D.Dabašinskas pretenduos į pensiją?

Baigiasi buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko darbo diplomatinėje tarnyboje sutartis.

Nepatvirtintomis žiniomis, jis gali pretenduoti išeiti į buvusiems saugumo pareigūnams priklausančią pensiją.

Jau sugrįžo iš ambasados Kijeve

Penktadienį, rugsėjo 17 dieną, baigėsi D.Dabašinsko terminuota diplomatinio darbo sutartis. Pastaruosius metus jis dirbo ministru patarėju Lietuvos diplomatinėje atstovybėje Kijeve. Čia ambasadoriauja 2006-2008 metais Lietuvos užsienio reikalų ministru buvęs Petras Vaitiekūnas.

Jau prieš kelias dienas D.Dabašinskas išvyko iš Ukrainos sostinės. „Jis jau išvyko ir iš ambasados, ir ir Ukrainos, turbūt, namo, į Lietuvą“, - praėjusį trečiadienį spėjo Lietuvos ambasados Kijeve sekretorė.

Ką jis veiks Lietuvoje, nėra tiksliai žinoma.

Susisiekti su pačiu D.Dabašinsku nepavyko.

Iš kelių nepriklausomų šaltinių portalą pasiekė neoficiali informacija, kad jis, sugrįžęs į Lietuvą, gali siekti gauti tarnybinę pensiją, užsidirbtą per daugelį darbo saugumo sistemoje ir VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo pareigose.

Gali išeiti ir nesulaukę 50-ties

VSD atsisakė patvirtinti ar paneigti, kad D.Dabašinskas išėjo arba artimiausiu metu išeis į saugumiečių pensiją. „Dėl pono D.Dabašinsko planų siūlome kreiptis į jį patį“, - trumpai atsakė departamentas, portalo paklaustas, ar buvęs VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas galėjo išeiti į pensiją.

Tačiau VSD paaiškino, kad pagal galiojančius įstatymus, saugumo pareigūnai, išskyrus generalinį direktorių ir jo pavaduotojus, „departamente tarnauja, kol jiems sukanka 50 arba 55 metai, priklausomai nuo jų turimo laipsnio“. Saugumo pareigūno prašymu jo tarnybos laikas departamento generalinio direktoriaus įsakymu gali būti pratęstas nurodant tarnybos pratęsimo terminą, bet ne ilgiau, negu kol pareigūnui sukanka 62,5 metų.

„VSD pareigūnas gali išeiti į pensiją ir nesulaukęs minėto amžiaus, jei jo tarnybos trukmė yra pakankama Saugumo departamento pareigūno pensijai gauti“, - pabrėžiama departamento paaiškinime.

Saugumo sistemos pareigūnai bei kitų institucijų – Krašto apsaugos ministerijos pareigūnai ir kariai, Vidaus reikalų ministerijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, policijos, muitinės, prokuratūros bei kiti pareigūnai – turi teisę gauti pareigūnų ir karių valstybinę pensiją, kuri skiriama ištarnavus 20 ir daugiau metų.

D.Dabašinskui šiuo metu yra 40 metų. Bet jis pakankamai ilgai dirbo saugumo struktūroje, nors dabar jau yra išbrauktas iš VSD tarnybos rezervo.

Atšaukimo nesieja su CŽV istorija

Užsienio reikalų ministerija dar rugpjūtį patvirtino, kad D.Dabašinskas nuo rugsėjo 17 dienos atleidžiamas iš pareigų diplomatinėje atstovybėje Ukrainoje pasibaigus jo terminuotai darbo sutarčiai. Atitinkamą įsakymą pasirašė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

Generalinė prokuratūra tuo pat metu pranešė nesiejanti buvusio VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo D.Dabašinsko atšaukimo iš Lietuvos ambasados Ukrainoje su teisėsaugos atliekamu tyrimu dėl vadinamųjų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų galimu egzistavimu Lietuvoje.

„Užsienio reikalų ministro įsakymo atšaukti D.Dabašinską iš Ukrainos ambasados ministro patarėjo pareigų ir VSD generalinio direktoriaus sprendimo išbraukti jį iš tarnybos rezervo sąrašų, Generalinė prokuratūra nesieja su atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl piktnaudžiavimo, kurio metu tiriamos ir aplinkybės susijusios su galimu CŽV kalėjimo buvimu Lietuvoje“, - pareiškė Generalinė prokuratūra rugpjūčio pradžioje, kai pasirodė informacija apie D.Dabašinsko atšaukimą iš Ukrainos ir galimą tokio sprendimo susiejimą su atliekamu tyrimu dėl vadinamųjų CŽV kalėjimų.

Diplomatu pabuvo metus

„Generalinė prokuratūra pažymi, kad jokie ikiteisminio tyrimo duomenys, kurių pagrindu būtų galima priimti sprendimus dėl D.Dabašinsko atšaukimo iš pareigų ar dėl jo išbraukimo iš Valstybės saugumo departamento tarnybos rezervo sąrašų, nebuvo pateikti nei Užsienio reikalų ministerijai, nei VSD. Generalinė prokuratūra taip pat nėra gavusi ir jokių prašymų pateikti ikiteisminio tyrimo metu surinktą informaciją apie D.Dabašinską ar kitus asmenis“, - pabrėžė prokuratūra.

Pranešta, kad ikiteisminis tyrimas dar nebaigtas, proceso sprendimai nepriimti. Nėra jokių asmenų, kurie šioje byloje turėtų įtariamųjų statusą.

Patvirtinta, kad tyrimo metu buvo apklaustas ir D.Dabašinskas, ir buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus bei Arvydas Pocius, kurie taip pat figūruoja vadinamojoje slaptų kalėjimų byloje.

Šių metų sausį Seimas po du mėnesius vykdyto parlamentinio tyrimo paskelbė išvadą, kad minėti asmenys be šalies vadovų žinios sudarė sąlygas šalyje veikti slaptajam CŽV kalėjimui. Iš karto po to Generalinė prokuratūra paskelbė pradėjusi ikiteisminį tyrimą, kuris tęsiasi iki šiol.

Pernai vasarą iš VSD atsistatydinęs D.Dabašinskas Lietuvos ambasadoje Kijeve pradėjo dirbti prieš metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių