„The Economist“ grupės leidinys ironiškai kritikuoja D.Grybauskaitę

Briuselyje vis ironiškiau ir kritiškiau kalbama apie kadaise populiarią buvusią eurokomisarę, dabartinę Lietuvos Prezidentę Dalią Grybauskaitę.

„Ištremtasis įgaliotinis“

Įtakingai leidybos grupei „The Economist“ priklausantis laikraštis „European Voice“, leidžiamas Belgijos sostinėje ir skirtas Europos Sąjungos institucijų darbui nušviesti bei analizuoti, ketvirtadienį paskelbė apžvalgininko Gary Peacho straipsnį „Ištremtasis įgaliotinis“ („Exiled envoy“ - angl.). Jame pasakojama apie peripetijas, lydėjusias buvusio Lietuvos užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko atsistatydinimą ir paskyrimą ES specialiuoju atstovu Afganistane.

Straipsnyje gana ironiškai atsiliepiama apie Prezidentę D.Grybauskaitę, netiesiogiai kaltinant ją nepamatuotomis ambicijomis, aikštingumu ir diplomatijos stoka.

Anksčiau, kai D.Grybauskaitė buvo eurokomisarė biudžetui ir finansiniam programavimui, tiek „European Voice", tiek ir kiti ES leidiniai gana palankiai atsiliepdavo apie „geležine ledi“ pramintą lietuvių pareigūnę, deleguotą į Briuselį. Ji buvo giriama už kietą, bet teisingą poziciją ES finansiniais klausimais.

Prieš kelerius metus D.Grybauskaitė nusipelnė „European Voice“ kasmet skiriamo apdovanojimo kaip geriausia Europos Komisijos narė.

Prisimintas V.Baliukonis

Tačiau šįkart, praėjus vos devyniems mėnesiams po to, kai užėmė Lietuvos Prezidentės postą, D.Grybauskaitė gerokai sukritikuota „The Economist“ grupės leidinio apžvalgininko.

„Vygaudas Ušackas, naujasis Europos Sąjungos specialusis atstovas Afganistane, yra paskutinis diplomatas, ištremiamas užsienin Lietuvos Prezidentės dėka. Vilniuje juokaujama, kad jeigu dirbi Lietuvos diplomatiniame korpuse ir patenki į Prezidentės Dalios Grybauskaitės neprognozuojamą nemalonę, tuomet belieka tik išvykti į tremtį Afganistane“, - taip pradedamas G.Peacho straipsnis.

Jame primenama, kad praėjusį spalį Valteris Baliukonis, kuris buvo ankstesniojo prezidento Valdo Adamkaus patarėjas užsienio politikos klausimais, buvo numatytas skirti Lietuvos ambasadoriumi Ispanijoje ir net jau buvo patvirtintas vyriausybių Vilniuje bei Madride. „Bet kai jo patvirtinimo popieriai pasiekė D.Grybauskaitę, naujoji Prezidentė išmetė juos į šiukšliadėžę. V.Baliukonis buvo apkaltintas blogai dirbęs, kai ji buvo eurokomisarė. Todėl Madridą teko pamiršti ir V.Baliukonis buvo išsiųstas į Kabulą vadovauti Lietuvos misijai“, - rašoma straipsnyje.

„Ištremtasis numeris du“

„Tada atėjo V.Ušacko eilė“, - primena „European Voice“. „Praėjusį gruodį, po to, kai Lietuva liūdnai pagarsėjo dėl menamų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų šalia Vilniaus, V.Ušackas pareiškė, kad net jeigu tie kalėjimai ir egzistavo, niekas neįrodė, kad juose buvo laikomi kaliniai“.

„Bet D.Grybauskaitė ne tą norėjo girdėti. Tyrimas išties neatskleidė, ar Lietuvoje galimai egzistavusiuose CŽV sulaikymo centruose tikrai buvo laikomi kokie nors kaliniai, ką V.Ušackas ir pabrėžė. Tačiau D.Grybauskaitė tikėjosi, kad Lietuva „pripažins ir gailėsis“ turėjusi neteisėtus kalėjimus. Todėl Prezidentei pasirodė nepriimtinas užsienio reikalų ministro požiūris, jog tai „reikėtų nuryti kaip rūgščią karamelę ir užmiršti“. Netrukus ji pareiškė nebepasitikinti ministru ir V.Ušackas, nepartinis Kabineto narys, neturėjo kitos išeities kaip šių metų sausio mėnesį atsistatydinti“, - rašoma straipsnyje.

Priminta, kad po savaitės jis tapo kandidatu į ES specialaus atstovo Afganistane poziciją ir iki vasario pabaigos buvo pasirinktas šiam darbui.

„Ištremtasis numeris du...“, - ironiškai pastebi „European Voice“.

Nuo rusų nukentėjo tėvai ir seneliai

Toliau straipsnyje daug pasakojama apie patį V.Ušacką, diplomatinėje tarnyboje dirbantį nuo 1991-ųjų, kai Lietuva atgavo faktinę nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. Primenama, kad jis yra buvęs pirmasis Lietuvos derybininkas dėl narystės ES, ambasadorius Vašingtone ir Londone, užsienio reikalų viceministras, prisidėjęs prie Baltijos valstybės diplomatinės tarnybos stiprinimo.

„45-rių V.Ušackas, kuris yra vedęs ir turi du vaikus, kalba rusiškai, taip pat angliškai ir prancūziškai, daug keliauja po buvusias sovietines respublikas, siekdamas, kad jos integruotųsi į Vakarus ar bent su jais suartėtų“, - rašo G.Peachas.

Straipsnyje atskleidžiamos įdomios detalės apie buvusio užsienio reikalų ministro asmenybę. „Net ir turint galvoje, kad jo tėvas, senelis ir močiutė buvo įkalinti GULAG'e, o motina sužeista NKVD kareivių už pagalbą Lietuvos partizanams, V.Ušacko požiūris į Rusiją yra pagirtinai diplomatiškas, pragmatiškas ir paremtas Lietuvos ginamų vertybių“, - teigiama publikacijoje. „Pragmatizmas nugalėjo emocijas“, - priduriama joje.

Suformuos išvarytų diplomatų komandą?

„Bet Rusijos meškos raminimas yra vienas dalykas, tuo tarpu iššūkiai Afganistane yra visai kas kita. Ten bus išbandyti V.Ušacko visi sugebėjimai. Kaip ES pasiuntinys, jis turės koordinuoti politiką su kitais didžiaisiais žaidėjais šioje pasaulio dalyje - JAV ir NATO, taip pat bandyti išgyventi tarp pusiau laukinių afganų genčių ir klestinčio smurto“, - rašoma straipsnyje.

Trumpo pokalbio su V.Ušacku metu „European Voice“ autorius išsiaiškina, kokių darbų pirmiausia imsis naujasis ES specialusis atstovas Afganistane.

G.Pechas atkreipia dėmesį, kad V.Ušackas mėgsta naudoti sportą neformaliam bendravimui su diplomatais ir pareigūnais. „Būdamas Vilniuje, jis organizavo golfo bei teniso turnyrus Lietuvos sostinėje reziduojantiems diplomatams ir tikisi, kad panašius bus galima surengti Afganistane. Jis pernai jau žaidė krepšinį su afganų grupėmis Čagčarano mieste, kurį pagal NATO šalių susitarimą kontroliuoja Lietuvos kariai ir civiliai pareigūnai“, - tvirtinama straipsnyje.

Jis baigiamas dar vienu ironišku pastebėjimu apie Lietuvos vadovę: „Jeigu D.Grybauskaitė tęs savo pasirinktą politiką, netrukus Afganistane bus galima suformuoti ištremtų Lietuvos diplomatų krepšinio komandą“.


Šiame straipsnyje: grybauskaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių