E.Ignatavičius: lenkų ir rusų pasiūlymai dėl bevizio režimo Karaliaučiui neatitinka Šengeno reikalavimų

Lenkijos ir Rusijos pasiūlymai prašant bevizio režimo visai Rusijos Karaliaučiaus sričiai neatitinka Europos Sąjungos (ES) Šengeno zonos reikalavimų, sako Lietuvos užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius.

Trečiadienį spaudos konferencijoje jis pakartojo, jog Lietuva iš pradžių siūlo praktikoje išbandyti, kaip veiktų supaprastintas judėjimo per sieną režimas 50 kilometrų pasienio zonose.
"Tai, ką dabar siūlo Lenkija ir Rusija, neatitinka Šengeno reikalavimų ir reglamento dėl supaprastinto sienos kirtimo pasienio regionuose. Tos procedūros greičiausiai bus lėtos, ir mes pasiūlėme pirmiausia pasirašyti tą susitarimą, kuris paruoštas dabar, suderintas su Briuseliu. Rusijos pusė kol kas atsisakė pasirašyti tą susitarimą", - sakė E.Ignatavičius.
"Mes ir dabar pasisakome už kuo liberalesnį režimą Kaliningrado sričiai, tačiau mes manome, kad pirmiausia reikia daryti praktinius žingsnius, kurie reikštų palengvintą režimą bent jau daliai Kaliningrado srities gyventojų, gyvenančių 50 kilometrų zonoje", - kalbėjo diplomatas.
E.Ignatavičiaus teigimu, yra nuogąstavimų, "susijusių su saugumo reikalavimais, kontrabanda ir akcizinių prekių patekimų į Lietuvos teritoriją, kas išreiškiama konkrečiais skaičiais ir nuostoliais mūsų ekonomikai".

"Mes buvome suinteresuoti, kad tai, kas aktualiausia - 50 kilometrų su Rusija ir Baltarusija - pasirašyti. Bet ir Rusija, ir Baltarusija jau suderintas sutartis pasirašyti atsisakė. Dabar pasiūlyti įvairūs papildymai, kurie ne visi mūsų atžvilgiu atitinka pasienio gyventojų interesus ar Lietuvos piliečiams nebūtų naudingi. Toliau derybos tęsiasi", - dėstė E.Ignatavičius.
Jis pabrėžė, kad Lietuva visuomet pasisakė už liberalesnį režimą Karaliaučiaus sričiai ir inicijavo, kad jai stojant į ES ir jungiant prie Šengeno zonos būtų išlaikomos nemokamos ar pigesnės vizos.

"Be abejo mes pasisakome už ES, Lietuvos, Kaliningrado srities ir visos Rusijos bevizę perspektyvą, tačiau jei mes kalbame apie visos Rusijos ir ES bevizį režimą, tai yra kelias susijęs su įvairiais namų darbais, dokumentų saugumu. Matyt, tai dar užtruks kažkiek laiko", - kalbėjo diplomatas.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) praėjusią savaitę pranešė, kad jis su vidaus reikalų ministru Jerzy Milleriu (Ježiu Mileriu) laišku kreipsis į kitas ES šalis, siekdami paramos planui, jog Lenkijos ir Rusijos sutarimas dėl pasienio eismo apimtų visą Karaliaučiaus sritį.

Lenkijos ministras pabrėžė, kad pagal ES taisykles pasienio zona reiškia erdvę, kuri nutolusi iki 30 arba kai kuriais atvejais iki 50 kilometrų nuo sienos.

Jei šios ES normos būtų taikomos, Kaliningrado sritis būtų padalyta į tris zonas - pirmoji apimtų Lenkijos ir Rusijos pasienio zoną, antroji Lietuvos ir Rusijos pasienio zoną, o trečiosios gyventojams supaprastintos procedūros nebūtų taikomos, sakė R.Sikorskis, kurį citavo PAP agentūra.

Lenkija anksčiau kartu su Rusija kreipėsi į Europos Komisiją, kad Karaliaučiui būtų taikoma išimtis. Neoficialiomis žiniomis, Briuselyje Lenkijos iniciatyva įvertinta kritiškai, nes Varšuva pozicijos pakankamai nederino su savo partneriais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių