamų kitais metais bus surinkta iš valstybės valdomo turto ir „šešėlinės“ ekonomikos, apkarpius kai kurias investicijų programas. Vien valstybės kontroliuojamos įmonės kitąmet, tikimasi, biudžetą papildys 540 mln. litų. 250 mln. litų tikimasi gauti iš Visagino atominės elektrinės, 50 mln. litų - iš „Klaipėdos naftos“, dar 120 mln. litų - iš „Lietuvos geležinkelių“.

Dividendus mokėtų ir valstybės įmonės, kurios tam skirtų iki 50 proc. paskirstytinojo pelno. Jei Seimas pritars, Lietuvos bendrovės nuo kitų metų galės mokėti dividendus kelis kartus per metus.

Toliau ketinama taikyti 9 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) šildymui ir 5 proc. - vaistams, tačiau siūloma nepratęsti 9 proc. PVM tarifo lengvatos viešbučiams.

Kitais metais į biudžetą planuojama surinkti 12,9 proc. daugiau PVM, 12,7 proc. daugiau pelno mokesčio ir 23,8 proc. daugiau gyventojų pajamų mokesčio. 2012 metų biudžeto pajamas ketinama papildyti, šiek tiek padidinus akcizą cigaretėms, tačiau bendros planuojamos pajamos mažės 1,2 proc.

Nuo 2012-ųjų pradžios norima padidinti registravimosi PVM mokėtojais ribą nuo 100 tūkst. litų iki 155 tūkst. litų. Be to, nuo 500 tūkst. litų iki 1 mln. litų siūloma didinti pajamų ribą, kurios neviršijus galiotų 5 proc. pelno mokesčio tarifas. Skaičiuojama, kad šia lengvata papildomai galėtų pasinaudoti apie 11 tūkst. įmonių.

Planuoja priimti gruodžio 8 dieną

Netrukus Seimui taip pat bus pristatytas kitų metų „Sodros“ bei Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetų projektai.

„Sodros“ biudžeto projekte numatomas fondo deficitas, palyginti su šiemet, beveik 7 proc. mažesnis - 2,071 mlrd. litų. „Sodros“ pajamos 2012 metais turėtų didėti 7 proc. iki 11,902 mlrd. litų, išlaidos - 5 proc. iki beveik 13,974 mlrd. litų.

PSDF biudžeto projekte išlaidos ir pajamos yra po 4,141 mlrd. litų - 0,7 proc. mažiau nei šiemet.

Vyriausybės skolinimosi poreikis 2012 metais turėtų sudaryti 9,4 mlrd. litų: apie 2,9 mlrd. litų planuojama pasiskolinti išleidžiant Vyriausybės vertybinius popierius vidaus rinkoje, 5,7 mlrd. litų - platinant juos tarptautinėse rinkose, 0,8 mlrd. litų - imant paskolas iš tarptautinių organizacijų, tokių kaip Europos tarybos vystymo bankas, Šiaurės investicijų bankas ir Europos investicijų bankas.

Po to, kai biudžeto projektas pristatomas Seimui, eiliniai plenariniai jo posėdžiai nevyks dvi savaites - projektus nagrinės parlamentiniai komitetai ir komisijos. Kaip ir kasmet, biudžeto projektas po pirmojo svarstymo plenariniame posėdyje dar bus grąžintas tobulinti Vyriausybei.

Planuojama, kad dėl kitų metų biudžeto priėmimo Seimas balsuos gruodžio 8 dieną.

Konstitucija numato, kad valstybės biudžeto projektą Seimas tvirtina iki naujųjų biudžetinių metų pradžios. Jeigu jis laiku nepatvirtinamas, jo išlaidos kitų biudžetinių metų pradžioje kas mėnesį negali viršyti praėjusių metų valstybės biudžeto 1/12 išlaidų.


Šiame straipsnyje: biudžetasIngrida Šimonytė

NAUJAUSI KOMENTARAI

kaunietis

kaunietis portretas
nesupratau, planuojama gauti 250 mlj. iš Visagino AE. Kaip tai suprasti?
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių