ES ir Baltarusijos santykiai: reikia spręst politinių kalinių problemą

Europos Sąjungos (ES) ir Baltarusijos santykiuose nebus pažangos, jei nebus sprendžiamas autoritarinio prezidento Aleksandro Lukašenkos režimo persekiojamų politinių kalinių klausimas, teigia Lietuvos europarlamentaras Justas Paleckis, kuris rengia pranešimą apie ES ir Minsko santykius.

Minske šią savaitę viešėjęs politikas BNS sakė vizito metu susitikęs su Baltarusijos užsienio reikalų ir ekonomikos viceministrais bei A. Lukašenkos patarėju užsienio politikos klausimais, taip pat Vakarų šalių diplomatais ir pagrindiniais Baltarusijos opozicijos atstovais.

„Visą laiką pokalbiuose ir su opozicija, ir valdžios atstovais, ir su diplomatais kybojo tas politinių kalinių klausimas, kad čia pagrindinė rakštis, kurios nepašalinus kalbėti apie bet kokį žymesnį progresą nėra jokių šansų“, – teigė EP Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijai ir Lietuvos socialdemokratų partijai priklausantis J. Paleckis.

Paklaustas, kokią poziciją politinių kalinių klausimų išsakė Baltarusijos valdžios atstovai, jis sakė, jog „pažadų nebuvo“.

„Bet galima buvo suprasti, kad žingsniai ta kryptimi įmanomi ir priklausys nuo bendro santykių konteksto. (...) Jeigu dialogas bus atnaujintas, o jis po truputį atsinaujina, ta data gali būti artimesnė“, – pridūrė politikas.

„Baltarusijos valdžios atstovai siuntė signalus, kad jie nusiteikę šiek tiek atšildyti santykius, bet pabrėždami, kad jie negali duoti kažkokių pažadų ar įsipareigojimų“, – kalbėjo J.Paleckis.

Tačiau jis politikas neslėpė, jog šiuo atžvilgiu laikosi skeptiško požiūrio.

„Opozicijos atstovai gana optimistiškai kalbėjo, žmogaus teisių gynimo asociacijų atstovai kaip tik kalbėjo, kad sumažėjo represijų, sumažėjo areštų. Jų nuomone, rengiama dirva ir didesniems žingsniams ta kryptimi, nors aš toli gražu neįsitikinęs, kad taip ir yra“, – sakė europarlamentaras.

Jo teigimu, pastaruoju metu ES ir Baltarusijos santykiuose jautėsi nežymus atšilimas. Politiko nuomone, pažangos ES ir Baltarusijos santykiuose galima būtų tikėtis, kai pirmininkavimą ES perims Lietuva.

„Vizito tikslas – geriau pajusti Baltarusijos ir ES santykių atmosferą, aišku, pakalbėti su daugeliu įvairių krypčių žmonių ruošiant Europos Parlamento pranešimą dėl rekomendacijų tarybai ir komisijai kalbant apie ES ir Baltarusijos santykių dabartinę padėtį ir jų ateitį“, – teigė J.Paleckis.

„Įspūdis toks, kad, jei prieš važiuojant į Baltarusiją jautėsi šioks toks, labai menkas atšilimas ES ir Baltarusijos santykiuose, kurį sunku ir atšilimu pavadinti, greičiau vienas kitas teigiamas žingsnis ta kryptimi, tai po apsilankymo Minske optimizmo šiek tiek daugiau. Man atrodo, kad yra galimybių pasistūmėti, ypač antroje metų pusėje, kai Lietuva pirmininkaus ES“, – kalbėjo jis.

Europarlamentaras aiškino, kad jis su savo komanda parengs pradinį pranešimo variantą, tačiau pridūrė, kad svarstant EP plenarinėje sesijoje dokumentas gali pasikeisti „neatpažįstamai“.

„Pradžioje bus keturi puslapiai, kurie bus paruošti mano ir mano komandos, konsultuojantis su šešėliniais pranešėjais iš kiekvienos frakcijos, su Ketrin Ešton išorės veiksmų tarnyba. O vėliau kiekvienas parlamentaras galės teikti savus papildymus ir dėl jų bus balsuojama. Todėl galutiniame variante dokumentas pasikeis neatpažįstamai“, – sakė J. Paleckis.NAUJAUSI KOMENTARAI

ar

ar portretas
nebus čia pakartotas linkevičiaus fenomenas, juk europarlamentaras paleckis ti linkevičius to paties lizdo paukščiai.

Patarimas

Patarimas portretas
Ką geriausiai galėtų padaryti mūsų „demokratijos“ nešėjai ir ultrapatriotai – tai nekišti savo snarglėtų nosių, kur nereikia. Pirma reikia susitvarkyti savam darže. Lietuvoje „demokratinis“ jovalas visiems jau įgriso iki kaulų smegenų.

2-am

2-am portretas
taigi valdžioje jau "tikrieji" patriotai, tai jie ir padarys tvarką.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių