Dėl pelenų lėktuvų skrydžiai gali sutrikti net mėnesiams

Dėl ugnikalnio aktyvumo gali sutrikti normalus oro transporto darbas savaitėms ar net mėnesiams, penktadienį praneša televizija „Euronews“.

Ji remiasi specialistais, stebinčiais ugnikalnį.

Aktyvumas sustiprėjo

Vakarinėje Islandijos dalyje pabudusio ugnikalnio aktyvumas per pastarąsias dvi paras sustiprėjo. Kraterio dugne vyksta nesiliaujantys sprogimai. Tirštas juodai pilkas debesis pakilo į 6 km aukštį, teigiama pranešime. Pelenų debesis per kelias paras gali pasiekti šiaurinę Prancūziją ir Vokietiją, taip pat Lenkiją ir Baltijos šalis. Ekspertų nuomone, jeigu išsiveržimo jėga nemažės, per kelias dienas debesis apgaubs didžiąją dalį šiaurinio pusrutulio.

„Kol kas sunku prognozuoti ugnikalnio judėjimą. Išsiveržimas gali pasibaigti jau rytoj, bet gali tęstis ir trikdyti normalų oro transporto darbą dar kelias savaites ar net mėnesius“, - „Euronews“ teigė Islandijos universiteto geologas Magnusas Tumis Gudmundssonas.

Trečiadienį Islandijoje išsiveržė po Eijafjalajokudlio ledynu esantis ugnikalnis, esantis per 200 km į rytus nuo Islandijos sostinės Reikjaviko. Į atmosferą pakilo didžiulis pelenų debesis. Į saugias vietas buvo evakuota apie 800 žmonių.

Ugnikalnio išsiveržimas sukėlė didžiausią sumaištį oro susisiekimo sektoriuje nuo 2001 metų teroristinių išpuolių. Pelenų debesis pasklido Šiaurės Europoje, o dėl to sutrikę skrydžiai sujaukė keliautojų planus šešiuose žemynuose.

Ugnikalnio dulkių debesis pavojingas lėktuvams, nes dulkėse yra mažų akmenų ir silikatų dalelių, pasižyminčių abrazyviniu poveikiu. Jos gali patekti į lėktuvų variklių vidų ir juos sugadinti, perspėja televizija.

Oro susisiekimas paralyžiuotas

Nuo Airijos ir Prancūzijos iki Suomijos ir Rusijos šimtai tūkstančių keleivių penktadienį negali keliauti.

Dulkių debesis pasiekė ir Lietuvą - uždaryti visi šalies oro uostai. Dėl slenkančio Islandijos ugnikalnio dulkių debesies uždaryti Kauno, Vilniaus ir Palangos oro uostai. Juose lėktuvai nekils ir nesileis iki 18 val.

Europos aviacijos agentūros „Eurocontrol“ duomenimis, penktadienį Europoje dėl vulkaninių pelenų gali tekti atšaukti 17 tūkst. skrydžių, praneša naujienų agentūra AFP.

Briuselyje įsikūrusi agentūra įspėja, kad ir artimiausiu metu Europoje ir už jos ribų keliaujančiųjų laukia nepatogumai.

„Prognozės leidžia manyti, kad vulkaninių pelenų debesis ir toliau judės pietų ir pietryčių kryptimis. Jo įtaka bus juntama mažiausiai 24 ateinančias valandas“, - teigiama „Eurocontrol“ pranešime.

Agentūros skaičiavimais, penktadienį Europos oro erdvėje įvyks maždaug 11 tūkst. skrydžių. „Įprastą dieną šis skaičius siektų 28 tūkst.“, - teigia „Eurocontrol“.

Iš 300 rytinių transatlantinių skrydžių į Europą savo kelionės tikslą pasiekė tik 100-120.

Pasak „Eurocontrol“, oro uostai visiškai uždaryti Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Airijoje, Nyderlanduose, Norvegijoje ir Švedijoje.

Lėktuvai nekilo ir nesileido ir Paryžiaus oro uostuose, dalyje Vokietijos bei Lenkijos.

Dėl pelenų debesies gali tekti atidėti L. Kaczynskio laidotuves

Uždarius Lenkijos oro erdvę, Lenkijos prezidentūros pareigūnas pareiškė, kad sekmadienį numatytų šalies prezidento Lecho Kaczynskio laidotuvių atidėjimas yra „rimta alternatyva“.

„Manau, tai labai rimta alternatyva, kurią reikėtų svarstyti“, - teigė prezidento patarėjas Jacekas Sasinas.

Į katastrofoje žuvusio L. Kaczynskio ir jo žmonos Marios laidotuves laukiama atvykstant dešimčių aukštas pareigas užimančių asmenų, tarp kurių - ir JAV prezidentas Barackas Obama, praneša AFP. 

J. Sasinas vėliau įspėjo, kad atidėjimas yra „tik hipotetinis ir mažai tikėtinas scenarijus“. „Tokio plano nėra. Šiuo metu mes stebime įvykių eigą. Neturime pakankamai duomenų, kad tokius scenarijus paruoštume“, - žurnalistams sakė jis.

Dėl Islandijos ugnikalnio pelenų jau uždaryta beveik visa oro erdvė virš Lenkijos. Veikia tik oro uostai šalies pietuose - Krokuvoje ir Žešove. Lenkijos oro laivyno agentūros duomenimis, tokia padėtis gali užsitęsti dar visą parą.


Šiame straipsnyje: ugnikalnis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių