Dalis Preilos botelių gali būti nugriauta, dalis – rekonstruota

Ateityje gali būti nugriauti ne visi, bet tik dalis Preiloje pastatytų neteisėtais pripažintų botelių. Likusieji turėtų būti rekonstruoti taip, kad atitiktų Kuršių nerijos nacionalinio parko reikalavimus.

Tai priklausys nuo Kuršių nerijos tvarkymo planą pataisyti turinčių specialistų ir pareigūnų apsisprendimo bei nuo teismų sprendimų.

Svarstė daugiau kaip valandą

Pirmadienį Vyriausybės pasitarime daugiau kaip valandą svarstyti pernai rugpjūtį premjero sudarytos darbo grupės pasiūlymai dėl teritorijų planavimo ir statybos procedūrų Kuršių nerijoje. Daugiausiai dėmesio skirta Preiloje pastatytiems boteliams. Krepšininkui Arvydui Saboniui priklausančios įmonės pastatyti boteliai buvo Aukščiausiojo Teismo pripažinti neteisėtais ir juos įpareigota nugriauti.

Tačiau Vyriausybė dar prieš Naujuosius metus nusprendė ieškoti būdų pasirašyti taikos sutartį dėl bent dalies šių pastatų išsaugojimo.

Po pirmadienį įvykusio pasitarimo pranešta, kad specialistų diskusijos dėl botelių likimo ir sprendimų paieška bus tęsiama.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) vadovė Rūta Baškytė teigė, kad „visa atsakomybė dėl Preilos botelių perkelta Kuršių nerijos tvarkymo plano organizatoriams“. Tai reiškia, kad tik po to, kai bus apsispręsta, kaip peržiūrėti šį planą, paaiškės, ar bus griaunama dalis arba visi boteliai.

Spręs specialistai

R.Baškytė neneigė, kad gali būti apsispręsta nugriauti tik dalį botelių. „Galbūt reikės nugriauti tik dalį jų – tuos, kurie kurie nebūdingi nacionaliniam parkui. Matyt, dar organizuosime specialistų diskusijas apie tai. Mes nerengiame techninių projektų, todėl ar bus griaunamas kas antras botelis, ar kaip bus pasielgta su jais, dar reikės padiskutuoti“, - kalbėjo ji.

Iš viso diskutuojama apie 16 pastatų. „Galės likti tik tai, kas gali būti pagal planavimo schemą“, - sakė R.Baškytė.

Paklausta, ar ji mato galimybę išlaikyti visus botelius, VSTT vadovė atsakė neigiamai: „Be dalinio griovimo aš asmeniškai nematau galimybių išspręsti šią problemą. Bet spręs schemos rengėjai, specialistai“. Vėliau dar savo žodį turės tarti teismas.

Anot jos, geriausia būtų atnaujintą schemą suderinti su pirminiu planu, kuris numatė vos 8 procentų užstatymą toje teritorijoje, kur pastatyti Preilos boteliai. Šiuo metu užstatyta kur kas didesnė teritorija.

„Griovimas - ne tas kelias“

Neringos meras Antanas Vinkus piktinosi, kad svarstoma galimybė griauti visus arba bent dalį botelių.

„Ir toliau manome, kad griovimas yra ne tas kelias. Žmonės, turėdami galiojančius leidimus, aukojo savo laiką, savo lėšas ir pastatė tuos statinius. Todėl jeigu yra bent mažiausia galimybė sušvelninti situaciją, ištaisyti klaidas, sumažinti nuostolius, kuriuos reikės kompensuoti, jeigu būtų griaunama, ta galimybe ir reikia pasinaudoti. Tuo labiau ir Civilinis kodeksas tą leidžia“, - kalbėjo meras.

„Argi negalime pasirašyti taikos sutarties?“, - retoriškai klausė jis.

Turi atsakyti padariusieji klaidas

Premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad Vyriausybės sprendimas nereiškia, jog nėra vykdomi teismų sprendimai. „Pirmiausia, noriu pabrėžti, kad Vyriausybė savo protokoliniu sprendimu neįteisina jokių neteisėtų statybų. Antra – dėl taikos sutarčių galimybės, kurios gali būti realizuotos tik susitarus investuotojams ir viešojo intereso gynėjams, galutinius sprendimus galės priimti tik teismai. Todėl čia nėra jokio teismų sprendimų nevykdymo“, - sakė Vyriausybės vadovas.

Pasak jo, „Vyriausybė netoleruoja jokių nelegalių statybų“. „Neringoje susiklostė tam tikra prasme kitokia situacija, nei kitur, nes statybos vykdytos pagal investuotojų turėtus leidimus su visais reikalingais parašais“, - aiškino premjeras.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius sakė, kad „už šitos susidariusios aklavietės pasekmes turi atsakyti tie, kurie tas klaidas padarė“. Anot jo, teismai turės nuspręsti, kas turės padengti žalą, jeigu bus griaunami ar iš esmės rekonstruojami statiniai, kuriems buvo gauti leidimai, vėliau pripažinti neteisėtais.

Kita vertus, ministras pripažino, kad „ir iš valstybės pusės akivaizdžiai buvo padaryta klaidų“, tai yra, ji nesugebėjo deramai kontroliuoti, kad pareigūnai neišduotų neteisėtų statybos leidimų.

Griaus tris objektus

Vyriausybėje pirmadienį taip pat apsispręsta dėl dar kelių neteisėtų statybinių objektų Neringoje. Konstatuota, kad iš 40-ties abejotinų objektų tris būtinai reikės nugriauti. „Dėl likusių 37 objektų gali būti ieškoma galimybių ištaisyti klaidas“, - tvirtino teisingumo ministras. Tarp tų 37 objektų yra ir Preilos boteliai.

Nugriauti turėtų būti trys pastatai, esantys adresu Rėzos gatvė 1 Juodkrantėje - vadinamieji jachtininkų viešbučiai ir restoranas, taip pat druskų sandėlis irgi Juodkrantėje ir vadinamieji „baobabai“, tai yra trys statiniai Preilos buvusioje automobilių stovėjimo aikštelėje.


Šiame straipsnyje: Arvydas SabonisbotelisPreila

NAUJAUSI KOMENTARAI

Žaba

Žaba portretas
Man įdomu, kodėl RB tyli dėl be statybos leidimo pastatytos Preilos krantinės ir, kodėl žurnalistai nepasidomi jos brolio namo Preiloje rekonstrukcija, ar ten viskas gerai ?

komentatoriui

komentatoriui portretas
VSTT tyli, nes bijo atsakomybes už filkiną kontrolę kartu su RB kuri tiesiogiai kalta del aplaudžios statybų kontrolės. O kai buvęs direkcijos teisininkas jai apie tai pasakė, įžūliai buvo išvarytas lauk. net teismams įtaką RB padarė. Visi tie, kurie liudijo ne VSTT naudai teismuose, seniai atleisti, išprašant lauk. Liko tik didžiausia nelegalios RB giminaičio statybos derintoja ir pavaduotoja. Mano žiniomis, net paskutinį statybų prižiūrėtoją dabar planuojama atleisti, siekiant nuslėpti derinimų teisybę.

zenius

zenius portretas
jo jo tegul pasidomi žurnalistai buvusių darbuotojų, gal pagaliau teisybė paviešins, kaip net labanore žemės sklypus dalino savo laikais ir kam tie sklypai atiteko. Gal paaiškės, kodėl saugomų teritorijų departamentas 2005 metais virto tarnyba ir dėl ko. tada tai kedutes pradės klibėti...
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių