ESBO nusivylimas: Vilniuje blokuoti sprendimai dėl žmogaus teisių

Europos Sąjunga (ES) ir Jungtinės Valstijos trečiadienį išsakė nusivylimą, kad Vilniuje vykusiame Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime kai kurios šalys blokavo sprendimus dėl žmogaus teisių ir žiniasklaidos laisvės.

Diplomatai pripažino, kad sprendimų nepavyko priimti dėl pasipriešinimo iš Rusijos, kuri ESBO susitikime sulaukė vakariečių priekaištų dėl pažeidimų per parlamento rinkimus.

„ES išsako savo gilų susirūpinimą dėl pažangos trūkumo žmogaus teisių dimensijoje. Žmogaus teisės, demokratija ir teisės viršenybė yra esminiai dalykai ESBO“, - ESBO ministrų sesijos uždaryme trečiadienio vakarą kalbėjo ES atstovė Gyorgyi Martin Zanathy.

„Nepaisant paramos iš daugelio vyriausybių ir pilietinės visuomenės, nepasiektas sutarimas dėl sprendimų, kuriais būtų įpareigota didinti žurnalistų saugumą“, - kalbėjo JAV ambasadorius Ianas Kelly (Janas Kelis).

Jis sakė atkreipė dėmesį, kad „viena dalyvaujanti šalis“ blokavo deklaracijas dėl žurnalistų saugumo ir išraiškos bei susirinkimų laisvės.

Apgailestavimą dėl nepriimtų sprendimų taip pat išsakęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis teigė negalįs atskleisti, kokios valstybės blokavo sprendimą, bet vienas aukštas Vakarų diplomatas žurnalistams sakė, kad sprendimai nepriimti dėl Maskvos prieštaravimų.

„Jie bandė įtraukti tokius žodžius, kurie buvo mums nepriimtini. Tai buvo žodžiai, kurie reiškia interneto kontrolę“, - teigė diplomatas, kalbėjęs su anonimiškumo sąlyga.

Pasak jo, Rusija siekia, kad ESBO rūpintųsi tik kariniais saugumo klausimais.

Pirmąją ESBO susitikimo dieną antradienį JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton (Hilari Klinton) sukritikavo Rusiją dėl parlamento rinkimų, o tai sulaukė griežtos Maskvos reakcijos.

„Tai pakeitė nuotaiką ir nuspalvino diskusijas“, - kalbėjo diplomatas.

Savo ruožtu Rusijos misijos ESBO vadovas Andrejus Kelinas reiškė susirūpinimą dėl „ignoruotų“ pasiūlymų didinti ESBO kaip organizacijos efektyvumą ir kurti „saugumo bendriją“.

„Rezultatai, kurie galėjo būti vertinti, kaip realūs žingsniai pirmyn sprendžiant 2010 metų gruodį ESBO viršūnių susitikime Astanoje iškeltas užduotis, o konkrečiai sukurti saugumo bendriją, deja, nebuvo pasiekti. Rusijos delegacija nori išreikšti savo susirūpinimą dėl to. Daugelis pasiūlymų, kuriais siekiama didinti ESBO efektyvumą, buvo nepriimtu būdu ignoruojami“, - kalbėjo Rusijos atstovas.

Vis dėlto A.Ažubalis sakė, jog baigiamojo susitikimo rezultatai, turint omenyje ESBO, kaip organizacijos specifiką, yra geri.

„Priėmėme 10 dokumentų iš 30 pateiktų ant stalo organizacijoje, kurioje yra labai daug jautrumų, kur labai skirtingos valstybės, skirtingas mentalitetas, skirtingas tautų sambūvio įsivaizdavimas, nors žodžiais visi pripažįsta tuos pačius idealus. Ir viskas pagrįsta bendru sutarimu. Aš manau, kad tai yra tikrai geras rezultatas“, - aiškino pirmininkavimą baigiančios Lietuvos ministras.

Jis teigė, kad didžiuojasi Lietuvos diplomatais ir tuo, kad nepaisant visų „intrigų“ Lietuvos pirmininkavimo metu pavyko paskirti naująjį ESBO generalinį sekretorių bei daugelį organizacijos misijų vadovų.

ESBO užsienio reikalų ministrų susitikimas dėl užsitęsusių diskusijų baigėsi vėlų vakarą nors baigiamoji spaudos konferencija pagal darbotvarkę buvo numatyta popietę.

2012 metais pirmininkavimą ESBO iš Lietuvos perims Airija.


Šiame straipsnyje: ESBO

NAUJAUSI KOMENTARAI

Pagrindinis prieštaravimas

Pagrindinis prieštaravimas portretas
ESBO turėjo akcentuoti visišką teisinių normų pažeidimą Lietuvoje.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

  2
 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

 • Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie Žemės valandos – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima Žemės valanda, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  2
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Palangoje – ekstremali situacija
  Palangoje – ekstremali situacija

  Klaipėdos universiteto mokslininkai pasisakė kategoriškai – iki kurortinio sezono pradžios Palangos pajūrio dalį šiauriau jūros tilto būtina pamaitinti smėliu. Priešingu atveju apsauginė kopa nugrius. ...

  5
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  23
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  1
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  27
 • Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme
  Projektas dėl daugiabučių statybos prie Misionierių vienuolyno – vėl teisme

  Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vėl vertins Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialiojo plano, atvėrusio galimybes sostinės senamiestyje plėtoti būstų projektą, teisėtumą. ...

Daugiau straipsnių