Etikos sergėtojai A.Valinsko neįpareigojo atsiprašyti Prezidentės

Seimo etikos sargai paragino Tautos prisikėlimo partijos (TPP) pirmininką Arūną Valinską ateityje vengti galimai neigiamų epitetų, kalbant apie Prezidentę.

A.Valinskas pripažintas pažeidusiu Politikų etikos kodekse nustatytus politiko „pavyzdingumo“ bei „padorumo“ principus. Tačiau TPP lyderis neįpareigotas atsiprašyti už tai, kad valstybės vadovę Dalią Grybauskaitę pavadino „įžeista boba“.

Tokį sprendimą trečiadienį bendru sutarimu priėmė visi Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) nariai.

Po to, kai balandžio pabaigoje Prezidentė skeptiškai atsiliepė apie teikiamą A.Valinsko kandidatūrą į kultūros ministrus, jis valstybės vadovę pavadino „įsižeidusia boba“. Dėl šio išsireiškimo į EPK kreipėsi Seimo valdyba, kai kurie paskiri parlamentarai. Taip pat buvo ir paties A.Valinsko prašymas.

EPK paprašė Lietuvių kalbos komisijos paaiškino, ar žodis „boba“ yra įžeidžiantis. Kalbos specialistai atsakė, kad dalyje Lietuvos regionų jis nelaikomas įžeidžiamu, Didžiajame kalbos žodyne šis žodis turi 34 skirtingas reikšmes. Kalbininkai nurodė, kad būtina įvertinti, kokiame kontekste šis žodis buvo pasakytas. Tik tokiu atveju galima vertinti, ar jis pavartotas menkinamąja reikšme.

Trečiadienį EPK posėdyje A.Valinskas sakė, kad „boba“ yra „normalus frazeologizmas, kurio yra vertinamas ne žmogus, ne asmuo, ne institucija, bet emocijos“. Pasak TPP vadovo, šitaip atsiliepdamas apie D.Grybauskaitę jis norėjęs atkreipti dėmesį, kad Prezidentės sprendimai vis dažniau grindžiami emocijomis ir išankstiniu nusistatymu, o ne valstybiniu mąstymu.

„Niekad negalvojau, kad mano atveju bus pasielgta lygiai taip pat, kaip anksčiau į kairę ir į dešinę neargumentuotai kapojant galvas. Todėl manau, kad mano reakcija gal ir buvo neadekvati, bet teisinga“, - komisijai sakė TPP vadovas.

Šio klausimo svarstymas sukėlė EPK narių diskusijas. „Taip, turi būti savicenzūra. Bet pastebiu, kad Lietuvoje bandoma įvesti ir cenzūrą. Šiuo atveju nematau jokios įžeidžiamos reikšmės. Reikia atsižvelgti į retorikos akcentus, į aplinkybes, į visą pareiškimo tekstą“, - sakė liberalcentristas Vytautas Bogušis.

TPP atstovas komisijoje Antanas Nedzinskas stebėjosi: „Jeigu Prezidentė neįsižeidė, tai ko čia išvis svarstyti tada?“.

„Kai kalbame apie pirmąjį valstybės asmenį, reikia gerai pagalvoti, ar jis neįsižeis“, - kalbėjo konservatorė Vida Marija Čigriejienė.

„Turi būti nuovoka, kad savo veiksmais ir pareiškimais galime užtraukti tautos rūstybę. Juk tai kalba Seimo narys apie Lietuvos Respublikos Prezidentę! Siūlau, kad tokių dalykų nebūtų. Taip, mes esame laisvi. Bet laisvė yra ir labai didelė atsakomybė. Laisvė nėra chaosas. Turime būti santūresni, pagarbesni vieni kitiems“, - pridūrė Liberalų sąjūdžio atstovė Dalia Teišerskytė.

Todėl visi komisijos nariai vieningai pritarė parengtai išvadai, kuria pripažįstama, kad A.Valinskas pažeidė Politikų etikos kodekso kai kurias nuostatas. Tačiau jis niekaip nebus baudžiamas. Tik atkreiptas dėmesys, kad tokios ir panašios retorikos turi būti vengiama, kalbant apie bet kuriuos asmenis, įskaitant ir Prezidentę.

Nepritarta pasiūlymui įpareigoti A.Valinską viešai atsiprašyti D.Grybauskaitės. „Išsiaiškinkim pirmiausia, ar yra pagrindas atsiprašyti. Ar ne juokinga, kai pasigirsta iniciatyvos, kad visas Seimas, paskui visa koalicija turi atsiprašyti? Kažkoks absurdo teatras“, - piktinosi TPP vadovas. EPK nariai su juo sutiko, išbraukdami iš savo nutarimo nuostatą dėl įpareigojimo atsiprašyti.

Paklaustas, ar pasirinkta ne per švelni nuobauda A.Valinskui, EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas pareiškė, kad toks buvo veiningas visos komisijos narių sprendimas. 'Visi sutarėme, kad Seimo narys turi suderinti savo kalbas su Politikų etikos kodeksu, visi sutarėme, kad jis tą kodeksą pažeidė. O dėl to, kad jam reikėtų atsiprašyti, sutarimo nebuvo, todėl tas sakinys ir yra išbrauktas", - aiškino A.Salamakinas.

Jis piktinosi, kad dabartinės kadencijos Seime tiek daug skandalų. "Praradau viltį, kad čia kas nors pasikeis į gerąją pusę. Kiekvieną mėnesį, kiekvieną savaitę vis kas nors atsitiks. Toks jau tas dabartinis Seimas", - konstatavo įvairių parlamentarų galimai įžeidžiamus pareiškimus nuolat nagrinėjančios EPK vadovas.


Šiame straipsnyje: Valinskasgrybauskaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių