Dvigubos pilietybės klausimas: ekspertai paprieštaravo siūlomai formulei

Ketvirtadienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė turėtų apsispręsti, ar vetuoti Seimo priimtą naujos redakcijos Pilietybės įstatymą, kuriame be kita ko yra prieštaringai vertinama nuostata dėl dvigubos pilietybės galimybės lietuviams, gyvenantiems Europos Sąjungos ir NATO šalyse.

Apsispręs, apibendrinusi nuomones

Trečiadienį valstybės vadovė su grupe konstitucinės teisės specialistų konsultavosi, kaip pasielgti su lapkričio pradžioje parlamentarų patvirtintu naujuoju Pilietybės įstatymu.

„Tarp pasitarime dalyvavusių ekspertų neatsirado labai daug tų, kurie paremtų priimtą įstatymą“, - po daugiau kaip valandą trukusio susitikimo sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. „Bet apie pačią problemą kalbėta labai daug ir išsamiai. Užsiminta apie visus šios problemos aspektus – pavyzdžiui, kokios būtų pasekmės, suteikus dvigubiems piliečiams teisę balsuoti, kaip tai įtakotų restitucijos klausimus“, - pridūrė jis.

Be to, pasak L.Balsio, pripažįstant, kad emigracijos iš Lietuvos mastai yra dideli, keltas toks klausimas - „ar nesuteikiant dvigubos pilietybės galimybės nebus sudeginti tiltai su tais šimtais tūkstančių, kurie išvažiuoja iš šalies ir jų palikuonimis, tačiau norėtų išlaikyti ryšius su Tėvyne“.

„Prezidentė sprendimą priims, apsvarsčiusi visas išgirstas nuomones“, - teigė atstovas spaudai.

Pasirašyti arba vetuoti Seimo priimtą Pilietybės įstatymą D.Grybauskaitė turėtų ketvirtadienį.

Nepasirašytų dviejų nuostatų

Žurnalistams po pasitarimo kalbėję du konstitucinės teisės ekspertai neparėmė Pilietybės įstatyme esančios nuostatos dėl dvigubos pilietybės ES ir NATO šalyse gyvenantiems išeiviams iš Lietuvos.

„Pirmiausia, reikia pabrėžti, kad šis įstatymas yra gerokai kokybiškesnis nei anksčiau parengti projektai ar siūlymai jį keisti. Išskyrus dvi nuostatas – dėl ES ir NATO šalių piliečių teisės turėti dvigubą pilietybę bei dėl Prezidentei suteikiamos teisės išimtine tvarka suteikti Lietuvos pilietybę asmenims, iš kurių tik tikimasi ypatingų nuopelnų valstybei“, - tvirtino daktaras Vaidotas Vaičaitis.

Pastaroji nuostata dėl pilietybės skyrimo asmenims, kurie nėra pilnai integravę į Lietuvos bendruomenę, tačiau iš jų tikimasi pasiekimų, pirmiausia sporto srityje, į Pilietybės įstatymą įrašyta paskutiniu momentu prieš priėmimą, pasiūlius Seimo nariui Žilvinui Šilgaliui. Jis tikisi, kad ši nuostata leis suteikti pilietybę sportininkams iš užsienio, kurie norėtų atstovauti Lietuvai tarptautinėse varžybose.

„Prezidentė nuspręs, ką reikėtų daryti su šiomis įstatymo nuostatomis. Nemanau, kad visą įstatymą reikėtų atmesti, nes jis yra pakankamai logiškas. Tačiau šias dvi minėtas nuostatas galima būtų taisyti. Ekspertai susitikime minėjo, kad jas galbūt vertėtų išvis išbraukti iš įstatymo“, - teigė V.Vaičaitis.

Paklaustas, kaip jis pasielgtų Prezidentės vietoje, V.Vaičaitis atsakė: „Aš pasirašyčiau be tų dviejų nuostatų“.

Siūlo rengti referendumą

Profesorius Justinas Žilinskas kalbėjo, kad priimtame įstatyme pernelyg plačiai traktuojama dvigubos pilietybės suteikimo galimybė. To esą neleidžia galiojanti Konstitucija, kurios straipsnis apie pilietybę gali būti keičiamas tik visuotiniu referendumu.

„1992 metais referendumu priėmėme Konstituciją. Tad tai buvo ne ekspertų, ne politikų ar politinių partijų sprendimas, bet visos tautos balsu priimtas kompromisinis sprendimas. Konstitucija smarkiai apriboja dvigubos pilietybės galimybę. O priimtasis įstatymas pernelyg laisvai traktuoja tą institutą“, - sakė jis.

Todėl J.Žilinskas pasiūlė galvoti apie referendumą, kad galima būtų pakeisti Konstitucijos normą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo. „Konstitucija tiesiog nepalieka kito kelio, mano tokia nuomonė. Ta forma dėl ES ir NATO valstybių yra pernelyg nekonkreti“, - teigė profesorius.

Ir jis, ir daktaras V.Vaičaitis sakė, kad reikėtų dar ieškoti ir diskutuoti, kokią formuluotę galima būtų pasiūlyti tautos referendumui. „Sutinku, kad tiktai pakeitus referendumu Konstituciją galima būtų išplėsti dvigubos pilietybės institutą. Tačiau jeigu keisti tą straipsnį, tai kaip? Štai kur klausimas“, - kalbėjo V.Vaičaitis.


Šiame straipsnyje: Dviguba pilietybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių