Diplomatinis pasas iš R.Pakso nebus atimtas

Apkaltos proceso tvarka iš pareigų pašalintas buvęs prezidentas Rolandas Paksas išsaugos galimybę naudotis diplomatiniu pasu.

Tokiam verdiktui ketvirtadienį netikėtai pritarė Seimas, nepriimdamas atitinkamos pataisos Diplomatinės tarnybos įstatyme. Parlamentarų dauguma atsižvelgė į R.Pakso vadovaujamos Tvarkos ir teisingumo partijos vieno lyderių Valentino Mazuronio priekaištus, jog priimant tokius siūlymus pašalintajam prezidentui ir toliau yra politiškai kerštaujama. „Siūlau nepriimti tokios pataisos. Tai ne diplomatinio paso turėjimo ar neturėjimo, net ne R.Pakso problema. Tai požiūrio į istoriją ir instituciją problema. Ar mes tęsime politinio keršto perversmo būdu pašalintajam prezidentui akciją?“, - retoriškai klausė V.Mazuronis.

Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas Emanuelis Zingeris tikino, kad priimama pataisa dėl diplomatinio paso atėmimo iš apkaltos būdu pašalintų pareigūnų nėra susijusi su vienu žmogumi. Užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis sakė, kad Konstituciją pažeidęs asmuo negali turėti diplomatinio paso.

Tačiau dauguma Seimo narių pritarė V.Mazuronio pataisai, siūlančiai neatiminėti iš R.Pakso diplomatinio paso. Už tai buvo 63 parlamentarai, prieš – 16, susilaikė 35. Tarp balsavusiųjų už buvo bemaž visi opozicijos atstovai, įskaitant socialdemokratą Julių Sabatauską, prieš šešerius metus buvusį vienu pagrindinių R.Pakso apkaltos iniciatorių ir rengėjų. Be to, už tai, kad diplomatinis pasas iš apkaltos būdu nušalintojo prezidento nebūtų atimamas, balsavo bent du valdantieji konservatoriai – Saulius Stoma bei Rytas Kupčinskas.

Seimo Užsienio reikalų komitetas siūlė, kad diplomatinius pasus galėtų turėti kadenciją baigę Lietuvos prezidentai, buvę Seimo pirmininkai, premjerai, diplomatijos vadovai, jei „jie nebuvo pašalinti iš pareigų ar nebuvo panaikintas Seimo nario mandatas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 74 straipsnyje nustatyto apkaltos proceso tvarka“. Iki šiol diplomatinio paso negalėjo turėti buvęs Seimo pirmininkas, iš kurio buvo atimtas parlamentaro mandatas, taip pat ekspremjeras ar užsienio reikalų ministras, jei jis buvo pašalintas iš pareigų. Pašalintiems prezidentams ši nuostata nebuvo taikoma. Todėl R.Paksui toks pasas buvo išduotas.

Komitetas siūlė į įstatymą įrašyti nuostatą, kad apkaltos būdu pašalintiems prezidentams diplomatinis pasas neišduodamas, tačiau tam Seimo posėdyje nebuvo pritarta.

Seimas ketvirtadienį pataisė ir kai kuriuos kitus Diplomatinės tarnybos įstatymo straipsnius.


Šiame straipsnyje: paksaspasas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių