Darbo saugos reikalavimų nesilaikymas kainuoja brangiai

Kasmet dėl darbo saugos reikalavimų pažeidimų Lietuvoje žūsta apie pusšimtį žmonių. Todėl imtasi priemonių aktyviau kontroliuoti, kaip laikomasi šių reikalavimų įvairiuose darbovietėse, kaip užtikrinamas darbuotojų instruktavimas darbo saugos klausimais.

Keisis atestavimo tvarka

Šiuo metu galiojančią labiau formalią darbo saugos užtikrinimo sistemą nuo kitų metų keičia nauja – orientuota į socialinę atsakomybę. Tikimasi, kad sugriežtinta darbdavių ir specialistų, atsakingų už darbuotojų saugą ir sveikatą, atestavimo tvarka, bei kiek liberalesnė, tačiau daugiau darbdavių atsakomybės reikalaujanti, darbuotojų instruktavimo tvarka padės sumažinti nelaimingų atsitikimų darbe.

Pirmiausia imtasi keisti darbdavių ir specialistų, atsakingų už darbuotojų saugą ir sveikatą, atestavimo tvarką.

„Šiuo metu galiojanti tvarka nėra skaidri, neužtikrina asmenų, atsakingų už viso kolektyvo darbų saugos ir sveikatos klausimus, gero pasirengimo.

Mokymo įstaigos pačios organizuoja darbdavių ir atsakingų darbuotojų mokymus ir pačios juos egzaminuoja. Taigi įstaigos yra suinteresuotos gerais atestavimo rezultatais, todėl atsiranda pagrindas įtarti tam tikrą piktnaudžiavimą“, – tvirtino socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Audra Mikalauskaitė.

Jos teigimu, kad atestavimas vyktų skaidriai, egzamino klausimynus ir vėliau teisingus atsakymus savo interneto svetainėje pateiks Valstybinė darbo inspekcija (VDI).

Naujoji tvarka ne tik sustiprins mokymo procesą, t. y. įpareigos įsisavinti visą nustatytą darbo saugos kursą, bet ir sudarys sąlygas mokymuose dalyvaujantiems žmonėms realiai įvertinti savo įgytas žinias, nuo kurių tiesiogiai priklauso darbuotojų sveikata ir gyvybė.

Daugiau laisvės

Šiuo metu jau yra derinamas ir naujas Darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų rengimo ir instruktavimo saugos ir sveikatos klausimais tvarkos aprašas. Šiai tvarkai įsigaliojus, darbdaviai ir už darbuotojų instruktavimą atsakingi specialistai galės savarankiškai, atsižvelgdami į savo ekonominės veiklos srities poreikius, susidaryti darbuotojų instruktavimo aprašus ir juos instruktuoti tose srityse, kurios jiems yra aktualiausios.

Kitaip tariant, darbdaviams bus suteikta daugiau laisvės savarankiškai veiklai darbų saugos srityje.

„Norime ne formalių procedūrų, o socialiai atsakingesnio požiūrio į darbuotojų saugą ir sveikatą“, – sakė viceministrė A.Mikalauskaitė.

Surengta patikrinimo akcija

Dėl darbo saugos reikalavimų pažeidimų Lietuvoje kasmet žūsta kelios dešimtys žmonių, šimtai sužeidžiami, nemenka dalis jų visam likusiam gyvenimui lieka neįgalūs.

VDI laikinasis vadovas Vilius Mačiulaitis teigė, kad „stebint bendras tendencijas, tiek sunkių, tiek mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe mažėja“.

„Tačiau rudens pradžioje vienas po kito statybvietėse įvyko keletas nelaimingų įvykių, nusinešusių žmonių gyvybes. Sustiprinome statybviečių priežiūrą siekdami atkreipti darbdavių ir darbuotojų dėmesį į pagrindinius darbų saugos reikalavimų pažeidimus, keliančius didžiausių grėsmių sveikatai ir gyvybei“, – sakė V.Mačiulaitis.

Jis informavo, kad šį rudenį per specialų reidą buvo tikrinama, kaip statybvietėse laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų. Nustatyta daugiau kaip  tūkstantis įvairių pažeidimų. Iš visoje Lietuvoje patikrintų daugiau nei 340 statybviečių, pažeidimų rasta dviejuose trečdaliuose jų.

Per šią patikrinimo akciją darbdaviams surašyta 230 reikalavimų pašalinti pažeidimus ir 19 administracinių teisės pažeidimų protokolų, penkiose statybvietėse sustabdyti darbai.

Pažeidimų gausa

Daugiausia pažeidimų nustatyta įrengiant pastolius, įvairius paaukštinimus, kas kelia didžiausią riziką susižaloti arba žūti nukritus. Neatsakingai užtveriamos angos, perkasos, nustatyta nemažai darbuotojų, nesinaudojančių asmens saugos priemonėmis, t. y. dirbama be šalmų, neprisisegus.

Per akciją taip pat buvo sustiprinta nelegalaus darbo kontrolė. Aštuoniuose objektuose nustatyta 11, kaip įtariama, nelegaliai dirbusių asmenų.

Vien šiais metais vykdant statybos darbus žuvo devyni ir buvo sunkiai sužaloti 30 darbuotojų. Per penkerius pastaruosius metus atliekant statybos darbus žuvo 74 ir sunkiai sužaloti 217 darbuotojų.

Iš viso darbe šiemet žuvo 34 žmonės, per 100 buvo sunkiai sužaloti. Per pastaruosius penkerius metus savo darbo vietose žuvo 324 darbuotojai, apie 800 sužaloti.

Nukentėjusiesiems per nelaimingus atsitikimus asmenims ir jų šeimoms šiais metais Valstybinio socialinio draudimo fondas išmokėjo per 34 mln. litų įvairių išmokų.


Šiame straipsnyje: 2012: ką reikia žinoti?

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių