D.Grybauskaitė: apleisti paveldo objektai – valstybės gėda

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad kultūros paveldą būtina prikelti antram gyvenimui, o paveldo objektus paversti juos pelningais, Lietuvą garsinančiais turizmo traukos centrais.

Trečiadienį Prezidentė apsilankė apleistame pirmojo Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dvare Ukmergės rajone.

„Nepateisinama ir gėda, kai A. Smetonos dvaras ir kiti Lietuvos valstybingumo istorijai ir kultūrai svarbūs paveldo objektai įvardijami kaip vietinės reikšmės ir yra taip apleisti. Būtinas valstybiškas ir sisteminis požiūris į Lietuvos valstybingumo istorijai svarbius objektus ir istorines Lietuvos vietas. Jie galėtų būti sujungti į savotišką „Valstybingumo kelią" ir tapti viena įdomiausių kultūrinio turizmo ir edukacinio švietimo programų Lietuvoje", - teigia Prezidentė.

Šalies vadovės teigimu, labai daug priklauso nuo vietos bendruomenės ir vietos valdžios požiūrio ir pastangų. Jeigu paveldo išsaugojimas - svarbus vietos žmonėms, valstybė turi palaikyti bendruomenių pastangas, suteikti įrankius bei užtikrinti reikiamą paramą paveldui sutvarkyti, naudoti ir bendruomenės veiklai jame vystyti.

Unikaliu kultūros paveldu ir kraštovaizdžiu turtingoje Lietuvoje, pasak šalies vadovės, kultūrinis turizmas gali tapti šalies prekės ženklu. Plėtodami kultūrinį turizmą, ne tik garsinsime Lietuvą, ugdysime pilietiškumą, bet ir sukursime naujų darbo vietų, skatinsime smulkiojo verslo plėtrą net ir atokiausiuose šalies regionuose, turėsime ir ekonominės naudos.

Prezidentės teigimu, būtina apsispręsti dėl pačių vertingiausių paveldo objektų Lietuvoje sąrašo, sutvarkyti juos bei sukurti visą reikiamą infrastruktūrą jų lankymui. Būtina parengti teminius kultūrinio turizmo maršrutus ir juos įtraukti į europinius kultūrinio turizmo kelius.

Prezidentė ragina paveldo priežiūros institucijas lanksčiau spręsti paveldo panaudojimo turizmo tikslams klausimus.

Prezidentės teigimu, kultūros paveldą būtina prikelti antram gyvenimui ir paversti juos pelningais, Lietuvą garsinančiais turizmo traukos centrais.

„Biurokratinis požiūris į kultūros paveldo objektų pritaikymą turizmui, pasmerkia kai kuriuos jų sunykimui ir užmarščiai. Siekiant kultūros paveldo objektus atverti visuomenei ir turizmui, reikia glaudaus įvairių sričių specialistų ir verslo bendradarbiavimo", - pabrėžia šalies vadovė.

Prezidentės teigimu, tam, kad paveldo objektai taptų patrauklūs lankytojams, šalia turi būti sukurta turizmui būtina infrastruktūra: turistai turi gauti visą kompleksą paslaugų nuo maitinimo iki apgyvendinimo ir pramogų. Pažinti Lietuvą nusprendęs žmogus turi gauti ne tik lankytinų vietų sąrašą, bet ir visas turistui būtinas paslaugas.

Kadangi valstybės ištekliai riboti, šalies vadovė ragina kultūros paveldui sutvarkyti ir pritaikyti turizmo tikslams efektyviai panaudoti ES fondų bei Norvegijos finansinio mechanizmo paramą, pritraukti privačių lėšų. Prezidentės teigimu, būtina siekti, kad naujoje ES finansinėje perspektyvoje paveldui atgaivinti, kūrybinėms industrijoms ir kultūriniam turizmui būtų skirtas deramas dėmesys.

Biržų krašto muziejuje „Sėla" paveldo pritaikymo turizmui galimybes ir kultūrinio turizmo plėtrą Prezidentė aptars su Aukštaitijos muziejų, dvarų ir kitų turizmui patrauklių paveldo objektų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų, už turizmo plėtrą atsakingų ministerijų atstovais.

Vakare šalies vadovė dalyvaus senąsias lietuvių tradicijas ir apeigas puoselėjančioje Joninių šventėje Panevėžio rajone Rekstino miške, iki kurio vyks siauruoju Aukštaitijos geležinkeliu šventiniu Jonų traukiniu. Siaurasis geležinkelis - vienintelis unikalus Lietuvos kultūros paveldo muziejus po atviru dangumi, kuris, pasak Prezidentės, ypač gali pasitarnauti kultūrinio turizmo plėtrai Aukštaitijoje.


Šiame straipsnyje: grybauskaitėkultūros paveldas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių