CŽV kalėjime Lietuvoje buvo laikomas palestinietis, teigia kalinių teisių gynėjai (papildyta)

Londone įsikūrusi kalinių teisių gynimo organizacija "Reprieve" kreipėsi į Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą Darių Valį su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo palestiniečio Abu Zubaydah neteisėto priverstinio dingimo ir slapto gabenimo, bei galimo neteisėto kalinimo ir kankinimo JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slaptajame sulaikymo centre Lietuvoje.

"Žiniasklaidos priemonėse pateikta informacija, vėliau patvirtinta JAV valdžios institucijų bei eile išslaptintų oficialių dokumentų, leidžia daryti išvadą, jog nuo Abu Zubaydah sulaikymo Pakistane 2002 m. kovo 28 d. iki perkėlimo į Gvantanamo bazę 2006 m. rugsėjo 6 d., jis buvo laikomas slaptuose CŽV sulaikymo centruose skirtingose pasaulio vietose", - teigia "Reprieve".

Organizacijos informacijos šaltinio duomenimis, kažkuriuo laikotarpiu tarp Abu Zubaydah kalinimo Maroke 2004-siais metais ir Gvantanamo bazėje 2006-siais metais, jis buvo laikomas Lietuvoje veikusiame slaptajame CŽV įkalinimo centre.

Organizacija nurodo, kad palestinietis, prieš jį atvežant į Lietuvą, laikytas ir Lenkijoje.

Anot "Reprieve", apie vyro kalinimą Lietuvoje pranešė "ypač patikimas" šaltinis Jungtinėse Valstijose.

Vienas "Al Qaeda" lyderių?

2002 metų kovą Zaynas al Abidinas Mohamedas Huseinas, žinomas kaip Abu Zubaydahas, buvo suimtas Pakistane.

George‘o Busho administracijos nuomone, A.Zubaydahas buvo „Al Qaeda“ grupuotės vienas iš vyriausių operacijos vadovų, rašo „Los Angeles Times“.

Anot laikraščio, A.Zubaydahas buvo vienintelis kalinys JAV kovos su terorizmu istorijoje, kurio apklausa buvo vykdoma filmuojant.

Po dvejų metų buvo surasta 90 A.Zubaydaho tardymo filmuotų vaizdo medžiagų, dėl kurių buvo pradėtas tyrimas apie JAV vyriausybės pareigūnų veiklą.

Vaizdo medžiagoje matyti, anot JAV spaudos, kaip JAV pareigūnai kalinį mušė. Esą gavus Teisingumo ministerijos ir Vokietijos Raudonojo kryžiaus leidimus, kalinys būdavo surištas, smuagiamas ir talžomas į sieną. Taip pat nuogas A.Zubaydahas buvo laikomas tamsoje.

Kankinant kalinį buvo pilamas šaltas vanduo jam tiesiai į veidą, neduodant laiko įkvėpti oro. Buvo stengiamasi A.Zubaydahui įvaryti panikos jausmą, baimę, psichinę negalią.

Organizacija "Reprieve" teigia, kad vienu iš pagrindinių "Al Qaeda" operacijų vadovu Abu Zubaydah buvo laikomas klaidingai.

Kalinių teisių gynimo organizacijos prašyme pradėti ikiteisminį tyrimą, "Reprieve" primena  Lietuvos pareigą pagal Europos žmogaus teisių konvenciją tinkamai ir išsamiai ištirti jos pateiktą informaciją.

Lietuvos Žmogaus teisių stebėjimo institutas jau yra kreipęsis į generalinį prokurorą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo CŽV įtariamųjų neteisėto gabenimo organizavimo ir vykdymo per Lietuvos Respublikos sieną, neteisėto laisvės apribojimo bei šių asmenų kankinimų slaptame CŽV įkalinimo centre Lietuvoje.

JAV žiniasklaidoje pernai pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Išvadose teigiama, kad tuometiniai Lietuvos saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Vienos iš jų „patalpų išdėstymas, uždarumas ir perimetro apsauga, VSD darbuotojų fragmentiškas buvimas patalpose leido atlikti VSD nekontroliuojamus partnerių pareigūnų veiksmus ir naudoti infrastruktūrą savo nuožiūra“, teigiama išvadose. Nors tiesiogiai neįvardijama, šiuo atveju minima bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.

Komitetas tyrimo medžiagą yra perdavęs tirti Generalinei prokuratūrai.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių