D.Grybauskaitė viliasi, kad kitąmet nereikės peržiūrėti biudžeto

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako teigiamai vertinanti premjero Andriaus Kubiliaus vadovaujamos Vyriausybės pastangas peržiūrėti kitų metų biudžeto projektą atsižvelgiant į pasikeitusias ekonomikos prognozes. Anot šalies vadovės, realistiškai išsprendus biudžeto problemas dabar, galbūt pavyks išvengti 2012 metų biudžeto peržiūrėjimo kitų metų pavasarį.

„Pradėkime nuo to, kad rugsėjį turėjo būti pirmas biudžeto projekto variantas ir jis buvo pateiktas toks, koks ir galėjo būti pateiktas pagal to meto prognozes. Europoje ir globalioje ekonomikoje prognozės labai staigiai kito, praktiškai ekonominė situacija pasaulyje blogėjo, ir ypač Europoje - kas savaitę, todėl buvo būtina peržiūrėti prognozes“, - sekmadienį transliuotame interviu TV3 laidai „Savaitės komentarai“ sakė D.Grybauskaitė.

„Aš labai teigiamai vertinu, kad Vyriausybė išdrįso nemeluoti, neapgaudinėti, o pasakyti, kad situacija bus blogesnė. Kitas reikalas, kad tai yra labai staigu, labai greita ir reikėjo labai greitai persiorientuoti ir priimti kitus sprendimus ir, be abejo, atsidarė visa Pandoros skrynia, kai pamatėme, kad tokius sprendimus nėra lengva priimti ir ne visos politinės jėgos buvo pasirengusius tokiam iššūkiui“, - teigė valstybės vadovė.

Anot jos, kai kurios valstybės nuėjo lengvesniu keliu - neperžiūrėjo ir priėmė biudžetus pagal rugsėjo prognozes.

„Ir tos valstybės bus sudėtingesnėje padėtyje, todėl aš manau, kad pavasarį dar mums nereikės peržiūrėti biudžeto. Labai tikiuosi, kad dabartinės prognozės yra realistiškesnės ir kad mes būsime sąžiningesni prieš save ir savo žmones būtent duodami šiuos skaičius ir kad mums greičiausiai nereikės jų (skaičių - BNS) keisti“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.

Šalies vadovė teigia, jog lengvesnis kelias išspręsti biudžeto problemas būtų buvęs pridėtinės vertės mokesčio (PVM) didinimas ir dėl jo, anot prezidentės, koalicijos partneriai susitikime Prezidentūroje iš esmės buvo sutarę, tačiau vėliau kai kurių pozicijos pasikeitė.

„Dėl kai kurių mokesčių kėlimo tai yra lengvesnis kelias, ką ir mėgino siūlyti kai kuriems koalicijos partneriams Vyriiausybė, nes tuo keliu nuėjo beveik visos europinės valstybės, kur, pavyzdžiui, pridėtinės vertės mokestis 1 - 2 procentais buvo pakeltas beveik pusėje valstybių, tame tarpe ir Vengrijoje, Prancūzijoje“, - sakė D.Grybauskaitė.

Anot jos, valdančiosios koalicijos partneriai - konservatoriai ir Seimo liberalios frakcijos - prieš kelias savaites buvo sutarę dėl trijų esminių galimų biudžeto problemų sprendimo - pensijų atstatymo atidėjimo, PVM didinimo ir valstybės išlaidų mažinimo.

„Buvo sutarta iš ko bus sudaryta - būtinai valdymo išlaidų mažinimas, pensijų šimtaprocentinio atstatymo galbūt laiko šioks toks atidėjimas ir vienas arba du procentai PVM didinimas. Dėl šių trijų pagrindinių politinių komponentų praktiškai buvo sutarta ir išėjus prasidėjo politinis spektaklis“, - sakė prezidentė.

Paklausta, ar šiuo atveju susitarimo išsižadėjo liberalai, pradėję priešintis PVM didinimui, D.Grybauskaitė atsakė, jog „abiejų pusių elgsena buvo labai lygiavertė“.

Jos teigimu, nekilnojamojo turto mokesčio projektai svarstomi jau ne vienerius metus ir Finansų ministerijoje „jau seniai gulėjo“ paruošti keli projektai, „reikėjo tik politinio apsisprendimo, kurį variantą imti“.

Ji teigė pritarsianti brangaus nekilnojamojo turto apmokestinimui.

„Ypač nekilnojamojo turto mokestis, ypač tokiose šalyse kaip mūsų, kurios dar neturi didelio viduriniojo gyventojų sluoksnio ir kuriose labai nedidelė dalis žmonių turi labai brangų turtą, iš tiesų atlieka ne biudžeto surinkimo funkciją, daugiau atlieka spekuliacinių , nekilnojamojo turto burbulų prevencijos funkciją“, - teigė šalies vadovė.

Ji pridūrė, jog koalicijos partneriai konservatoriai prabangos mokesčių paketą parengė kaip „keršto“ atsaką liberalams, nepritarusiems PVM didinimui.

„Matykime viską realiai ir tarp eilučių, iš tiesų tai (prabangos mokesčių projektai - BNS) buvo kažkokios politinės keršto vendetos elementu, kai nebuvo sutikta po preliminaraus susitarimo dėl naujojo paketo kompozicijos, iš ko susidarys naujojo biudžeto svarstymas, kai vieni iš partnerių pradėjo žaisti viešųjų ryšių žaidimus. Aš manau, kad tai buvo natūrali reakcija iš kitos pusės ir kalbėti apie tai, kad tai buvo biudžeto skylių kaišymui nenorėčiau“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.

Anot jos, konservatorių vadovas A.Kubilius pateisino „krizinio premjero“ vardą.

„Manau, kad krizių laikotarpiais geriau turėti politikus, kurie neturi didelio politinio jautrumo, kokiu įsivaizduočiau galbūt ir poną A.Kubilių, nes kartais iš tiesų reikia daryti tokius sprendimus ir nelabai viską girdėti. Bet turi būti tam tikrai riba, negalima visiškai negalvoti ir negirdėti žmonių, tai kartais to negirdėjimo buvo per daug“, - sakė prezidentė.


Šiame straipsnyje: Dalia Grybauskaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

hm

hm portretas
Gerai, kad kailių jaunystėje nelupau. Dabar sugįš kiti. Teisinė nulis manau pasigailės kad buvoi- paksininkai dar nieko nirkada neužmiršo

Bomba

Bomba portretas
Prezidentė neturi teisės ginti valstybinių nusikaltimų. Visa prezidentūra ir Seimas sėdi ant "bombos", nes neįstengia valdyti biudžeto. Kažkokios nuobiros ar šiukšlės nėra biudžetas. Valstybės mašina sudužusi. Baigsis ir "nuobiros". Dvokia, žmonės sėdi kalėjimuose už kažkieno klaidas, sunku išaiškinti nusikaltimus, mezgasi avantiūros. Padėtis turi būti taisoma, grįžtant prie planingos-proporcingos-dėsningos ekonomikos. Žmonių gyvenimas neturi būti kančia.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių