Ekspertas: dėl „popierinių“ chemijos, fizikos egzaminų nukenčia vaikai

Per gamtos mokslų pamokas mokyklose reikia vykdyti daugiau eksperimentų ir mažiau skaityti knygas, įsitikinęs Europos Sąjungos (ES) gamtos mokslų olimpiados įkūrėjas Michaelas A.Cotteris.

Ši olimpiada šiemet rengiama Lietuvoje. Aptarti pasirengimo šią savaitę į Vilnių atvykęs M.A.Cotteris šalies pasirengimą jai, vietos organizatorių darbą įvertino kaip itin sklandų.
Tačiau kalbėdamas apie gamtos mokslų dėstymą mokyklose sakė matantis problemų. Pasak jo, būtina daugiau dėmesio skirti praktikai, labiau integruoti dalykus norint ugdyti realias problemas sprendžiančius specialistus.

„Visi mokslai iš tiesų yra persipynę - reikia ir biologijos, ir chemijos, ir fizikos, kad išspręstum šiandienos problemas, kokios jos bebūtų, ir reikia, kad tie žmonės dirbtų kartu. Kiek žinau, mano šalyje Airijoje jaunesni mokiniai mokosi šių dalykų bendrai, bet vėliau tai tampa chemija, fizika ir biologija“, - žurnalistams sakė M.A.Cotter.

Edukologas pabrėžė, kad jau dešimtą kartą rengiamoje tarptautinėje olimpiadoje užduotys sprendžiamos neskirtant jų į fizikines, chemines ar biologines, ir džiaugėsi, kad olimpiados užduotys vėliau būna panaudojamos kai kuriose mokyklose.

„Taigi gal mūsų olimpiada turi šiek tiek įtakos, bet praktikos ir dalykų integravimo mokyklose dar yra per mažai. Tikiuosi, kad tai pasikeis“, - kalbėjo jis.

Olimpiadų Airijoje ir kitur Europoje organizatorius M.A.Cotter teigė, kad gamtos mokslai pirmiausia suprantami per praktines užduotis ir apgailestavo, kad mokyklose dažnai nueinama lengvesniu keliu.

„Teoriškai moksleiviai turi atlikti, tarkime, 20 laboratorinių darbų, bet niekas jų vėliau netikrina, nes egzaminai laikomi raštu“, - apgailestavo jis.

M.A.Cotter sakė negalintis atskleisti, ar užduotyse į Vilnių atvyksiantiems jauniesiems mokslininkams atsispindės Lietuvos specifika. Paprastai olimpiadą rengiančios šalys užduotis susieja su nacionaliniais ypatumais - pavyzdžiui, Čekijoje pernai moksleiviai vienoje iš užduočių aiškinosi čekiško alaus savybes, anksčiau Vokietijoje vykusioje olimpiadoje viena iš užduočių buvo susijusi su čia populiariomis bulvėmis.

„Galėtų būti kas nors apie aukštus vaikinus, krepšinį - kaip jį žaisti, kaip išmatuoti kamuolį, ar jis plauktų, o gal geriau plauktų sūriame vandenyje, ar išgėrus alaus lengviau pataikyti į krepšį... Klausimai gali būti su tuo susiję, bet gali ir nebūti“, - juokavo jis.

ES gamtos mokslų olimpiada Lietuvoje vyks balandžio 22-29 dienomis. Užduotis šių metų konkursui rengia Vilniaus universiteto dėstytojai.

Olimpiadą Lietuvoje organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos gamtos mokslų olimpiadų asociacija, Nacionalinė moksleivių akademija, Vilniaus universitetas, Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras.

Renginio globėjas – prezidentas Valdas Adamkus.

Ši olimpiada pradėta organizuoti 2003 metais Airijoje. Lietuva šioje olimpiadoje pradėjo dalyvauti 2007 metais. Iš devynių dalyvavusių Lietuvos komandų viena laimėjo aukso ir aštuonios - sidabro medalius.


Šiame straipsnyje: švietimasegzaminai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje įvedamas vasaros laikas
  Lietuvoje įvedamas vasaros laikas

  Sekmadienį Lietuvoje bus įvestas vasaros laikas, laikrodžiai valanda į priekį bus persukami 3 valandą nakties. ...

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

  3
 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

  1
 • Lietuva jungiasi prie „Žemės valandos“ – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie „Žemės valandos“ – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima „Žemės valanda“, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  2
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Palangoje – ekstremali situacija
  Palangoje – ekstremali situacija

  Klaipėdos universiteto mokslininkai pasisakė kategoriškai – iki kurortinio sezono pradžios Palangos pajūrio dalį šiauriau jūros tilto būtina pamaitinti smėliu. Priešingu atveju apsauginė kopa nugrius. ...

  10
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  27
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  4
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  32
Daugiau straipsnių