D.Grybauskaitė palaimins motinystės pašalpų mažinimo įstatymą?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė leidžia suprasti greičiausiai nevetuosianti penktadienį priimto įstatymo dėl motinystės pašalpų mažinimo.

Atsakydama į žurnalistų klausimus valstybės vadovė penktadienį be kita ko užsiminė pirmiausia norinti sulaukti Seime priimtojo įstatymo dėl motinystės pašalpų mažinimo teksto, tik tuomet galutinai apsispręsianti, ar jį pasirašyti.

Tačiau komentuodama situaciją su motinystės išmokomis Lietuvoje D.Grybauskaitė netiesiogiai leido suprasti, kad jos yra gerokai per didelės. „Noriu pasakyti vieną gražų pavyzdį – tik ką mano aplankytame Liuksemburge, pačios turtingiausios Europos Sąjungos šalies, kur beveik dešimt kartų bendrasis vidaus produktas vienam gyventojui didesnis nei Lietuvoje, yra sprendžiama problema, kaip motinystės atostogas sumažinti nuo šešių iki keturių mėnesių“, - pastebėjo Prezidentė.

Šiuo metu Lietuvoje galioja dviejų metų motinystės atostogos, per pirmuosius metus gaunant 90 procentų atlyginimo dydžio pašalpas, per antruosius – 75 proc.

Penktadienį Seimas po kelių balsavimų pritarė pasiūlymui nuo kitų metų liepos leisti tėvams pasirinkti, kiek jie norės auginti vaiką, gaudami valstybės paramą – dvejus ar vienerius metus. Pagal naująją tvarką numatyta, kad šeima, nusprendusi paramą iš valstybės gauti dvejus metus, pirmaisiais vaiko auginimo metais gautų 70 proc. darbo užmokesčio dydžio pašalpą, antraisiais - 40 proc. Be to, antraisiais metais nebūtų apribota išėjusių vaiko priežiūros atostogų tėvų galimybė dirbti. Tėvai ar motinos, nusprendę vaiką auginti vienerius metus gaunant valstybės paramą, gaus 100 proc. darbo užmokesčio dydžio pašalpą.

Aktyvios motinos penktadienį piketavo prie Seimo, reikalaudamos nepriimti tokio įstatymo ir ragindamos Prezidentę jį vetuoti, jeigu toks vis dėlto būtų priimtas.

D.Grybauskaitė penktadienį taip pat trumpai pakomentavo išvakarėse Vyriausybės priimtą sprendimą kompensacijas už sumažintas pensijas pradėti mokėti tik nuo tada, kai valstybė turės pakankamas finansines išgales. „Sakyčiau, Vyriausybė dar neapsisprendė tuo klausimu. Tai greičiau priverstinis apsisprendimas, nes įstatymas numatė, kad iki liepos 1 dienos reikia patvirtinti kompensacijų mechanizmą. Bet mechanizmo nepakaks, reikės įstatymo. Taigi, Vyriausybė buvo priversta priimti tik koncepciją, tai reiškia – nieko konkretaus“, - kalbėjo valstybės vadovė.

Ji pareiškė tikinti, kad kompensacijas už sumažintas pensijas bus galima pradėti mokėti anksčiau, nei planuoja Vyriausybė. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė yra užsiminusi, kad tai galėtų įvykti ne anksčiau kaip nuo 2014 metų.

„Vienintelis dalykas, kuris tikrai aiškus, kad Vyriausybė mano galėsianti siūlyti kompensacijas tik tuo atveju ir tada, kai valstybei nereikės dėl to skolintis, kai pagrindiniai kriziniai elementai valstybės finansinėje sistemoje jau bus praėję. O metai, nuo kada tai galėtų būti padaryta – aš labai tikėčiausi ir norėčiau, kad tai bus anksčiau, nei Vyriausybė dabar siūlo“, - žurnalistams teigė Prezidentė.

„Manau, kad atsiradus galimybėms valstybė tikrai galės savo įsipareigojimus įgyvendinti“, - pridūrė ji.

D.Grybauskaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad „Sodros“ sistemai yra būtina reforma, kuri turi prasidėti ne vėliau kaip nuo kitų metų pradžios. Pasak jos, pensinio amžiaus ilginimas, kurį pasiūlė Vyriausybė, tačiau kuriam dar nėra pritaręs Seimas, yra tik vienas iš šios reformos elementų. „Kitų metų pradžioje reiktų imtis esminių pertvarkų. Kol to nebus padaryta, mes tikrai negalėtume tikėtis, kad iš esamos sudėtingos situacijos išėjome sėkmingai“, - sakė Prezidentė.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių