D.Dabašinsko atleidimas nesiejamas su CŽV kalėjimo byla

Generalinė prokuratūra pranešė nesiejanti buvusio Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko atšaukimo iš Lietuvos ambasados Ukrainoje su teisėsaugos atliekamu tyrimu dėl vadinamųjų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų galimu egzistavimu Lietuvoje.

Išplatino pranešimą

Trečiadienį pranešta, kad neatitinka tikrovės spėlionės apie D.Dabašinsko atšaukimo iš ambasados Ukrainoje sąsajas su bylos dėl vadinamųjų CŽV kalėjimų Lietuvoje tyrimu.

"Užsienio reikalų ministro įsakymo atšaukti D.Dabašinską iš Ukrainos ambasados ministro patarėjo pareigų ir Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus sprendimo išbraukti jį iš tarnybos rezervo sąrašų, Generalinė prokuratūra nesieja su atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl piktnaudžiavimo, kurio metu tiriamos ir aplinkybės susijusios su galimu CŽV kalėjimo buvimu Lietuvoje", - tvirtinama trečiadienį išplatintame Generalinės prokuratūros pranešime spaudai.

Pasak prokurorų, „užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio įsakymas atšaukti D.Dabašinską iš patarėjo pareigų ir Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus sprendimas išbraukti jį iš rezervo sąrašų priimti ne prokuratūros iniciatyva ir be šių klausimų derinimo".

"Generalinė prokuratūra pažymi, kad jokie ikiteisminio tyrimo duomenys, kurių pagrindu būtų galima priimti sprendimus dėl D.Dabašinsko atšaukimo iš pareigų ar dėl jo išbraukimo iš Valstybės saugumo departamento tarnybos rezervo sąrašų, nebuvo pateikti nei Užsienio reikalų ministerijai, nei Valstybės saugumo departamentui. Generalinė prokuratūra taip pat nėra gavusi ir jokių prašymų pateikti ikiteisminio tyrimo metu surinktą informaciją apie D.Dabašinską ar kitus asmenis", - rašoma prokuratūros pranešime.

Apklausė daug pareigūnų

Pasak Generalinės prokuratūros, šiuo metu ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas, proceso sprendimai nepriimti.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka specialiai trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje pabrėžė, kad „nėra asmenų, kurie šioje byloje turėtų įtariamųjų statusą“.

Anot jo, ikiteisminio tyrimo duomenys nebuvo pranešami jokioms institucijoms, įskaitant ir Prezidentūrą.

A.Kliunka patvirtino, kad tyrimo metu buvo apklaustas ir D.Dabašinskas, ir buvę Valstybės saugumo departamento vadovai Mečys Laurinkus bei Arvydas Pocius, kurie taip pat figūruoja vadinamojoje slaptų kalėjimų byloje. Pasak prokuroro, buvo apklausta ir gerokai daugiau buvusių bei esamų pareigūnų.

Tačiau paklaustas, ar tarp jų buvo ir kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, prokuroras atsakė: „Gal pabaikime tuos klausimus apie konkrečius veiksmus tyrimo eigoje. Buvo apklausiami daug asmenų, visi tie, kuriuos reikia apklausti. Žymiai daugiau apklausėme pareigūnų, nei buvo apklausta parlamentinio tyrimo metu“.

Nežino, kada baigsis tyrimas

Anot A.Kliunkos, prokurorai taip apsilankė objektuose, kur, kaip įtariama, galėjo būti įrengti vadinamieji slaptieji kalėjimai įtariamiems teroristams laikyti.

Generalinės prokuratūros atstovas teigė negalįs apibrėžti, kada galėtų būti baigtas šios CŽV kalėjimų bylos tyrimas. „Sunku ir neįmanoma apibrėžti pabaigos, nes dar atliekami ikiteisminiai veiksmai, kurie gali nulemti būsimus veiksmus“, - tvirtino jis.

Tačiau A.Kliunka tikisi, kad dar šiemet paaiškės, kada galima tyrimo pabaiga. „Kai kokie nors sprendimai šioje byloje bus priimti, apie tai bus paviešinta“, - patikino jis.

A.Kliunka tvirtino neabejojąs, kad pareigūnams pavyks rasti D.Dabašinską, jeigu šį reikėtų apklausti dar kartą. „Jis jau yra apklaustas, nekilo tokios abejonės, kad jis galėtų negrįžti Lietuvon“, - atsakė prokuroras, paklaustas, ar reikalui esant pavyks rasti D.Dabašinską.

Neoficialiomis žiniomis, D.Dabašinskas rado naują darbą Ukrainoje, todėl ir išeina iš ambasados bei Lietuvos saugumo  sistemos.

Atšaukiamas nuo rugsėjo 17 dienos

Trečiadienį pranešta, kad A.Ažubalis atšaukia D.Dabašinską iš ambasados Ukrainoje.

"Užsienio reikalų ministerija patvirtina informaciją, kad užsienio reikalų ministras pasirašė įsakymą dėl D.Dabašinsko atšaukimo iš Lietuvos ambasados Kijeve ministro patarėjo pareigų. Su D.Dabašinsku buvo sudaryta terminuota diplomato tarnybos sutartis, iki darbuotojas bus atšauktas ministro įsakymu. Kitaip tariant, ministras turėjo laisvę bet kada jį atšaukti", - patvirtino URM atstovas spaudai Rolandas Kačinskas.

Tai patvirtino ir užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius. Anot jo, pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai ministras turi teisę diplomatą bet kuriuo metu atšaukti.

Pasak viceministro, D.Dabašinskas atleidžiamas nuo rugsėjo 17 dienos.

E.Ignatavičius negalėjo patvirtinti arba paneigti informacijos, kad D.Dabašinskas susirado darbą Ukrainoje, todėl esą ir palieka URM bei saugumo sistemas.

Pats D.Dabašinskas, šiuo metu esantis Kijeve, trečiadienį nebuvo pasiekiamas.

Spėliota, kad atleidimą galima sieti su byla

Spėliota, kad sprendimą atšaukti D.Dabašinską galėjo lemti Generalinėje prokuratūroje atliekamo ikiteisminio tyrimo dėl buvusių saugumo vadovų Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus bei paties D.Dabašinsko galimo piktnaudžiavimo einamomis pareigomis audito rezultatai.

Šių metų sausį Seimas po du mėnesius vykdyto parlamentinio tyrimo paskelbė išvadą, kad minėti asmenys be šalies vadovų žinios sudarė sąlygas šalyje veikti slaptajam CŽV kalėjimui.

Iš karto po to Generalinė prokuratūra paskelbė pradėjusi ikiteisminį tyrimą, kuris tęsiasi iki šiol. Prokurorai tvirtina, kad visi numatyti asmenys šiame tyrime jau apklausti.

Iš VSD atsistatydinęs D.Dabašinskas Lietuvos ambasadoje Kijeve pradėjo dirbti maždaug prieš metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių