Dalis žydų nenori matyti A.Ažubalio atminimo renginyje Niujorke

Dalis holokaustą išgyvenusių žydų prieštarauja Lietuvos užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio dalyvavimui atminimo renginyje Niujorke, pranešė Amerikos žydų žiniasklaida.

Į Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesiją atvykusio ministro ketvirtadienio darbotvarkėje yra apsilankymas žydų tyrimo instituto YIVO rengiamame koncerte. Tačiau, kaip pranešama, dalis Lietuvoje holokaustą išgyvenusių žydų pareiškė nepritariantys A.Ažubalio dalyvavimui „garbės svečio“ teisėmis.

„Po pirminių protestų, kurie pasigirdo prieš keletą savaičių paskelbus apie kvietimą, ministrui buvo panaikintas “garbės svečio„ titulas“, - rašoma Amerikos žydų laikraščio „The Jewish Daily Forward“ interneto svetainėje.

Anot pranešimo, ministras vis dėlto ketina dalyvauti renginyje, tačiau gali į jį vėluoti dėl planuojamų svarbių politinių susitikimų.

Straipsnyje primenamas pernai spalį Lietuvos žiniasklaidoje pasirodęs nepatvirtintas pranešimas apie tai, esą uždarame konservatorių frakcijos posėdyje A.Ažubalis kalbėjęs, kad dvigubos pilietybės ribas išplečiantį įstatymą „labiausiai į priekį stumia iš Lietuvos kilę žydai“ ir „leido suprasti, kad tuo būdu jie greičiausiai tikisi lengviau atgauti čia turėtą nuosavybę“.

Dienraščio interneto svetainėje taip pat paskelbta apklausa, „Ar teisus užsienio reikalų ministras A.Ažubalis teigdamas, kad dvigubos pilietybės įstatymas labiausiai reikalingas žydams, kurie nori atgauti Lietuvoje turėtą nuosavybę?“.

Ministras netrukus po to pareiškė, kad „nuo savo politinės karjeros pradžios jis visada buvo už istorinį teisingumą nuo okupacijų nukentėjusios lietuvių tautos ir kitų XX a. totalitarinių komunizmo ir nacizmo režimų žiaurumus patyrusių tautų, tarp jų ir žydų, atžvilgiu“.

Užsienio reikalų ministerijos išplatintame pranešime spaudai A.Ažubalis pabrėžė, kad „paskelbti jo teiginiai apie neva tam tikros tautinės grupės suinteresuotumą Pilietybės įstatymo pakeitimais grindžiami nuogirdomis, jas interpretuojanti naujienų svetainės lankytojų apklausa yra klaidinanti ir nekorektiška“.

„Ministras visada rėmė, remia ir rems istorinio teisingumo atkūrimą ir konkrečiai Lietuvos Vyriausybės pasiūlymus dėl kompensacijos žydų bendruomenei už okupacinių režimų nusavintą turtą“, - teigiama tuomet paskelbtame ministerijos pareiškime.

Tai jau antras panašus incidentas dėl kvietimų Lietuvos pareigūnams dalyvauti atminimo renginiuose. Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad žinomas Izraelio Yad Vashemo muziejus atšaukė kvietimus Lietuvos kultūros ministrui Arūnui Gelūnui ir ambasadoriui Dariui Degučiui dalyvauti aukų atminimo renginyje.

Tokį sprendimą muziejus žengė po kritikos Lietuvos teisėsaugai, kuri pranešė norinti apklausti prieštaringai vertinamos Lietuvos žydų asociacijos vadovus byloje dėl galimo mirusiųjų paniekinimo skelbiant netikslius žydšaudžių sąrašus.

Lietuvos generalinė prokuratūra ketvirtadienį pranešė, kad nori apklausti Izraelio pilietį Josephą Melamedą byloje dėl galimai iškraipyto žydšaudžių sąrašo ir paneigė Izraelio žiniasklaidos pranešimus apie jo baudžiamąjį persekiojimą.

Lietuvos teisėsaugos institucijos atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje internetiniame tinklapyje lithuanianjews.org.il paskelbtos informacijos apie asmenis, galimai dalyvavusius žydų tautybės žmonių žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu.

Anot Lietuvos pareigūnų, šiame  sąraše nepagrįstai įrašytos su sovietų priespauda kovojusių Lietuvos partizanų pavardės. Prokuratūra dėl to pradėjo tyrimą dėl mirusio asmens paniekinimo.
Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvoje gyvenusių žydų.
2011-ieji Lietuvoje paskelbti Holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metais.


Šiame straipsnyje: žydaiholokaustas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Albonis is Baltimores

Albonis is Baltimores portretas
Azubalio vieta Lietuvoje,o mes NEW YORKE kaip nors apseisim ir be jo
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių