ESBO nusivylimas: Vilniuje blokuoti sprendimai dėl žmogaus teisių

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos trečiadienį išsakė nusivylimą, kad Vilniuje vykusiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime kai kurios šalys blokavo sprendimus dėl žmogaus teisių ir žiniasklaidos laisvės.

Diplomatai pripažino, kad sprendimų nepavyko priimti dėl pasipriešinimo iš Rusijos, kuri ESBO susitikime sulaukė vakariečių priekaištų dėl pažeidimų per parlamento rinkimus.

„ES išsako savo gilų susirūpinimą dėl pažangos trūkumo žmogaus teisių dimensijoje. Žmogaus teisės, demokratija ir teisės viršenybė yra esminiai dalykai ESBO“, - ESBO ministrų sesijos uždaryme trečiadienio vakarą kalbėjo ES atstovė Gyorgyi Martin Zanathy.

„Nepaisant paramos iš daugelio vyriausybių ir pilietinės visuomenės, nepasiektas sutarimas dėl sprendimų, kuriais būtų įpareigota didinti žurnalistų saugumą“, - kalbėjo JAV ambasadorius Ianas Kelly (Janas Kelis).

Jis sakė atkreipė dėmesį, kad „viena dalyvaujanti šalis“ blokavo deklaracijas dėl žurnalistų saugumo ir išraiškos bei susirinkimų laisvės.

Apgailestavimą dėl nepriimtų sprendimų taip pat išsakęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis teigė negalįs atskleisti, kokios valstybės blokavo sprendimą, bet vienas aukštas Vakarų diplomatas žurnalistams sakė, kad sprendimai nepriimti dėl Maskvos prieštaravimų.

„Jie bandė įtraukti tokius žodžius, kurie buvo mums nepriimtini. Tai buvo žodžiai, kurie reiškia interneto kontrolę“, - teigė diplomatas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

Pasak jo, Rusija siekia, kad ESBO rūpintųsi tik kariniais saugumo klausimais.

Pirmąją ESBO susitikimo dieną antradienį JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton) sukritikavo Rusiją dėl parlamento rinkimų, o tai sulaukė griežtos Maskvos reakcijos.

„Tai pakeitė nuotaiką ir nuspalvino diskusijas“, - kalbėjo diplomatas.

Savo ruožtu Rusijos misijos ESBO vadovas Andrejus Kelinas reiškė susirūpinimą dėl „ignoruotų“ pasiūlymų didinti ESBO kaip organizacijos efektyvumą ir kurti „saugumo bendriją“.

„Rezultatai, kurie galėjo būti vertinti, kaip realūs žingsniai pirmyn sprendžiant 2010 metų gruodį ESBO viršūnių susitikime Astanoje iškeltas užduotis, o konkrečiai sukurti saugumo bendriją, deja, nebuvo pasiekti. Rusijos delegacija nori išreikšti savo susirūpinimą dėl to. Daugelis pasiūlymų, kuriais siekiama didinti ESBO efektyvumą, buvo nepriimtu būdu ignoruojami“, - kalbėjo Rusijos atstovas.

Vis dėlto A.Ažubalis sakė, jog baigiamojo susitikimo rezultatai, turint omenyje ESBO, kaip organizacijos specifiką, yra geri.

„Priėmėme 10 dokumentų iš 30 pateiktų ant stalo organizacijoje, kurioje yra labai daug jautrumų, kur labai skirtingos valstybės, skirtingas mentalitetas, skirtingas tautų sambūvio įsivaizdavimas, nors žodžiais visi pripažįsta tuos pačius idealus. Ir viskas pagrįsta bendru sutarimu. Aš manau, kad tai yra tikrai geras rezultatas“, - aiškino pirmininkavimą baigiančios Lietuvos ministras.

Jis teigė, kad didžiuojasi Lietuvos diplomatais ir tuo, kad nepaisant visų „intrigų“ Lietuvos pirmininkavimo metu pavyko paskirti naująjį ESBO generalinį sekretorių bei daugelį organizacijos misijų vadovų.

ESBO užsienio reikalų ministrų susitikimas dėl užsitęsusių diskusijų baigėsi vėlų vakarą nors baigiamoji spaudos konferencija pagal darbotvarkę buvo numatyta popietę.

2012 metais pirmininkavimą ESBO iš Lietuvos perims Airija.


Šiame straipsnyje: ESBO

NAUJAUSI KOMENTARAI

Pagrindinis prieštaravimas

Pagrindinis prieštaravimas portretas
ESBO turėjo akcentuoti visišką teisinių normų pažeidimą Lietuvoje.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Panevėžys savaitei tapo karo zona
  Panevėžys savaitei tapo karo zona

  Šią savaitę Panevėžyje vyksta Karaliaus Mindaugo husarų bataliono pratybos „Karaliaus kirtis“. Bataliono kariai kartu su kitomis kariuomenės pajėgomis, policijos pareigūnais, ugniagesiais, savivaldos atstovais mokosi koordinuoti veik...

  1
 • Vilnius švenčia tautinių bendrijų dieną
  Vilnius švenčia tautinių bendrijų dieną

  Draugiškas ir atviras visiems Vilnius ketvirtą kartą iškilmingai mini Lietuvos tautinių bendrijų dieną. Daugiataučio miesto meras Remigijus Šimašius su keliomis dešimtimis skirtingų tautinių bendrijų, gausiai susirin...

 • Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių
  Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių

  Vieno Biržų daugiabučio vandenyje rasta legionelių, pirmadienį pranešė TV3 žinios. ...

  1
 • NATO naikintuvai keturis kartus lydėjo rusų orlaivius
  NATO naikintuvai keturis kartus lydėjo rusų orlaivius

  NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai praėjusią savaitę keturis kartus kilo atpažinti ir palydėti virš Baltijos skridusių Rusijos karinių orlaivių, pirmadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija....

 • Saugia laivyba rūpinsis kelininkų inspekcija
  Saugia laivyba rūpinsis kelininkų inspekcija

  Tarsi perkūnas iš giedro dangaus Klaipėdą pasiekė žinia, kad ateityje nebeliks Lietuvos saugios laivybos administracijos. ...

  8
 • Pajūrį saugos pušų šakos
  Pajūrį saugos pušų šakos

  Per artimiausius metus pajūryje tūkstančiai kvadratinių metrų kopagūbrio bus nuklota šakomis, žabtvorėmis, atnaujinti didesni kiekiai lentinių ir molio-žvyro takų, laiptų. ...

  3
 • Kalbos komisija siūlo originalias pavardes rašyti pagrindiniame paso puslapyje
  Kalbos komisija siūlo originalias pavardes rašyti pagrindiniame paso puslapyje

  Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) nevertino Seime svarstomų įstatymo pataisų nuostatų, be kita ko, atveriančių kelią lenkų tautybės Lietuvos piliečiams pavardes dokumentuose rašyti nelietuviškais rašmenimis. Anot komis...

  4
 • Dar galima balsuoti už gražiausią Lietuvos piliakalnį
  Dar galima balsuoti už gražiausią Lietuvos piliakalnį

  Dar daugiau kaip savaitę – iki gegužės 31 d. – šalies gyventojai gali balsuodami internetu rinkti gražiausią Lietuvos saugomų teritorijų piliakalnį. Jis bus paskelbtas birželio 1-ąją. ...

 • Pasodinta senųjų Lietuvos ąžuolų klonų giraitė
  Pasodinta senųjų Lietuvos ąžuolų klonų giraitė

  Pakruojo miškų urėdijoje pasodinta ąžuolų giraitė iš senųjų Lietuvos ąžuolų gilių išaugintų sodinukų ir septynerius metus augintų klonų, į kuriuos įskiepytos pačių vertingiausių ąžuolų šakelės. ...

 • Lietuvos socialinį modelį pripažino struktūrine reforma
  Lietuvos socialinį modelį pripažino struktūrine reforma

  Europos Komisija (EK) pripažino Lietuvos įgyvendinamą socialinį modelį, įskaitant ir naująjį Darbo kodeksą, struktūrine reforma ir leido taikyti išlygą, skaičiuojant viešųjų finansų deficitą. ...

Daugiau straipsnių