Finansų ministrė: nieko nedarymas būtų nusikalstamas

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad gyvybiškai būtina imtis finansų taupymo ir konsolidavimo priemonių, kurie padėtų sumažinti valstybės biudžeto deficitą.

Šeštadienį neeiliniame Seimo posėdyje Vyriausybė teikia kelių dešimčių šią savaitę patvirtintų įstatymų projektų paketą, kuriuo mažinamos motinystės išmokos, pratęsiamas valdininkų algų bei atskaitymų į privačius pensijų fondus sumažinimo terminas, pradedamas ilginti pensinis amžius. Vyriausybės tvirtinimu, šios bei kitos priemonės padės sumažinti valstybės biudžeto deficitą, kuris šiemet sieks 8,3 procento bendrojo vidaus produkto (BVP), tačiau 2012 metais reikia pasiekti, kad jis būtų ne didesnis kaip 3 proc. BVP.

Dar prieš projektų pateikimą finansų ministrė I.Šimonytė paprašė žodžio ir iš tribūnos įtikinėjo Seimo narius pritarti finansinio konsolidavimo įstatymams, kuriuos teikia Vyriausybė. „Šiemet deficitas turėtų siekti 7,5 milijardo litų. 2012 metais turime pasiekti deficitą 3 proc. BVP, tai yra iki maždaug 3 mlrd. litų. Skirtumas nuo šiandien – net 4,5 mlrd. litų per dvejus metus. Tokią sumą reikia surasti“, - tvirtino ministrė.

Pasak I.Šimonytės, ūkio augimas nebus toks, koks jis buvo 2007-2008 metais, todėl neverta tikėtis, kad iš ekonomikos atsigavimo galima bus „sukrapštyti“ tuos 4 mlrd. litų. „Net ir tuo atveju, jeigu ūkio augimas kasmet sudarys 6-7 proc., vistiek iššūkis finansinis sumažės maždaug 1-1,5 mlrd. litų. Staiga tikėtis, kad pratrūks toks pajamų augimo fontanas, koks yra buvęs, yra nerealu, ypač turint galvoje didėjančias skolos aptarnavimo išlaidas“, - pastebėjo Finansų ministerijos vadovė.

Ji teigė, kad taip pat nėra galimybių surinkti bent kiek ženklesnę sumą iš kovos su šešėline ekonomika. „Visi pripažįstame, kad šešėlinė ekonomika yra blogis, tačiau didelė dalis visuomenės tokią ekonomiką toleruoja ir joje vienaip ar kitaip dalyvauja, tuo pačiu priversdama priiminėti sprendimus dėl savo pačios gerbūvio mažinimo. Tikėtis, kad šešėlinė ekonomika padės ant stalo 4 mlrd. litų, yra neįmanoma“, - sakė ministrė.

I.Šimonytės skaičiavimu, nesiimant jokių priemonių valstybės skola 2014 metus pasieks apie 60 proc. BVP ir augs toliau, taps sunkiai valdoma. Tai sukels grėsmę Lietuvos patikimumui bei galimybei artimiausiu metu pasiekti euro įsivedimo kriterijų atitikimo.

„Todėl būtina pritarti teikiamiems įstatymų projektams. Manau, kad žmonės tai supras ir sutiks dirbti daugiau, bet už mažiau, kartu matydami geresnę perspektyvą“, - tikino finansų ministrė.

Ji paaiškino, kad motinystės pašalpų pertvarkymas, netgi jeigu ir bus priimtos netrukus, įsigalios tik kitų metų viduryje ir „realią finansinę naudą duos tik 2012-2013 metų sandūroje“.

„Tuo tarpu sprendimai dėl pensinio amžiaus ilginimo aiškiai indikuos, kad prasideda struktūrinės socialinio draudimo sistemos reformos“, - sakė I.Šimonytė.

Finansų ministrė įspėjo Seimo narius, kad „nieko nedarymas arba bandymas atidėlioti sprendimus Lietuvai reikš tokias pasekmes, kokias dabar turi Graikija“.

„Nieko nedarymas būtų nusikalstamas piliečių atžvilgiu“, - baigė savo kalbą I.Šimonytė. Iš tribūnos ji išėjo lydima Seimo narių aplodismentų. Netgi opozicijos atstovai pastebėjo gerai vertinantys finansų ministrės kalbą ir pateiktus argumentus. Tačiau vėliau, pateikiant įstatymų projektus, opozicija gana vieningai balsavo prieš juos. „Noriu pareikšti nusivylimą kai kurių kolegų iš opozicijos nesupratingumu, nors finansų ministrė viską labai argumentuotai paaiškino“, - pastebėjo švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

Vyriausybė siūlo Seimui skubos tvarka priimti įstatymus, kad nuo kitų metų vidurio motinystės išmokos būtų sumažintos iki 70 proc. algos pirmaisiais vaiko auginimo metais ir 40 proc. antraisiais, nuo 5,5 iki 2 proc. sumažintus atskaitymus iš „Sodros“ į pensijų fondus palikti dar 2011 metais, taip pat dar metams pratęsti politikų, pareigūnų bei valstybės tarnautojų atlyginimų sumažinimą, nuo 2012-ųjų pradėti palaipsnį pensinio amžiaus ilginimą iki 65 metų.


Šiame straipsnyje: Šimonytėbiudžetaspensijos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių