Darbo inspekcija: 30-40 proc. žuvusiųjų statybvietėse būna neblaivūs

Apie 30-40 proc. žuvusiųjų statybvietėse nelaimės metu buvo neblaivūs, teigia laikinasis Darbo inspekcijos vadovas Vilius Mačiulaitis.

Tuo metu „Sodros“ valdybos duomenimis šiemet per 9 mėn. dėl nelaimingų atsitikimų darbe „Sodra“ sumokėjo per 34 mln. litų išmokų.

„Aš manau, kad šita problema yra bendra socialinė problema. Darbo inspekcija deda daug pastangų, imasi prevencinių kampanijų prieš alkoholio vartojimą darbovietėse ir ypatingai dirbant pavojingus darbus“, - antradienį spaudos konferencijoje sakė laikinai Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pareigas einantis V. Mačiulaitis.
Pasak jo, vis dėlto, patys darbo inspektoriai neturi teisės tikrinti darbuotojų blaivumo, todėl tuomet tenka kviesti policijos pareigūnus ir medikus.

Anot V.Mačiulaičio, statybų sektorius yra vienas pavojingiausių darbo sektorių, o dažniausiai nelaimės šioje srityje įvyksta nukrentant iš aukščio arba įkrentant į iškasas.
„Tokios nelaimės dažniausiai baigiasi tragiškai. Jeigu ne mirtimi, tai sužalojimais visam gyvenimui“, - sakė laikinasis vyriausiasis darbo inspektorius.

Jis teigė, kad spalio-lapkričio mėnesiais buvo atliktas apie 340 statybviečių patikrinimas, ir pažeidimų buvo rasta apie 75 proc., t.y. 254, statybviečių. Jis sakė, kad apie 64 proc. šių pažeidimų buvo užfiksuota dėl kritimo iš aukščio ir užgriuvimo grėsmės, pavyzdžiui, įrengtos netinkamos paaukštinimo priemonės, nebuvo apsaugų, apsauginių zonų, blogai buvo įrengti pastoliai ir pan.

Kitos problemos, su kuriomis susidurta - neaptvertos statybvietės, kabantys laidai, paliktos šiukšlės ir t.t.
Nuo 2006-ųjų metų mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų skaičius dirbant sumažėjo.
2006-aisiais darbo vietose įvykę nelaimingi atsitikimai nusinešė 78 žmonių gyvybes, 196 žmonės buvo sunkiai sužaloti. 2010 metais - 41 nelaimė pasibaigė mirtimis, 107 - sunkiais sužalojimais, 2011 metais fiksuoti 36 mirties atvejai ir 103 sužalojimai dėl nelaimių darbo vietose.

Statybos darbų sektoriuje 2006-aisiais buvo užfiksuota 19 mirčių ir 55 sunkius sužalojimus lėmę nelaimingi atsitikimai, šiemet - 9 mirtys ir 30 sunkių sužalojimų.

„Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos nelaimingų atsitikimų lygis, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, vis dar lieka 3-4 kartus didesnis, nei, tarkime, pirmaujančiose valstybės, tai mes manome, kad darbuotojų saugos lygis arba užtikrinimas statybų sektoriuje ir apskritai pramonės sektoriuje nėra pakankamas. Vis dar Lietuvoje įvyksta maždaug dvigubai daugiau nelaimingų atsitikimų darbe negu vidutiniškai Europoje“, - BNS sakė V.Mačiulaitis.

„Sodros“ valdybos Pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėja Marija Paskočinienė sakė, kad „Sodra“ per 9 mėnesius šiemet dėl nelaimingų atsitikimų sumokėjo per 34 mln. litų.

Lietuvos statybininkų asociacijos vyriausiojo konsultantė Gražina Laurynaitienė teigė, kad šiuo metu asociacijai priklauso 151 įmonė. Ji tvirtino, kad stengiamasi, kad įmonės diegtų tarptautinį socialinės atsakomybės standartą, ją yra įsidiegusios kol kas šešios įmonės, ir tai esą tik pradžia.

„Yra problema su smulkiomis ir vidutinėmis įmonėms, kurios dalyvauja statybos ekonominėje veikloje. (...) Tikrai darbdavys nėra suinteresuotas, kad būtų nelaimingi atsitikimai, jis stengiasi, rūpinasi saugos priemonėmis. (...) Ne tik darbdavio pareiga, bet tai turėtų būti ir darbuotojo pareiga, nes dabar dažniausiai darbuotojai žino savo teises, tačiau raginimus saugiai dirbti jis kažkodėl praleidžia pro ausis“, - kalbėjo G.Laurynaitienė.

V.Mačiulaitis teigė, kad administracinės nuobaudos dėl darbo saugos priemonių nesilaikymo siekia nuo 500 iki 5000 litų. Be to, darbdaviui gali grėsti ir laisvės atėmimo bausmė ir neturtinės žalos šeimos nariams išmokėjimas.

Jis tvirtino, kad darbuotojai vėl dažniau skundžiasi dėl netinkamų ar nesaugių darbo sąlygų. Anot V.Mačiulaičio, prieš sunkmetį tokių skundų buvo gausu, apie 5 proc. visų skundų, tačiau recesijos metu žmonės, saugodami darbo vietą, skundėsi mažiau. Šiuo metu skundų skaičius vėl auga.

Laikinasis Darbo inspekcijos vadovo teigimu, norint spręsti problemas, ketinama atnaujinti darbuotojų mokymus.

Nuo Naujųjų metų ketinama griežtinti už darbo saugos mokymą atsakingų asmenų kvalifikacijos patikrą, sudaroma daugiau galimybių darbdaviui spręsti, kada reikia tikrinti darbuotojų žinias apie darbo saugą, ir ruošiamasi darbdavį įpareigoti keičiantis darbuotojo kvalifikacijai pačiam spręsti darbuotojų įgūdžių tobulinimo klausimą, bus peržiūrimos statybos sektoriaus taisyklės.


Šiame straipsnyje: statybosnelaimingi atsitikimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių