D.Grybauskaitė pageidauja griežtesnių bausmių

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pageidauja, kad įstatymai, galintys paspartinti permainas teismuose ir padėti kovoti su korupcija, būtų priimti pavasario sesijos metu. Prezidentė taip pat pabrėžė, kad bausmės Lietuvoje turėtų būti griežtinamos.

Tai po šalies vadovės susitikimo su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) nariais sakė jos atstovas spaudai Linas Balsys.

"Iš prezidentės pusės buvo kalbama, kad visa tai, tos būtiniausios reformos ir būtiniausi sprendimai, kurie turi būti padaryti, kad jie būtų atlikti per pavasario sesiją Seime. Čia toks bendras pageidavimas", - sakė L.Balsys.

TTK vadovas Stasys Šedbaras žurnalistams sakė, kad visų įstatymų patobulinimų gali ir nepavykti priimti per pavasario sesiją.

"Prezidentė labai aiškiai pasakė: atskirkime tai, ką galima padaryti dabar, nuo to, ką reikia daryti, bet aiškiai matome, kad nepajėgsime padaryti pavasario sesijoje", - sakė S.Šedbaras.

Anot jo, kai kurių darbų gali nepavykti padaryti ir per rudens sesiją.

Anot L.Balsio, šalies vadovė pabrėžė, kad reikėtų kuo greičiau priimti antikorupcinių įstatymų paketą.

"(Prezidentė - BNS) atkreipė, prašė, įtikinėjo ir ragino parlamentarus, kad antikorupcinių įstatymų paketai Seime neužsigulėtų, kad būtų greičiau priimami", - sakė L.Balsys.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad griežčiau turėtų būti baudžiami kontrabandininkai.

"Bausmės už kontrabandinius nusikaltimus, korupcinius nusikaltimus turėtų būti dar labiau sugriežtintos, turėtų tapti tikrai realios, baisios, tramdančios, atgrasančios nuo tokių nusikaltimų, o ne, kaip dažnai būna, tik popierinės, kurios dažnai tik kelia juoką kontrabandininkams, kurių kontrabandos mastai tokie, kad finansinės bausmės, piniginės bausmės jiems yra tiesiog juokingos", - prezidentės žodžius perdavė L.Balsys.

Tam pritarė ir teisingumo ministras R.Šimašius.

"Labai svarbu užtikrinti, kad tai nebūtų suradimas kraštinio asmens, kuris tik eina daryti nusikaltimo, tuo metu tie nusikalstamo pasaulio baronai, kurie patys rankų nesitepa (...) liktų nenubausti", - sakė teisingumo ministras.

Anot D.Grybauskaitės atstovo, valstybės vadovė pabrėžė, kad senaties terminai už korupcinius ir finansinius nusikaltimus turėtų būti pratęsiami, o kai kuriais, ypač sunkių nusikaltimų, atvejais jie esą iš viso galėtų būti netaikomi.

Pasak S.Šedbaro, senaties terminai galėtų būti net sustabdomi bylai patekus į teismą, esą ypač toks modelis galėtų būti taikomas svarbiose finansinėse bylose, nes pasitaiko atvejų, "kai pasinaudojant brangiai apmokamais advokatais, jų sugebėjimais, visiškai teisėtai išvengiama atsakomybės".

Taip pat šalies vadovė išskyrė politinių partijų finansavimo klausimą, kad jos galėtų būti remiamos kuo skaidriau, aiškiau ir paprasčiau.

D.Grybauskaitė, pasak L.Balsio, taip pat tvirtino, kad turėtų būti sugriežtinta atsakomybė prasižengiantiems valstybės tarnautojams ir pareigūnams.

Anot šalies vadovės atstovo, prezidentė pabrėžė, kad visuose teismuose turėtų būti kuo mažiau bylų vilkinimo, nes "susieina dvi blogybės: kaskart vis daugėja bylų ir bylų nagrinėjimas kaskart vis ilgėja". Esą dėl to jau buvo signalų sulaukta ir iš Europos žmogaus teisių teismo.

Prezidentė akcentavo, kad visuose teismuose turėtų būti įdiegta garso įrašų darymo sistemą

Kad bylų gausa apsunkina teismų darbą, pripažino ir teisingumo ministras. Jis sakė, kad kai kuriuose teismuose bylų, ypač civilinių, skaičius išaugo kone dvigubai.

Pasak jo, padėti galėtų teismo įsakymų įvedimas, kuris leistų bylas dėl rašytinių sutarčių pažeidimų nagrinėti greičiau - esą tuomet besikreipiančioji į teismą šalis galėtų prašyti išduoti minėtą įsakymą, kurioje būtų patvirtintas sutarties buvimas ir aplinkybė, kad kita šalis yra skolinga. Šis įsakymas būtų adresuotas skolininkui, o jis jau galėtų eiti, to nepripažindamas, ginčytis į teismą.

TTK vadovas tvirtino, kad bylų nagrinėjimai užtrunka ne tik dėl teismų kaltės, tačiau ir dėl to, kad jas ilgai tiria pareigūnai.

"Tos vadinamosios tamsios bylos, kurios neturi perspektyvos dabar (...), kad už jų negalėtų slėptis tyrėjai (...) Jas reikia padėti, sustabdyti ir dirbti su realiomis bylomis", - sakė S.Šedbaras.

Be to, anot jo, reikėtų aiškiau apibrėžti, per kiek laiko teisėsaugininkai privalo ištirti bylą.

"Kitas dalykas yra tas, kad negali būti kaip garsiojoje Kauno byloje. Per greičiausią terminą (byla turi būti ištirta - BNS) įstatyme pasakyta: kas kaip nori, tas taip supranta", - sakė S.Šedbaras.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių